Het voortvarende monumentenbeleid van Staphorst-Rouveen 87 DR. EVERHARD JANS* Onlangs won de gemeente Staphorst de Eu ropa Nostra prijs voor monumentenbeleid in verband met de succesvolle rehabilitatie van deze interessante landelijke nederzetting in Overijssel. Europa Nostra is een internatio nale federatie van instellingen, die het cul turele erfgoed in Europa beschermen. Elk jaar kent zij onderscheidingen toe voor op merkelijke inspanningen bij restauraties, herbestemming van historiche gebouwen etc. Het unieke Nederlandse boerendorp Stap horst verbindt traditie en creativiteit op ge slaagde wijze. Oude waarden verouderen hier niet, maar leven voort in ons jachtige cultuurpatroon. Fred Thomas beschreef het zo treffend in zijn folkloristische vertelling: 'Een liefde in Staphorst': 'De zondagse zon schijnt op Staphorst, dat met zijn tweelingbroer Rou- veen een lange, lange weg vormt in het vrijwel vlakke land tussen Zwolle en Meppel. Met aan weerskanten de boerenbehuizin- gen, haaks op de weg, meestal drie, vier bedrijven achter elkaar. Woning en stallen onder een dak van doorgezwikt, bruinmos- sig riet. Vóór de houten schoorsteen, opzij de daklijn, onderbroken door twee bander deuren. Eender de pui van de huizen, met deur, twee of meer vensters, het opkamer raampje en zolderlichten, alles verlevendigd door felle kleuren: cobaltblauw en posten en stijlen, de emmerrekken aan de zijmuur, grasgroene luiken en achter de vensters don kere horren, waarop de gordijnen tegen alle wereldse openheid laag zijn neergelaten. Voor elk huis de tuin, de gaoren, ondiep en van de weg gescheiden door de heg, de vredinge, waarin een toegang is uitgesp aard, het hekje of stappien, dat langs een paadje, keurig met schoon zand bestrooid, tussen de perken leidt naar de voordeur. In de gaorens bloeien bomen en bloemen. De sneeuwklokjes, de manesteemties, steken in maart hun kopjes boven de winterse grond, later volgen de narcissen en de tielozen! Nu, meer dan 40 jaar later, is veel van deze idylle nog aanwezig. Wel staat er hier en daar een confectie- burgerhuisje tussen de rij oude hoeven, maar van de kleine 1100 boerderijen zijn er inmiddels driehonderd op de Monumentenlijst geplaatst. Staphorst - Rouveen is in binnen- en buiten land het bekendst geworden door haar kleurrijke klederdracht, gedragen door jong en oud: van haar 13.000 inwoners blijft een derde deel trouw aan de overgeleverde kle ding en tradities der vaderen. De voorliefde voor primaire, heldere kleuren beheerst sterk het buitenschilderwerk van de plaatse lijke boerderij: lichtblauw, grasgroen, wit. Ook vandaag de dag is Staphorst-Rouveen een sterk agrarische gemeenschap, hoewel het percentage boeren toch afneemt. In 1899 was 85% in de landbouw werkzaam, dit was in 1971 gedaald tot 37%. *Dr. Everhard Jans is architectuurhistoricus en als bureau-medewerker verbonden aan de 'Twente- Akademie' in Borne Negentiende-eeuwse boerderijen na restauratie. Gemeenteweg 147, Staphorst, (foto: Het Oversticht)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 13