P3' *3 33 3 1*" 311 Bovendien handelde het bedrijf in kunst meststoffen en landbouwwerktuigen. HAVERMOUT In 1916 werd het pakhuis van 1912 met twee verdiepingen verhoogd van 16 tot 22 meter. De twee hoektorentjes werden even eens opgetrokken, maar nu zonder spitsen. In 1921 tenslotte werd ook het aangrenzen de magazijn met twee verdiepingen ver hoogd. In deze gebouwen werd in 1927 begonnen met de produktie van havermout. Havermout werd aanvankelijk geprodu ceerd als veevoer, maar na de Eerste We reldoorlog werd het populair als menselijk consumptiemiddel. De havermout van Hooghiemstra was volgens de verpakking vlugkokend. Deze eigenschap werd verkre gen door de haverkorrels na het sorteren en het pellen voor te koken in stoom. Wanneer dan vervolgens de dnik van de ketel werd genomen, ploften de verzadigde korrels uit elkaar. Daarna werden de korrels gedroogd en tot havermout geplet. Het is niet volkomen duidelijk waarom het na de Tweede Wereldoorlog bergafwaarts ging met Hooghiemstra, maar in ieder geval was het sterk teruggelopen verbruik van ha vermout daarop van invloed. In 1955 werd het bedrijf gesloten. Het ter rein werd verkocht aan VRG Papier. Het etikettenbedrijf Avery, dat er zich enkele jaren later vestigde, was een dochteronder neming van VRG Papier. Na de overname werden de gebouwen op het achterterrein gesloopt en vervangen door een modem gebouw. BEHOUD Met Hooghiemstra verdween ook de inboe del uit de gebouwen. Industrieel-archeolo- gisch gesproken gaat het nu dus niet meer om de instandhouding van het machinepark of de conservering van produktieprocessen, maar uitsluitend om het behoud van de om hulsels, de bedrijfsgebouwen. In construc tief opzicht verkeren de gebouwen van Hooghiemstra nog in goede staat. Maar wat is er nog over van de oorspronkelijke staat? De villa 'Welgelegen', die destijds door het bedrijf met de omliggende grond werd aan gekocht, dateert van 1834. Bij de verbou wing van 1911 werd het interieur ingrijpend gewijzigd. Na de overname in 1955 werden bovendien de kap en het dakkapel verwij derd. Als villa is het gebouw nu alleen nog aan de voorsprong en de spitsbogen van de vensters herkenbaar. Maar juist vanwege de verbouwing tot paardenstal is het als be drijfsgebouw een bijzonder en behoudens- waardig object. Het voormalig magazijn voor de fourage- artikelen, rechts op het voorterrein, verkeert nog geheel in oorspronkelijke staat en wordt momenteel zelfs opgeknapt. Van de maga zijnen aan de linkerzijde, de vroegste be drijfsgebouwen van Hooghiemstra, zijn eveneens de kappen en dakkapellen ver dwenen. Het pakhuis is het meest markante gebouw. 95 Bij het ontwerpen heeft de architect, M. E. Kuiler, zich ongetwijfeld laten inspireren door de 'chateaux de 1'industrie', zoals die aan het begin van deze eeuw in Noord- Frankrijk werden gebouwd. Van dit soort fabrieksgebouwen zijn er in Nederland nog slechts een vijftal over. Aangezien de ande re in de Zaanstreek staan, kan met recht gesteld worden dat het gebouw voor Mid den-Nederland uniek is. Het pakhuis is sinds de ophoging van 1916 ongewijzigd gebleven. Datzelfde geldt voor het aangrenzende magazijn, dat in 1921 werd opgehoogd. HERBESTEMMING In 1972 werd het terrein door de gemeente Utrecht aangekocht in verband met de aan leg van een rondweg. Toen die uiteindelijk niet doorging, was leegstand het gevolg. De ervaring heeft geleerd dat in onbruik geraakte en leegstaande 'monumenten van bedrijf en techniek' slechts behouden kun nen worden door er een andere bestemming aan te geven. Wat dat betreft is er voor de gebouwen van Hooghiemstra weinig te vre zen. De voormalige magazijnen zijn sinds enkele jaren in gebruik als atelierruimte. Het pakhuis en het aangrenzende magazijn zijn eind 1985 gekraakt. De krakers willen er een woon- en werkfunctie aan geven. BEDRIJFSVERZAMELGEBOUW Inmiddels is ook voor het nieuwe gebouw op het achterterrein een andere bestemming gevonden. Het zou in de nabije toekomst een bedrijfsverzamelgebouw moeten wor den. Het plan is afkomstig van de Stichting KOM ofwel Kollektieven Ontwikkelings Maatschappij, die al enkele jaren op zoek was naar betaalbare ruimten voor startende ondernemers en kleinschalige bedrijven. Voor de uitvoering van het plan werd een afzonderlijke stichting opgericht, de Stich ting Wittevrouwenbolwerk. Vervolgens werd een architectenbureau opgedragen ont werpen te maken voor een ingrijpende inter ne verbouwing. En er werden financiers aangetrokken. Aanvankelijk werd ook gezocht naar een andere functie voor het pakhuis. Maar spoe dig bleek dat daarvoor geen geld beschik baar zou komen. Bovendien waren buurtbe woners bevreesd voor overlast als ook het pakhuis in gebruik zou worden genomen. SLOOP OUDE GEDEELTE DREIGT Het is dan ook met deze situatie voor ogen dat enkele maanden geleden door het colle ge van B&W het principebesluit werd geno men om het oude gedeelte van het complex te slopen. Twee van de zeven wethouders Het pakhuis uit 1912, dat in 1916 met twee verdiepingen werd verhoogd. Toen werden ook de hoektorentjes verhoogd, waarbij de spitsen verdwenen. Naast het pakhuis een olietank met reclame voor 'Hooghiemstra's vlugkokende havermout' (Foto Gemeentelijke archiefdienst Utrecht TA U 2.47).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 21