Snouck van Loosenpark in Enkhuizen erfstuk van sociale woningbouw Enkhuizen is sinds 1885 het eindpunt van een spoorlijn en tegenwoordig ook het be ginpunt van een ontdekkingsreisje in het verleden. Het havenstadje aan het IJssel- meer is steeds vaker het doel van een be zoek nu daar het Buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum als trekpleister fungeert. De treinreiziger heeft het gemakkelijk: vlak voor het station ligt de veerboot in de haven en elk kwartier vaart hij naar het Buitenmu seum, althans in de zomermaanden. Het loont de moeite niet direct de boot te pakken, maar recht tegenover de aanlegstei ger de blik te wenden naar de geornamen teerde ijzeren boog, gedragen door hardste nen zuilen met in de boog de woorden Snouck van Loosenpark. Op de zuilen zijn de wapen van de families Snouck en Van Loosen aangebracht. Dit geheel blijkt de hoofdingang van een woonpark, want ach ter de poort ontwaart men een aantal vrijwel identieke huizen. Ze zien eruit als welvaren de middenstandswoningen, villa's wellicht, maar zijn tussen 1895 en 1897 als arbeiders woningen gebouwd. Vijftig arbeiderswo ningen plus een opzichtershuis dat ook dienst deed als bureau en woonhuis van de beheerder van het Snouck van Loosenpark, een functionaris die in dienst stond van het Snouck van Loosenfonds. Mist u gerust even een veerboot naar het museum en dwaal even gratis rond in dit unieke woon park. U bent terecht gekomen in een van de fraaiste projecten van sociale woningbouw uit het einde van de vorige eeuw. Het is er rustig, auto's mogen er niet komen. Prachti ge, statige bomen sieren het sfeervolle park. EEN SOCIAAL BEWOGEN TESTAMENT In hetzelfde jaar dat de spoorlijn naar Enk huizen werd geopend overleed op 30 okto ber 1885 in de stad de puissant rijke Marga- retha Maria Snouck van Loosen, de laatste telg van een Enkhuizense redersfamilie, die fortuin had gemaakt met de haringvangst, de scheepsbouw en met de deelneming in de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Margaretha had zeer zuinig en godvruchtig geleefd. In haar testament had zij onder meer bepaald dat vijf miljoen gulden tegen een rente van 2,5% moest worden uitgezet en dat van die rente een speciaal op te rich ten fonds moest worden beheerd dat de bouw en exploitatie op zich moest nemen van een ziekenhuis, een kerkje, een bejaar denhuis voor acht vrouwen van goede stand en ook nog eens vijftig woningen, die moes ten worden verhuurd aan arbeidersgezin nen. Dronkenschap, ontucht of 'andere er gerlijke ondeugden' van de huurders of van een van hun gezinsleden zou volgens dit testament wel onmiddellijk moeten leiden tot verwijdering uit de woning. Duiven, kippen, honden en katten mochten de bewo ners niet houden en 'elke woning moet zijn van behoorlijke grootte en ruimte, met drie dubbele slaapplaatsen en voldoende regen waterbak'. Het testament van Margaretha Snouck van Loosen is langdurig aangevochten door ver re familieleden, maar uiteindelijk kreeg nie mand anders van de Hoge Raad recht op de grote som gelds en konden de beheerders van het fonds aan hun eigenlijke taak be ginnen. Misschien heeft mevrouw Snouck van Loosen er wel weet van gehad hoe bijvoor- Een fraai geornamenteerde ijzeren boog op hardstenen zuilen als entree van het park. (Foto Sieuwert M. Ruiter)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 23