Nieuws uit de provincies Noord-Hoüand Utrecht meenschap was echter, door de oorlog, te zeer uitgedund om de steeds hoger worden de onderhoudslasten te kunnen blijven dra gen. De sjoel raakte in onbruik en begin jaren '80 dreigde ook voor Aalten het lot dat al zoveel kleinere synagogen in Nederland heeft getroffen: 'afbraak' of 'verkoop'. Gelukkig is het zover niet gekomen. Dank zij voorzitter Salo van Gelder van de Neder- lands-Israëlietische Gemeenschap, de plaat selijke kerken en andere geïnteresseerden. In 1983 kwam er een stichting van de grond, die restauratie en hergebruik na streeft. Een jaar later werd deze vrienden'- stichting eigenaar van het gebouw voor het symbolische bedrag van 1 AANSCHERPING Bij de opknapbeurt zit het venijn, zoals zo vaak, in de staart. Door de gebruikelijke tegenvallers, en een aanscherping van de restauratie-eisen, zijn de kosten gestegen van 120.000 naar 150.000. En dat is dan in feite alleen nog maar de buitenkant van dit gemeentelijk monument. De reeds in de aanhef genoemde 20.000 (voor herin richting en interieur-herstel) komen daar nog eens bij De verscherpte restauratie-eisen zijn van provinciale aard. Om in aanmerking te ko men voor subsidie werd een zogenaamde 'terug-restauratie' verlangd naar de oudst bekende verschijningsvorm. Die ingreep, waarbij ondermeer de oorspronkelijke wes telijke ingang zal worden hersteld, vergt 15.000 en dat is precies het bedrag van de provinciale subsidie. Stichtings-secretaris G. J. Timmer: 'Histo risch gaan we er op vooruit, financieel wor den we hier geen cent wijzer van. Toch hebben we voor deze historiserende aanpak gekozen, omdat zo'n kans zich waarschijn lijk niet meer zal voordoen. Nu we gaan restaureren moeten we het ook goed doen.' De stichting heeft zelf 116.000 bij elkaar zien te krijgen dankzij subsidies, giften (on dermeer van Anjerfonds en Comité Zomer- zegels) en inzamelingsacties, waarvoor ruim 300 Aaltenaren met de collectebus op pad gingen. Het bevolkingsaandeel is letter lijk met dubbeltjes, kwartjes en guldens bij eengebracht. Ook de gemeentelijke over heid liet zich, met een subsidie en een rente loze lening, niet onbetuigd. Wie wil helpen bij het rondbreien van de laatste financiële eindjes kan zijn bijdrage storten op postgiro-rekening nr. 51886, ten name van de stichting 'Vrienden van de Aaltense synagoge'. Rob Lureman Literatuur Beschrijving gemeentelijke monumenten Aalten (uitgave gem. Aalten, 1983), Nederlandse synago gen (J. F. van Agt en E. van Voolen, De Haan/ Unieboek bv, 1984), voorlichtingsmateriaal stich ting 'Vrienden van de Aaltense synagoge', histo risch archief dagblad De Gelderlander, Doetinchem. 100 Amsterdam - De gemeenteraad heeft toe gestemd in de bouw van een glazen toren op het terrein van De Nederlandsche Bank aan het Frederiksplein, een bouwwerk dat de bank nodig denkt te hebben om de perso neelsuitbreiding te kunnen opvangen. De centrale bank van Nederland meent als be- leidsvoorbereidend en uitvoerend bedrijf niet verspreid over verscheidene punten in de stad te kunnen zitten. De vraag is alleen of het nu juist die glazen toren moet worden. In de Commissie Ruimtelijke Ordening van de gemeenteraad was veel kritiek op de 'glazen cilinder'; de Dienst Ruimtelijke Or dening had in zijn negatieve advies aan de wethouder indertijd zelfs gesproken van een 'klonterige mastodont' Heemschut heeft haar bezwaren geformu leerd in een brief aan de gemeenteraad (zie ons blad van januari 1986, blz. 16). Wij noemden als bezwaren dat onvoldoende is gekeken naar de uitwerking op de omgeving van deze cilinder, dat het gebouw zich niet voegt in de- bestaande bebouwing en dat de nieuwbouw precies in de as van de Utrecht sestraat is gesitueerd, iets wat architect Duintjer bij het ontwerp van zijn hoogbouw bewust had vermeden. Wie er in de vergadering ook allemaal te gensputterden, het mocht niet baten. De fracties van PvdA en CDA waren voorstan der. En dat is een meerderheid. Er bestaat nu nog een kleine kans dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedkeuring zul len weigeren. Dan moet er een nieuw plan komen. Amersfoort - In het hart van de stad staat op de Hof één van Amersfoorts belangrijk ste monumenten, de Sint-Joriskerk met haar inpandige toren, die het effect geeft dat hij bovenop het leien dak is geplaatst. In de 13de eeuw werd begonnen met de bouw van deze kerk, maar pas in de 16de eeuw kreeg ze haar definitieve vorm, een hallenkerk waarin de bestaande toren was opgenomen. In de oude kerk valt het rijke zandstenen doksaal op, de koorafsluiting die omstreeks 1480 is aangebracht. In veel kerken is in de loop der tijd het doksaal afgebroken; in de Sint-Joris niet. Verder bevat de kerk een belangrijk fresco uit de 16e eeuw met daarop een passietafereel en ook het grafmonument van Jacob van Campen. In de jaren zestig werd de kerk grondig gerestaureerd, maar onderhoud blijft nodig en kost meer dan de hervormde gemeente kan opbrengen. De Stichting Vrienden van de St.-Joriskerk is opgericht om gelden bij een te brengen voor het onderhoud, dat wordt begroot op een ton per jaar. Zo moet nu al de verwarmingsinstallatie gedeeltelijk worden vernieuwd en vragen daken en go ten ingrijpend restauratiewerk. De Sint-Joriskerk is als uniek monument ook uw bijdrage waard (giro 572707 of re- keningnr. 38.22.56.301 bij de Rabobank, Amersfoort). Utrecht - De binnenstad van de gemeente is al sinds 1976 tot beschermd stadsgezicht verklaard en staat dus al onder speciale be scherming van het Rijk. Uitzonderingen op die bescherming zijn Hoog Catharijne en WijkC. De gemeenteraad ging onlangs akkoord met het voorstel van B. en W. om nu ook nieu were delen van de stad te laten aanwijzen als beschermd stadsgezicht, te weten het Wilhelminapark, de Maliebaan, het Hoog landse park, de Catharijnesingel, de Vaartse Rijn bij de Westerkade, de Bemuurde Weerd en een deel van de Lange Elisabeth- straat. Hilversum - De villa Corvin aan de Berg weg is gesloopt, volgens velen het laatste landhuis dat als geheel in Hilversum was overgebleven. Verontruste inwoners stellen de gemeente hiervoor verantwoordelijk en vinden het des te meer kwalijk omdat het uit 1893 daterende gebouw nog best een andere bestemming kon krijgen. Voorheen zijn in de villa onder meer een hotel, een sanatori um en een technische school gevestigd geweest. Heemschut heeft indertijd een telegram naar B. en W. gestuurd en verzocht villa Corvin te behouden. Nu blijkt door een slechte coördinatie binnen een van de gemeentelij ke diensten over het hoofd te zijn gezien dat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 26