Kastelenstichting Hollcuid en Zeeland opgericht Restauratiekampen voor jonge monumenten- zorgers Vrijwillige bijdrage ter nagedachtenis aan dr. R. Hoegen 90 Versterking van het kenmerkende Bestaande situatie. ruimtelijke patroon. Bestaande situatie verkaveling en tuinen Staphorst-Rouveen (links) en versterking van het kenmerkende ruimtelijke patroon (rechts) (foto: Het Oversticht). meldenswaard: de spinde (kast naast voor deur), de bissekist (vgl. de Twentse tuug- kist), de Staphorster klaptafel met rode knopstoelen, een wieg uit 1877, een looprek voor het jonge kind, een Drentse kast, ver gezeld door een Drents kabinet, beide op een kleine verhoging vanwege het schrob ben van de vloer. In het bedrijfsgedeelte is de oude staldeel van grupstal en karnmolen te bezichtigen. Op een primitieve draaibank ontstond vroe ger het traditionele Staphorster meubilair. Uniek is de handweverij van de Stichting Staphorst (met een uit 1611 daterend weef getouw met 'smietspoel'. Via een transpa rante afscheiding kan plaatsgenoot en toerist zien, hoe hier dagelijks op de oude wijze door een handwever de streekeigen stoffen van Staphorst en Rouveen worden gewe ven. Ook opdrachten van boerendansgroe- pen voor passende stoffen worden hier uit gevoerd, zoals ik bij een bezoek merkte. RECONSTRUCTIE TUINEN Via 'Het Oversticht' werd het 'groene ka rakter' van Staphorst-Rouveen sinds 1982 hersteld. De tuinarchitekte Ir. G. Bierema, eerst op voorlopige basis in dienst van 'Het Oversticht', nu vaste kracht, bestudeerde de streekeigen aanleg van de tuintjes rond de boerderijen. Een aantal kenmerken: de zeer smalle verkaveling van de erven en de Oude Rijksstraatweg en Gemeenteweg die daar schuin overheen (dwarsrichting) zijn ge legd. Ten tweede: de boerderijen die vlak en naast elkaar liggen en de richting van de verkaveling en niet van de 'Diek' volgen. Ten derde: de hoog opgaande beplanting langs de kavelgrenzen en de strak geschoren hagen of hekken evenwijdig aan de Oude Rijksstraatweg en de Gemeenteweg. Ten vierde: de belangrijke betekenis van de voordeur voor de inrichting van het erf, waardoor de tuin asymmetrisch ingedeeld is. Ten vijfde: de op de meeste erven voor komende verschillen in hoogte van de be planting tussen de hoge bomen, de middel hoge bomen, de struiken, hagen en hekken, en de kruiden. De reconstructie van de tuinen hangt samen met herbestrating en riolering van de 'Diek', enkele jaren geleden. Ook Staats bosbeheer werkt mee. Voor de helft wordt de nieuwe beplanting vergoed. Zo heeft de gemeente Staphorst sinds 1985 buxushagen- kwekerijen, die snel materiaal voor de boe rentuintjes kunnen leveren. Al met al: in Staphorst-Rouveen wordt uit stekend werk verricht, waar ook de Bond Heemschut erg mee in z'n schik is! Literatuur: S. J. van der Molen, Het Staphorster boerenhuis Stellinggwerfsch?, in: Het Saksische boerenhuis in Zuidoost-Friesland, Groningen 1941, p. 46-50 Fred Thomas, Een liefde in Staphorst, 's Gravenha- ge 1942 J. de Wolde, Staphorst, zoals het werkelijk is, z.pl., 1978 Bossies aan de Diek, Herstel van het groene karak ter van Staphorst-Rouveen, Zwolle 1985 (Hei Over sticht) Voorlichtingsfolders Bureau Voorlichting (J. de Wolde), Gemeente Staphorst Ook in de westelijke provincies is nu een stichting opgericht, die de interesse in en zorg voor de daar aanwezige kastelen en historische landhuizen wil bevorderen. Om zich te presenteren organiseert de stichting dit voorjaar een tentoonstelling van repro ducties van 17de eeuwse kastelenprenten. Vanaf 3 juni is die te zien in de Zeeuwse bibliotheek, Kousteensedijk 7 Middelburg, 's maandags van 17.30 tot 21 uur. Dinsdag t/m vrijdag van 10 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 13 uur. De expositie duurt tot eind juni. Wie de nieuwe stichting wil be gunstigen als donateur of anderszins kan meer informatie aanvragen via postbus 222, 4330 AE Middelburg. De Nederlandse Vereniging van Monumen- tenzorgers organiseert ook dit jaar restaura- tie-werk-vakanties voor jongens en meisjes vanaf 16 jaar. Zij zullen zich gezamenlijk met het herstel van een of meerdere onder delen van een monument bezighouden waarbij betrokkenheid en enthousiasme be langrijker zijn dan de prestatie. De kosten voor veertien dagen zijn ongeveer 130 gul den; voor onderdak en maaltijden wordt gezorgd. Van 13 t/m 26 juli gaan de jongeren bijge bouwen van kasteel Middachten in de Steeg en een filterkelder in Heveadorp opknap pen. Van 27 juli t/m 9 augustus wordt ge werkt aan het Tolhuisje in Zwiep, aan de voet van de Lochemse berg. Inlichtingen geeft ir. W. B. J. Polman, secretaris van de Vereniging, telefoon 023 - 31 91 50, tst. 148,of's avonds01820-32947. Het Dagelijks Bestuur van Heemschut wil graag ter nagedachtenis aan het overlijden onlangs van oud-Heemschut voorzitter dr. R. Hoegen de leden oproepen een vrijwilli ge bijdrage te storten in het Hoegen-fonds. Dit fonds werd bij het aftreden van dr. Hoe gen als voorzitter in 1978 in het leven ge roepen voor bijzondere doeleinden ter be vordering van het werk van Heemschut. Bijdragen kunnen worden gestort op het speciale postgironummer 3998050 ten name van de Bond Heemschut of bij Bank Mees en Hope NV Amsterdam op rekening 213272776 ten name van de Bond Heem schut, rekening Hoegen-fonds. Graag zien wij uw bijdragen in dit bijzondere jubileum jaar tegemoet.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 16