Heemschut akfie Heemschut op de bres voor koopmanshuizen Rotterdamse Wijnhaven 79 Rotterdam - In Rotterdam staan slechts veertien door het Rijk beschermde koop manshuizen: elf aan het Haringvliet en drie aan de Wijnhaven. Die laatste drie dreigen nu gesloopt te worden als gevolg van de voorgenomen bouw van een spoorwegtun nel onder de Nieuwe Maas. De uit rond 1750 daterende panden vormen met het bekende Witte Huis een uniek ensemble aan de Maas oever, dat uitermate beeldbepalend werkt. Niet voor niets werden dan ook in de jaren zeventig de panden op de monumentenlijst geplaatst. Toch is er nu een grote kans, dat zij zullen moeten wijken voor de tunnel die ter plaatse wordt aangelegd. Heemschut heeft intussen een krachtig be roep gedaan op de gemeente Rotterdam af te zien van sloop van de panden Wijnhaven 13, 15 en 21. Ondertunneling van de pan den zou namelijk heel goed mogelijk zijn. Volgens de gemeente kost ,dat echter 10 miljoen en zou er een vertraging optreden in de tunnelbouw van een vol jaar terwijl de bouw toch al een jaar of tien vergt. Heem schut wijst echter op een studie van de Delftse hoogleraar funderingstechniek prof. ir. A. F. van Weele, die in een advies stelt, dat de extra voorbereidingskosten slechts twee ton zouden bedragen terwijl de extra voorbereidingstijd slechts drie maanden zou zijn. Een door het ministerie van WVC af gegeven sloopvergunning zal voorlopig niet worden geëffectueerd nu de gemeenteraad een motie heeft aangenomen, waarin B. en W. wordt gevraagd te gaan praten met WVC om de mogelijkheden van behoud van de panden te onderzoeken. Daarbij zou dan moeten worden betrokken de uitkomst van een nader technisch onderzoek van prof. Van Weele. Een opsteker voor Heemschut, dat in zijn strijd krachtig wordt gesteund door het ir. J. Trompfonds. Mr. W. W. Timmers, bestuurslid van dit fonds blijft optimistisch. De schatting door de gemeente van de extra kosten is veel te hoog, meent hij met prof. Van Weele. 'Wij verwachten, dat de extra kosten binnen een aanvaardbare marge zullen liggen en dat ook de vertraging erg mee zal vallen'. Daar bij denkt hij immers aan een week of zes. In een volgende Heemschut komen wij nader op deze zaak terug. Op de foto ziet u de monumentale panden aan de Wijnhaven-Rechts op de foto 'het bekende Witte Huis. (foto Alex de Herder). J. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 5