Jubileumviering komt 75J^r j9ll l986 43 Jaargang 63, no. 3/4 maart-april 1986 Heemschut verschijnt 9x per jaar i Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 i Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Kleur doet nog altijd leren Muurschilderingen in 't Zandt verkommeren Behangselkunst kasteel Groeneveld Polderlandschap in de stad Strijd Heemschut tegen reclame Kleurtoepassing in St. Laurentius Stijlkamers in Hoorn Foto omslag: i Portret van kasteelheer van Huize Groeneveld op linnen bespanning. De i heer staat op een bordes met balustrade. Zijn driekante steek rust op de baluster. Zie het artikel over Groeneveld. Dit speciale kleurennummer kwam mede tot stand dankzij een subsidie van verfindustrie Jac. Eyck bv. van de Sikkensgroep te Heerlen. j Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur J. Th. Balk, (a.i.) *1 R. Dinger >t Medewerkenden: 1 H. C. Franssen, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden j D. van der Meulen, Assen 1 R. Lureman, Doetinchem J Drs. W. J. Pantus, Nijmegen 1 J. Roelfs Sr., Badhoevedorp y J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar Reductie voor 65 en 30" Opzegging van een abonnement dient 1 vóór 1 november plaats te vinden. j Correspondentie voor advertenties: j Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 1 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn ti: ïi j De jubileumviering ter gelegenheid van Driekwart Eeuw Heemschut begint steeds duidelijker vorm aan te nemen. Het lande lijk bureau in Amsterdam bruist van activi teit, er worden vele overuren gemaakt. Er zijn op grote schaal persberichten over jubi leum en jubileumprijsvragen het land in ge stuurd. Met programmamakers van diverse radio- en televisierubrieken zijn contacten gelegd en de eerste radio-interviews over het jubileum zijn inmiddels uitgezonden. Matineuze heemschutters konden in de KRO-ontbijtshow over het 'wat' en 'waar om' van Heemschut horen en de regionale omroep van Limburg zond ook al een inter view uit. Onderwerp daarvan vormde de adoptie door Heemschut Limburg van de Heythuysen-kapel. Ook in andere provincies beginnen de adop tie-projecten ter opluistering van het jubi leum op gang te komen. Groningen probeert een vervallen tuinkoepel te herbouwen. Drenthe ontwerpt een nieuwe monumenten route en werkt aan een eigen symposium en expositie. Overijssel gaat het rectorshuis in Almelo voordragen voor de restauratieprijs en wil als adoptieproject in Blokzijl en Oot- marsum bordjes gaan plaatsen op monu mentale gebouwen met tekst en uitleg over die monumenten. Utrecht adopteert het middeleeuwse 'Duitse Huis' in de provin ciehoofdstad, dat ook op de postzegel komt te staan, die op 6 juni in de senaatskamer van de universiteit van Utrecht wordt gepre senteerd. We verwachten veel belangstel ling van de pers voor het flitsende idee om het oude poortje van dit huis, dat ooit in de tuin van het Rijksmuseum is terechtgeko men, weer voor de Domstad op te eisen. Het Rijksmuseum verzet zich daartegen om dat het poortje intussen een museale functie heeft gekregen maar Utrecht lijkt goede pa pieren te'hebben. In opdracht van de jubi leumcommissie wordt op het ogenblik een begroting gemaakt om het poortje weer te rug te halen. Zuid-Holland doet al niet onder als het gaat om originele ideeën. Daar willen de heem schutters oude rollenpalen langs trekvaarten gaan opknappen. Noord-Brabant tenslotte heeft een oud kamhuis op het oog om te adopteren en Gelderland een tramhuisje van architect Salm. Noord Holland denkt aan on dersteuning van het plan om oude gevellan- taams opnieuw te maken voor panden in de binnenstad. Friesland en Zeeland laten het tot dusver nogal afweten. Wellicht vormt de ze lijst van initiatieven een extra aansporing. opgang REISJE NAAR ROME ALS PREMIE NIEUW LID Leuk nieuws is verder, dat het de jubileum commissie is gelukt de ledenwerving dit ju bileumjaar een krachtige impuls te geven door ledenwervers de kans te bieden op een jubileumreis naar Rome voor twee perso nen, in ruil voor hun inspanningen. Vlieg tuigmaatschappij Alitalia heeft ons dit inte ressante aanbod gedaan. De reis bestaat uit een retourvlucht Schiphol-Rome per lijn- vliegtuig inclusief busrit van vliegveld naar hotel heen en terug, drie nachten logies in een toeristenhotel van klasse in het centrum van Rome en een stadsrondrit. Ieder, die vóór 15 december een nieuw lid aanbrengt maakt kans op de reis. Hoe meer leden aangebracht worden, hoe meer kansen na tuurlijk maar ook met één nieuw lid kunt u al in de roos schieten. Op 16 december wordt de gelukkige winnaar aangewezen. Wie dit jaar al een of meer nieuwe leden aanbracht wordt verzocht dit nog even op te geven aan het Korenmetershuis met de no dige gegevens. Hij of zij doet dan alsnog mee. En voor het overige gelden natuurlijk de al bestaande premies, die u nog eens vindt aangeduid op pagina Op deze pagina ook de jubileum- en evene mentenagenda, de jubileumprijsvragen nog even op een rijtje en het laatste nieuws over komende excursies. THEMA: SCHILDERINGEN Muurschilderingen op monumenten vormen het thema van dit nummer. In het januari nummer van vorig jaar wierpen we de vraag op of jongere decoraties plaats zouden moe ten maken voor een op het verleden terug grijpende kleurstelling (de discussie over Cuypers' schilderingen in de St. Servaas van Maastricht). In hetzelfde nummer en het juninummer vroegen we ons af of je het natuursteen van een 18e eeuws huis (Ver- wolde te Laren) opnieuw moest beschilde ren in een kleur, die past bij een verfschil- fertje, dat bij restauratie werd ontdekt. In dit nummer interviewden we verffabri- kant Sikkens, die echter op dit soort vragen geen commentaar had. Sikkens let slechts op goede kwaliteit van verftoepassing. Met behulp van een kleurencomputer kunnen lichtgolven worden gemeten, zodat een kleur uit het verleden precies valt na te maken. Onze nieuwe medewerker Bert Franssen signaleert het zorgwekkende verschijnsel, dat na restauraties kunstwerken verkomme ren door gebrek aan onderhoud. Dat geldt des te sterker voor muurschilderingen, die 'langzamerhand in de stofzuiger van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 7