89 (subsidie) verbindt Muller daar meteen de voorwaarde aan dat de vertikale vlakken van het schoorsteentje weer de oude kleur blauw krijgen, dat is te merken aan dit lange dorp, ook al kleuraccent. Dat de heer Muller hart voor zijn werk heeft, tonen ook de laden van de opmetin- genkast in het gemeentehuis. Op grond van de documentatie van de 'Staphorster bouw kunst' is de bouwkundige dienst goed in staat goede details toe te plassen, zelfs als er een hoeve afgebrand is. Banderdeuren, bo venlichten, dakhellingen en materialen wor den zo verantwoord toegepast, en verhogen de schoonheid van het soms omstreden dorp. BIJBELSE TEGELTJES Behoedzaam ondergingen vele gevels aan de 'Diek' een face-lift, en kunnen er op deze wijze weer jaren tegen. Alle aanne mers en bouwvakkers van Staphorst-Rou- veen werkten hier aan mee. De bereidheid tot gesubsidiëerd restaureren blijkt tot nu toe het grootst te zijn in het overwegend Gereformeerde Rouveen. Nadat Muller een boer in Staphorst (lidmaat van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk) had weten te overtuigen dat op de door hem verkochte melk automatisch subsidie van de overheid zat, wilde de man, die eerst had tegengestribbeld, nu toch ook subsidie. De straatgevel van Margje Buitenhuis - een bejaarde weduwe nog geheel in traditionele klederdracht gestoken - werd opgeknapt. Het interieur bleek nog geheel ouderwets te zijn, tevens is hier de uit Twente en Gelder se Achterhoek bekende tuugkist nog te be wonderen. Het leuke is dat in deze kleder drachtgemeenschap nog volop baaien rok ken en andere stukken dracht in de kist bewaard worden. Haar initialen: M.J.B. waren nog in 1980 vernieuwd, in ossen- bloedkleur, op een ondergrond van een geelachtige nerfstruktuur (noteboom). Aan de wand, achter de plattebuiskachel: Bijbel se tegeltjes, die in deze orthodox-protestant- se sfeer wel een bijzondere meerwaarde hebben. Hopelijk stagneert de restauratie- golf in Staphorst-Rouveen niet, door boven genoemde bezuinigingsmanoeuvre. S. J. van der Molen heeft al in 1941 vastge steld, dat het staldeeltype van Staphorst- Rouveen qua plattegrond veel weg heeft van het bijna verdwenen Stellingwerfse staldeel type. Of ook geldt dat de bewoners van het tweelingdorp oorspronkelijk uit Zuidoost- Friesland afkomstig waren, bestrijdt dialec- tologe dr. Jo Daan. Dat het mogelijk is een traditionele buitenkant te combineren met een bijna stads aandoend interieur, bewijst de boerderij (gerestaureerd en verbouwd) van een rietdekker, die net met een eigen bedrijf gestart is (nr. 355). MUSEUMHOEVE Alle houten topgevels van Staphorst-Rou veen zijn inmiddels uit het dorp verdwenen. Het laatst bewaard gebleven voorbeeld prijkt nu in het Nederlands Openluchtmu seum te Arnhem, waar het tijdig onder de hoede van museumarchitekt H. J. van Bon werd herbouwd. Daar zien we ook een wit vierkant als centraal veld van de vensterlui ken: iets wat je ook nu nog hier en daar langs de 'Diek' terugziet. De jongste schep ping van de nu gepensioeneerde Van Bon is de restauratie van de gemeentelijke mu seumboerderij van Staphorst. Prins Claus opende op 9 juni 1982 de fraaie museum hoeve. Naast de boerderij ligt een traditio nele wagenschuur. De woonkamer, naar buiten toe afgeschermd door blauwe horret jes, is nu geschilderd in de oude kleuren die onder recentere verflagen werden aange troffen. In 1984 werden de schilderijen van oud- dorpsgenote Stien Eelsingh, die veel Stap horster scènes schilderde, hier tentoonge steld. Oorspronkelijk was deze boerderij een 'los huus', zoals we dat nog uit restexemplaren van het Twentse platteland kennen. In de negentiende eeuw kwam er een stapelmuur tussen deel en woonruimte. De 'appelbloe- sem'-beschildering werd omstreeks 1875 aangebracht door schilders uit Meppel, waarschijnlijk door Goldstein. Drie schitte rende tableau's zijn bij de schouw aange bracht: Het laatste avondmaal, De opstan ding van Jezus Christus, en Hemelvaart. De stookplaats onder de schouw bezit een open vuur, vuurhaal (smeedijzer) en de zo genaamde vuurkorf, een stolp van smeedij zer, om het vuur 's nachts te beschutten (tegen brandgevaar). Verder zijn nog ver- Gerestaureerde museumboerderij (woongevel), Gemeenteweg 67, Staphorst, (foto: Gemeente Staphorst) SgjisaigSgaS.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 15