Driekwart eeuw beschutten en beschermen 91 schreef hij een artikel over de Jeneverbes. Thijsse noemt het een treurig feit dat ook al in de Duitse Rijnprovincie tegelijk de merk waardigste en de meest gewone conifeer van Midden-West-Europa in zijn bestaan wordt bedreigd en afdaalt tot de bedenkelij ke rang van plant, die beschermd behoort te worden. De jeneverbes is een plant van de woeste gronden die bij ontginningen het le ven laat. Onze Texelse vegetatie van de jeneverbes (Juniperus communus) is eens Grachten dempen - In Woerden wilde men de Rijn dempen. Maar, zo weet Heem schut in mei 1933 te berichten, er komt niets van. Er was geen geld voor. ANWB en KNAC werden als voorstanders genoemd maar waren dat niet. En het Rijncomité was heel boos op Heemschut dat van felle tegen stand had doen blijken. In 1960 werd de demping uiteindelijk toch doorgezet. In Franeker wilde men enige grachten dem pen. En wat Heemschut noemt 'een inge zonden stukkelaar' kwam in dichtvorm in actie in de Franeker Courant om de demping te bepleiten. Zie geachte medeburgers, Niet te veel naar het stadsschoon 'k Zou ook graag de grachten houden Voor de stad en voor het oog; Maar om de welvaart op te offeren Is zulk een offer mij te groot. En een andere 'ingezonden stukkelaar' wil de de vreemdeling dwingen in Franeker te komen 'en dit kan alleen door de verkeers weg door Franeker te nemen en door de straten waar de goede winkelstand is geves tigd'. Hebben we die argumenten niet meer ge hoord, tot in een vrij recent verleden? De jonge Van de Griend - Cornelis van de Griend kwam in de zomer van 1932 bij de secretaris van de Bond Heemschut. Hij had het gymnasium afgewerkt en wilde zo graag in de journalistiek. Doch het was moeilijk een opening te vinden. Op advies van de secretaris van de Bond Heemschut (A. A. Kok) scheef hij voor het oktobernummer van Heemschut in 1932 een artikel over de bedreigde brug te Ouderkerk aan de Amstel, de woonplaats van Van de Griend. Heel de Nederlandse pers nam het over en wij, aldus Kok, waren daar minstens zo gelukkig mee als de jeugdige schrijver. Kok moedigde hem aan eens iets te schrijven over de Ban en Scheidpalen rondom de hoofdstad. Het artikel bleef enige tijd liggen, zoals dat gaat bij een tijdschrift met niet al te veel plaats ruimte. Tot Kok een rouwcirculaire ont ving: op 18 april 1933 was de jonge Corne lis van de Griend, na een kortstondige ziek te overleden.In het aprilnummer van 1933 is het artikel opgenomen. In een na schrift eindigt Kok: Demping van de Oude Rijn in 1960. (Foto W. M. Zilver Rupe) Leert dan reizen met gepeizen Naer pallaizen, uit het slick Dezev werrelt, die zoo dwerrelt Eeuwig gaet voor oogenblick. Thijsse en de Jeneverbes. Nu Verkade te Zaandam zijn eeuwfeest viert wordt ook weer herinnerd aan de serie van 27 albums gewijd aan natuur en landschap die een bij zondere populariteit genoten. In totaal wer den er zo'n twee miljoen verkocht. De voor naamste auteur van de albums van Verkade was dr. Jac. P. Thijsse. Deze natuurbeschermer en bovenal popula- risator van natuur en natuurschoon is ook terug te vinden in de kolommen van Heem schut. In het oktobernummer van 1935 haast geheel uitgeroeid bij een koningsjubi leum omdat men de struik graag gebruikt voor groen versieringen. Zomerhuisjes op Ameland - In de jaren dertig deed een dorp van zomerhuisjes op domeingrond bij Nes op Ameland nogal wat stof opwaaien. Het begon met houten Oos tenrijkse huisjes, eenvormig doch niet zeer lelijk, aldus Heemschut. Het aantal zomer huisjes groeide in de loop der jaren en er kwamen lelijke misbaksels bij. Op aandrang van het provinciaal bestuur gelastte het gemeentebestuur de afbraak van een aantal keten. Maar 'Domeinen' ging in beroep bij de Kroon tegen dit besluit om het ketendorp te slechten. 'De oplossing: een flinke brand of 'n cy cloon', verzucht de redactie van Heem schut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 17