Fabriekscomplex in Utrecht met sloop bedreigq 93 JAC. HUYSMANS* Sinds de Industriële Archeologie in Nederland haar intrede heeft gedaan, zijn op verschil lende plaatsen in onbruik geraakte 'monumenten van bedrijf en techniek' behouden doordat er een andere bestemming voor werd gevonden. Zo werd nog onlangs in een voormalige textielfabriek in Tilburg het Nederlands Textielmuseum geopend. Maar nog niet overal is het besef voldoende doorgedrongen dat ook bedrijfsgebouwen deel uitmaken van het cultuurhistorisch erfgoed en daarom behoudenswaardig zijn. Eind 1985 werd in Utrecht het fabrieksgebouw van de Verenigde Melkbedrijven afgebro ken. Nu dreigt binnen een jaar een tweede Utrechts 'monument van bedrijf en techniek' door sloop verloren te gaan. Het gaat in dit geval om het fabriekscomplex op de hoek van de Wittevrouwensingel en de Biltse Grift, dat naar het laatste bedrijf dat er was gevestigd het Avery-complex wordt genoemd. Maar Hooghiemstra-complex zou een betere benaming zijn, want de meeste en tevens de meest bijzondere gebouwen op het terrein dateren nog uit de periode dat hier de N.V. Utrechtsche Fouragehandel en Voederkoekenfabriek v/h J. S. Hooghiemstra was gevestigd. JS. ofwel Jurjen Sjoerd Hooghiemstra (1833-1887), een schipper uit Kampen, be gon omstreeks 1860 te handelen in hooi en lijnkoeken. Hij verkocht zijn waar onder meer aan klanten langs de Vecht en in Utrecht. Daar huurde hij in 1865 ergens aan de Wittevrouwensingel een schuur om de handel plaatselijk voort te zetten. Hij ver kocht zijn schip en vestigde zich met zijn gezin aan de Wittevrouwensingel. Klaar blijkelijk ging het Hooghiemstra vanaf het begin voor de wind, want al in 1870 kocht hij een deel van het huidigeterrein aan. Daarop bouwde hij een woonhuis en vier pakhuizen. Omstreeks 1880 nam Hooghiemstra een be sluit dat belangrijk zou blijken te zijn voor de toekomst van het bedrijf. Hij besloot namelijk om niet langer alleen te handelen in fourage-artikelen (hooi en stro), maar om bovendien zelf te gaan produceren. Daartoe werd in een van de magazijnen op het ach terterrein een maalderij ingericht. Na een mislukt experiment met een rosmolen dien de Hooghiemstra in 1884 bij de gemeente Luchtfoto van het complex na 1955 (Foto KLM Aerocarto NV). Links van het hoge pakhuis is de van zijn pannendak beroofde voormalige villa 'Welgelegen' te zien.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 19