Herstelde syn 'leerhuis' anti-semitisme 99 AALTENSE STICHTING NOG NIET HELEMAAL UIT PROBLEMEN Al drie jaar is de stichting 'Vrienden van de Aaltense synagoge' bezig om het financiële plaatje rond te krijgen voor restauratie en hergebruik van de uit 1857 daterende sjoel in de Stationsstraat. In Aalten is men er bijna, maar - door enkele tegenvallers - nog niet helemaal... Er ontbreekt nog een kleine 25.000 voor herstel en herinrichting van het interieur in de oorspronkelijke staat. De inzamelingsactie wordt gevoerd onder de titel 'Meer dan een monument'. Dat 'meer' slaat op het toekomstig gebruik. Als de synagoge hersteld is zal in dit gebedshuis een permanente expositie worden ingericht over Joods leven in Aalten en over Joodse gebruiken. Dat kan omdat een aantal cere moniële voorwerpen bijtijds gered kon wor den toen het gebouw in de oorlog werd ingericht als munitieopslagplaats. Tot die voorwerpen behoren kostbare met de hand geschreven tora-rollen (waarin de eerste vijf bijbelboeken zijn opgenomen), een ramsho ren en het kerkzilver voor de sjabbat-vie- ring. 'Bij de toekomstige functie denken we,' al dus stichtings-secretaris G. J. Timmer, 'vooral aan een soort leerhuis.' VOORLICHTING Door begrip te kweken voor het Joodse den ken en de Joodse cultuur hoopt de stichting een bijdrage te leveren in de strijd tegen het anti-semitisme. Om die reden zal ook de herinnering aan de oorlog, en wat er toen met de Joden gebeurde, op de tentoonstel ling nadrukkelijk worden belicht. Secretaris Timmer: 'Met onze voorlichting hopen we vooral de jongeren te bereiken. Zij zijn onze toekomst. We vinden dat we moeten waar schuwen nu overal om ons heen weer spo ren van herlevend fascisme en anti-semitis me zijn waar te nemen.' De nagedachtenis aan de 38 Joden, die in het verzetsdorp Aalten het slachtoffer werden van de nazi- terreur, zal voortleven op een gedenkplaat met hun namen. Ook is het de bedoeling in de gerestaureerde sjoel weer erediensten te houden. Deze diensten zullen overigens een sporadisch karakter hebben, omdat (krachtens de zoge naamde 'Minjan') minstens 10 Joodse man nen aanwezig moeten zijn. In de praktijk zal dit aantal, vooral als gevolg van de joden vervolging, in Aalten moeilijk bijeen zijn te krijgen. De Aaltense synagoge is een sober, vier kant, in rode baksteen opgetrokken ge bouw. Het heeft een uitgemetselde Davids ster in de topgevel en (gietijzeren) spits boogvensters aan weerszijden van het uit springende portaal aan de straatzijde. De tekst op de omlopende kroonlijst van de ingangspartij verwijst (in het Hebreeuws) naar Psalm 118:20: 'Dit is de poort des eeuwigen, alleen rechtvaardigen zullen bin nentreden'. Ook aan de (gepleisterde) ach terkant en de zuidzijde van het gebouw be vinden zich spitsboogvensters, terwijl de Davidsster herhaald wordt in de raamroeden van de verhoging boven de uitbouw. Tot aan de Tweede Wereldoorlog was de synagoge in Aalten het centrum van het Joods godsdienstig leven. Omstreeks 1926 vond een verbouwing plaats omdat het ge bouw nauwelijks groot genoeg bleek voor de toen meer dan 80 leden tellende Joodse gemeente. Na de oorlog werd de synagoge opnieuw ingewijd na een inwendige verbou wing, waarbij de vrouwengalerij aan de westkant kwam te vervallen. De Joodse ge- Foto onderschrift: De synagoge aan de Stationsstraat in Aalten. (Foto: Stichting 'Vrienden van de Aaltense synagoge')

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 25