Excursie Gelderland Excursies!evenementen 92 Naar het Goois Natuurreservaat - Op 6 juli 1935 hield de Bond Heemschut de jaar vergadering - de 24ste! - in hotel Hamdorff te Laren. Des middags maakten de deelne mers een tocht naar het Goois Natuurreser vaat onder leiding van rentmeester W. Bur- det. Er was o.a. de gelegenheid de waterto ren van architect Wouter Hamdorff te be klimmen. 'Wie er den moed toe heeft kan de 178 treden beklimmen om een overzicht van het Gooi te genieten'aldus de uitnodi ging- Het Goois Natuurreservaat was in het begin van de jaren dertig tot stand gekomen. Ook de gemeente Amsterdam had er voor in de buidel getast. Want Amsterdammers be zochten toen nog in groten getale het Gooi. De stichting het Goois Natuurreservaat had heiden en bossen gekocht van Stad en Lan de van Gooiland. Deze erfgooiersorganisa- tie, vrucht van de erfgooierswet van 1912, had ten doel de landbouwbelangen te verde digen van de erfgooiers. Uit de verkoop van bossen en heiden kregen de erfgooiers hun aandeel - een zeer welkome uitkering in de crisisjaren. Stad en Lande van Gooiland is in het mid den van de jaren zeventig opgeheven. Ook toen viel er weer geld te delen, waarvan uiteraard de scharende erfgooiers - dus de landbouwers - het meest kregen. Maar ook de vele nietscharenden pikten een graantje mee. Merkwaardig is wel dat het oude insti tuut van de erfgooiers - een merkwaardig middeleeuws relikt - nooit het onderwerp is geweest van een grote televisiereportage. En dat terwijl de televisiemakers als het ware op de lippen van de erfgooiers zaten. Koningin Astrid herdacht - Een zwart omrand portret van koningin Astrid, de zo populaire gemaling van koning Leopold 111, vergezelde het verslag van het Heemschut congres dat op 9 en 10 november 1935 in Antwerpen werd gehouden. Aanleiding was het zilveren jubileum van de Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon. Het congres werd gehouden in de zaal van het provinci aal Bestuur van Antwerpen. Koningin Astrid was een dochter van prins Karei van Zweden en prinses Ingeborg van Denemar ken. In 1926 trad zij in het huwelijk met kroonprins Leopold. Zij kwam in 1935 om het leven bij een auto-ongeluk te Küssnacht in Zwitserland. Zij is de moeder van koning Boudewijn en van groothertogin Josephine- Charlotte van Luxemburg. De tragische dood van de koningin lag nog vers in het geheugen toen het congres werd gehouden en aan haar nagedachtenis werden enige ogenblikken gewijd. In de zaal waar men vergaderde zagen de congressisten een gedenkteken voor de 'koene Belgen', die in deze zelfde zaal tijdens de oorlogsjaren 1914-1918 ter dood waren veroordeeld. Des avonds wandelden de Nederlandse be zoekers door de Antwerpse straten, zagen er een St. Maartensgroep en bezochten een poesjesnellenkelder. De volgende dag luis terde men naar een Brusselaar die in het Frans sprak over het behoud van de duinen van Panne. De voorzitter van de uitnodigen de vereniging was niet tevreden: het is maar een klein stukje duin, merkte hij op. De Brusselaar antwoordde dat hij niet genoeg Nederlands verstond om te kunnen ant woorden! Lintbebouwing - Daar hoort de heden daagse burger weinig meer over maar in de jaren dertig woedde een hevige strijd tegen de ontsiering van buitenwegen door huisjes bouwers. De overheid heeft dat heden ten dage goed in de hand. In 1935 echter werd in Den Haag een vergadering gehouden te gen de lintbebouwing. Natuurlijk was de Bond Heemschut daar van de partijsamen met de ANWB, de Vereniging van Neder landse gemeenten en andere organisaties. De vergadering werd geleid door de voorzit ter van de ANWB, EdoJ. Bergsma. Een deskundige op het gebied van de volkshuis vesting, ir. P. Bakker Schut beval streek plannen aan om er een eind aan te maken. Een andere spreker J. J. Talsma merkte op dat er geen behoefte bestaat om te bouwen: er staan in Nederland 50.000 woningen leeg wist hij. Het was namelijk in de tijd dat wie in Amsterdam een woning betrok van de huisbaas een gratis behangetje kreeg - zo blij was hij dat de woning weer een huurder had gevonden. De burgemeester van Den Bosch, mr. F. J. vanLanschot sprak, vertelde architect A. A. Kok, secretaris van Heemschut, enthousiast bij pakkende plaatjes. 'Geen der aanwezi gen zal van mening geweest zijn dat 't zo maar door moet gaan. Brand in de kerk - Het februarinummer van Heemschut van het jaar 1934 maakt melding van een kerkbrand. Het kerkje van Muiderberg, dat oudtijds ook al uitgebrand is, is een prooi der vlammen geworden, 't Was de kachel deze keer, vermeldt Heem schut. Oude kerken hebben geen stookplaat sen, wel stovenzetsters! Nu steekt men een kachelpijp door de houten gewelven en kap pen, dat ziet men alom. De toren is oudtijds ook uitgebrand maar heeft niet lang geleden - in de jaren dertig! - een nuttige bestem ming gekregen als lichtbaken voor de lucht vaart. "t Is een waarschuwing voor dorps kerkvoogden en gemeentebesturen om te zien of de doorlaat van kachelpijp door de kerkkap voldoende beveiligd is', zo luidt het vaderlijke advies van de redacteur van Heemschut. (J.T.B.) De provinciale commissie Gelderland no digt leden en introducé's uit voor een excur sie op zaterdag 21 juni in Doesburg. Voorlopig programma: Van 9.30-10.00 uur ontvangst met koffie in de Gasthuiskerk, Gasthuisstraat, Doesburg. 10.00 uur - Uiteenzetting over geschiede nis van de stad en het monu mentenbeleid van de Ge meente door resp. de voorzit ters van de Historische ver eniging Doesburg en de Mo numentenvereniging. 11.00 uur - Stadswandeling met bezoek aan enkele restauratie-projek- ten en stadsvernieuwingsge bieden. 12.30 uur - Lunch in de Mosterdhoeve. 15.00 uur - Beklimming van de Martinus- toren en/of bezoek aan Mu seum de Roode Tooren en de vestingwerken, de z.g. 'Bat terijen van Menno van Coe- hoom' (wandeling van ca. 2 a 3 km.) Er zal een alternatief 'slecht-weer' program ma worden samengesteld met o.a. bezoek aan Mosterd- en Azijn museum. 15.30 uur - Bezichtiging Grote of St. Martinuskerk met muzikale afsluiting van het pro gramma. De provinciale Commissie Gelderland heeft i.v.m. het 75-jarig jubileum van Heemschut Doesburg als excursie objekt gekozen. De deelnemersprijs is 20,- per persoon. Aanmelding door overmaking van de kosten op postrekening 124326 t.n.v. Heemschut Amsterdam, onder vermelding van Excursie Doesburg. Het dèfinitieve programma zal medio juni aan de deelnemers worden toegezonden. 6 juni: Uitreiking Heemschut-postzegel (Utrecht). 14 juni: Provinciale ledenexcursie Overijssel (De venter). 21 juni: Provinciale ledenexcursie Gelderland (Doesburg). 16 augustus: Provinciale ledenexcursie Limburg (Midden-Limburg) 6 september: Provinciale ledenexcursie Noord-Brabant (Tilburg). 13 september: Ladelijke Heemschutdag (Utrecht). 20 of 27 sept: Provinciale ledenexcursie Zeeland (Sluis). 27 september: Provinciale ledenexcursie Groningen (bus tocht). 4 oktober: Provinciale ledenexcursie Friesland (Leeu warden).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 18