Zuid-Hoüand Gelderland 181 Noord-Brabant 101 er mogelijk toch gegadigden waren voor de villa. Het college vindt dit een 'hoogst on gelukkige' zaak en zegt dat er maatregelen zijn getroffen om een dergelijke situatie in de toekomst te voorkomen. Villa Corvin werd in 1893 gebouwd in Italiaanse neo- renaissancestijl naar een ontwerp van de ar chitect A. Salm. 's-Gravenhage - Formeel is het principe besluit van B. en W. van Den Haag om onder de Hofvijver een parkeergarage aan te leggen nog niet van tafel. De gemeenteraad in nieuwe samenstelling zal er zeker nog eens over praten, melden kranteberichten. Ondertussen zijn er plannen om een par keergarage aan te leggen onder het Buiten hof. Dit is een zeer kwetsbaar stukje Den Haag waaraan vele monumenten liggen met onder de grond dunne veenlagen en zandla gen. Enkele jaren geleden hebben werk zaamheden aan het Buitenhof ten behoeve van de Israëlische ambassade al geleid tot verzakkingen en scheuren, zodat gevreesd moet worden dat een grote parkeergarage ter plekke tot grote rampen kan leiden. Het ziet er naar uit dat ook deze plannen niet echt uitvoerbaar zullen zijn. Het nieuwe progressieve college van de hofstad zal er trouwens weinig voor voelen. Doorwerth - In de uiterwaarden van de Rijn ligt Kasteel Doorwerth waarvan de oudste delen dateren uit het begin van de 14de eeuw. Tijdens de Slag om Arnhem in september 1944 werd de oude burcht in een ruïne veranderd, maar nu is hij weer in oude glorie verrezen. De Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen heeft het voor elkaar gekregen. Er is 14,6 miljoen gulden inge stoken en de eigenlijke restauratie heeft 37 jaar in beslag genomen. Tot 1974 was er het Airbome-museum gevestigd en sindsdien het Jachtmuseum. Het complex is nu in zijn geheel openges teld voor het publiek als kasteelmuseum. Ook de ridderzaal, de keukens, de bierkel der en de kerker zijn te bezichtigen. Er komt een zaal met schilderijen uit de Oosterbeek- se School, ingericht door de Renkumste Stichting voor Heemkunde. In de voormali ge stallen is een uitspanning gevestigd, De Zalmen geheten, naar de theeschenkerij van die naam die buiten het kasteel gelegen ook tijdens de oorlogshandelingen werd ver woest. De Stichting Vrienden van de Geldersche Kasteelen verwacht geen moeite te hebben met de aankleding en inrichting van het kas teel Doorwerth. Er is een overstelpend aan bod aan voorwerpen die particulieren in langdurige bruikleen willen afstaan, zoda nig veel dat er een fraai geheel van te maken moet zijn. 's-Hertogenbosch - Toen Frederik Hendrik in 1629 Den Bosch veroverde, liet hij in het noorden van de stad een citadel bouwen uit stenen van afgebroken kloosters en een kerk. Twee meter dik werden de muren van dit fort, onneembaar door de omgrachting. In de vorige eeuw werd de citadel militaire gevangenis en kazerne, en weer later was het een technische school, opvang voor gastarbeiders, scheepstimmerwerf, repeti tieruimte voor de harmonie en wat niet al. Nu herbergt het enorme complex het Rijk sarchief van de provincie Noord-Brabant, een instelling die al lang uit het gebouw aan de Bossche Wagenstraat barstte, waar zij de beschikking had over 6000 m3. Nu beschikt het Rijksarchief over het zesvoudige: 36.000 m3. De Rijksgebouwendienst res taureerde voor 17,5 miljoen aan de citadel en de inventaris kostte een slordige 2,5 miljoen. Er is nu 26 km archiefplank en genoeg ruimte voor de bibliotheek met 24.000 delen. Architectenbureau Ahrens, Kleijer en Baller uit Oosterbeek maakte de bouwplannen. De binnenplaats van het vierkante hoofdge bouw is nu overhuifd en doet dienst als publiekshal. Dat is knap gedaan, zo meldt dagblad De Stem. Op veertien houten zuilen rust een houten kap, die los van de gevels aan de zijkanten licht doorlaat. Er is een prachtige, warme sfeer geschapen, opge luisterd door markante kunstvezeldraperi eën, gemaakt door Guusje van den Heuvel. In deze overhuifde binnenplaats staan de kaartenbakken die het publiek kan raadple gen. Rondom de binnenplaats zijn studieza len, projectiekamers, een collegezaal en de bibliotheek ingericht. Buiten, bij de ingang van het hoofdgebouw, heeft Heppe de Moor vier betonnen pylon- nen geplaatst waartegen dode boomstam men leunen. Als het hout van die stammen is vergaan, blijft hun afdruk in het beton 'gearchiveerd'. Met gebruikmaking van de aangetroffen spaarbogenfundering werden souterains uit gegraven. Het maaiveld buiten werd ook uitgegraven en er werden schuin geplaatste glaswanden aangebracht waardoor de bin nen ingerichte expositiezaal en kantine een aparte belichting kregen. Tilburg - De voormalige wollenstoffenfa- briek Mommers Co. aan de Goirkestraat huisvest sinds kort in het Nederlandse Tex tielmuseum. De royale fabriekshallen vor men een wezenlijk onderdeel van het mu seum. Weefgetouwen en andere textielma- chines geven er een goed beeld van de Ne derlandse textielindustrie, waarvan de be ginperiode omstreeks 1850 ligt. Ook een breierij en een passementwerkerij zijn in bedrijf. Deze kunnen op bestelling leveren, uniek in Nederland, waar geen enkele ander museum ook produceert. Het museum toont niet alleen de industrieel- ambachtelijke kant in historisch perspectief, maar wil ook uitdrukkelijk aandacht beste den aan eigentijdse textielontwerpen en aan beeldende kunst. Het museum wil kunste naars de gelegenheid geven te ontwerpen en te produceren. Er komen ook wisselende tentoonstellingen. Kasteel Doorwerth

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 27