Boeken Charmante wandelgids Muurbegroeiing en voor Maastricht restauratie 96 stemden tegen. De Wethouder van Bedrij ven, Wonen en Milieu (Kernkamp, D'66) vond dat in ieder geval het monumentale pakhuis behouden zou moeten worden. De Wethouder van Openbare Werken, Verkeer en Vervoer en Monumentenzorg (Van Wil- ligenburg, VVD) was voor behoud van het hele complex. Volgens hem zou het een historische vergissing zijn om dergelijke historische gebouwen te slopen. JEUGDHERBERG Behalve de twee wethouders, de krakers en de overige gebruikers van het complex is er nog een groep die zich inspant voor het behoud van de voormalige bedrijfsgebou wen van Hooghiemstra: de Werkgroep In dustriële Archeologie Utrecht. Onlangs hield deze werkgroep in het Gemeentelijk Informatiecentrum een tentoonstelling met de titel 'Uitgewerkt: Monumenten van nij verheid en industrie in Utrecht'Hooghiem stra stond centraal in deze tentoonstelling. Tijdens de voorbereidingen werd door leden van de werkgroep onderzoek verricht naar het bouw- en bedrijfshistorisch verleden van Hooghiemstra. Daarbij werd contact gelegd met de nakomelingen van de oprichter, die allerlei materiaal voor de tentoonstelling be schikbaar stelden. Tevens werd samenge werkt met een bouwkunde-student van de TH Delft, Harry Bemelmans, die ter vol tooiing van zijn opleiding ontwerpen maakt voor een herbestemming van het complex. Speciaal voor de tentoonstelling vervaardig de hij een tekening van het pakhuis, inge richt als jeugdherberg. Een reëel plan als men bedenkt dat het aantal goedkope over nachtingsplaatsen in Utrecht uiterst beperkt is en dat de huidige jeugdherberg van Utrecht enkele kilometers buiten de stad ligt en bovendien moeilijk bereikbaar is. Het pakhuis daarentegen is gelegen aan de rand van de binnenstad en zou daarom als jeugd herberg goed bereikbaar zijn vanaf het Cen traal Station. Bovendien past het plan in het beleid van de gemeente om aan Utrecht meer bekendheid te geven als verzorgende stad en toeristisch centrum. DE DEFINITIEVE BESLISSING Nadat het principebesluit was genomen, heeft de Stichting Wittevrouwenbolwerk de ingeschakelde architecten opgedragen om op tekening de hoofdingang van het be drijfsverzamelgebouw te verplaatsen naar de zijde waar nu het pakhuis staat. Aldus is ondertussen de sloop van het pakhuis op papier vastgelegd. Mogelijk is dit iets te voorbarig. Eind maart werd door het gemeentebestuur tevens besloten om het pakhuis aan te mel den voor de plaatsing op de Rijksmonumen tenlijst. Nu is het de vraag of er nog voor eind juni van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg een advies tot plaatsing te ver wachten valt, want hoogstwaarschijnlijk wordt dan op het stadhuis van Utrecht be slist over het lot van de voormalige bedrijfs gebouwen van Hooghiemstra. Jac. Huysmans is architectuurhistoricus en lid van de Werkgroep Industriële Archeologie Utrecht In 1984 verscheen een Engelse uitgave A walk through Maastricht ter gelegenheid van de herdenking van 40 jaar bevrijding van de stad door de Old Hickory Divisie. De tekst was geschreven door Mary Maclu- re en Derek Blyth. Zij hebben een wande ling uitgezet door het centrum van de stad, waarbij zij vooral oog hebben voor de mo numentale gebouwen en gevels langs de route. Een schets over de geschiedenis van de stad gaat aan de wandeling vooraf. Het boek is nu ook in het Nederlands ver taald en is uitgekomen bij de stichting His torische reeks Maastricht. W. A. A. Mes en J. M. C. Bruijnzeels zorgden voor de verta ling maar hebben zich wel aanvullingen ver oorloofd. Aan het slot volgen een register en een verklarende woordenlijst. Het is een charmante uitgave geworden met veel grote foto's. Los is bij het boek een grote luchtfoto gevoegd, waarop de wande ling in oranje kleur is aangegeven. Veel aandacht blijkt te zijn besteed aan de bij schriften bij de foto's en (gereproduceerde) tekeningen. Zo is er een tekening van de St. Servaas uit 1612, vermoedelijk werk van Remigio Cantagallina. Moderne beeldhouwwerken ontbreken niet, zo als het Mooswief, schuin tegenover de voorgevel van het stadhuis door Pieter Post gebouwd omstreeks 1662. Al in 1668 be sloot het stadsbestuur dat op het carillon volksliedjes gespeeld moesten worden. Dit idee stamde uit het protestantse noorden. De geschiedenis van de St. Servaasbrug is uiteraard in den brede vermeld. In 1926 besloot de gemeenteraad tot afbraak maar het besluit werd door de regering ongedaan gemaakt. In 1932 werd aan de Wijker zijde de brug zodanig verbreed dat grote schepen de brug goed konden passeren. Natuurlijk wordt melding gemaakt van de legende dat de houten brug instortte bij een processie in het jaar 1275. Daarbij verdronken 400 men sen. De bouw van een nieuwe stenen brug duurde achttien jaar. (JTB) Een wandeling door Maastricht door Mary Maclure en Der ik Blyth, ISBN 90 70356 24 4, uitgegeven bij Stichting Historische Reeks Maastricht, postbus 4174, 6202 PB Maastricht. Prijs 19,50. De St. Servaesbrug (Foto uit de wandelgids) De begroeiing van oude muren met planten is iets dat vanouds natuur- en cultuurbe schermers verdeeld heeft gehouden. De na tuurbeschermers zien op de meest onver wachte muren ineens interessante planten groeien, vaak van huis uit rotsplanten, maar aan de Oude Gracht in Utrecht zelfs ook een vijgeboom. De cultuurbeschermer ziet een muur die toch al ouderdomsgebreken begint te vertonen, nog meer bedreigd door plante- wortels. Gelukkig zijn er nu allerlei ervarin gen opgedaan, dat beide groepen in vrede kunnen leven. Technieken om bij restaura ties niet alleen de muren te herstellen, maar ook karakteristieke en mooie muurvegeta ties te behouden bestaan wel degelijk. Het rapport 'Muurbegroeiing en restauratie geeft allerlei voorbeelden en duidelijke be schrijvingen, hoe dat kan. Zij behandelt uit voerig om welke planten het gaat, welke speciale eisen zij aan een muur stellen en welke soorten muren men moet onderschei den. Het herstel van de Utrechtse Oude Gracht-muren heeft veel informatie opgele verd, maar het rapport bevat ook verslagen van operaties aan boerderijdammen, sluis muren, een kasteelruïne en een stadsmuur. Restauratie-architecten en -aannemers kun nen met deze gegevens hun voordeel doen en voor natuurbeschermers is het nuttig te weten, dat het geen hopeloze zaak is, als zij fraaie muurvegetaties willen behouden. Het rapport bevat een rapportage van enkele projecten en experimenten met muurbe groeiing in Nederland. Het is een uitgave van de werkgroep 'Herstel Leefbaarheid Oude Stadswijken' te Utrecht. Het is te be stellen door overmaken van 10,- op post girorekening 5317068 t.n.v. H. de Bruyn- Strouken te Utrecht. W. L. Jansen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 22