Driekwart eeuw beschermen er beschutten II Temminck Groll nam afscheid als hoogleraar 70 van een andere bestemming voor de kerk bemoeilijkt zou worden. Enige tijd later liet de provincie weten dat de provinciale lijst de koelkast in zou verdwijnen. Het be vreemde ons dat er deze maand een brief kwam van de provincie, waarin bij wijze van overgangsmaatregel de H. Hartkerk als nog werd aangemerkt als zijnde geplaatst op een gemeentelijke monumentenlijst', aldus de woordvoerder van het bisdom. De gemeente Breda is nog bezig met het opstellen van de gemeentelijke monumen tenlijst. Of daarop ook de H. Hartkerk zou voorkomen, wist een woordvoerder van de gemeente niet te zeggen. 'Maar als de pro vincie de kerk beschouwt als zijnde ge plaatst op de gemeentelijke monumenten lijst, zullen verdere plannen voor het ge bouw ook voor subsidie in aanmerking komen'. De provincie had aanvankelijk met een ei gen monumentenlijst willen komen. Het rijk bleek echter niet bijzonder ingenomen met die plannen, zodat de provincie deze maat regel als een soort tussenvorm ziet en verder voorlopig afziet van het opstellen van een eigen monumentenlijst. Prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll heeft op 28 februari met een symposium aan de Delftse Hogeschool afscheid genomen als hoogleraar Architectonisch Ontwerpen met als specialisatie Restauratie. Op het symposium stond het aloude restau ratie-dilemma thema centraal: 'Brengt men een gebouw in de oorspronkelijke staat te rug of laat men de sporen, die de geschiede nis in hout en steen trók, in stand? Tem minck Groll is voorstander van de 'zachte' lijn. Toen de vraag aan de orde was of paleis Het Loo in zeventiende-eeuwse dan wel negentiende-eeuwse stijl gerestaureerd zou moeten worden, was hij fel voorstander van het laatste. Ter nagedachtenis aan de Heemschutter Ton Koot, vele jaren redacteur van dit blad en altijd fervent in actie waar het de schoon heid van stad en beemd betrof, hier enige citaten uit het boek dat ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Bond Heem schut in 1961 uitkwam. Het boek kreeg de titel Strijd om schoonheid en werd uitgege ven door Ploegsma te Zeist. Ton Koot, die op 12 februari jongstleden op 79-jarige leeftijd overleed in zijn geboortes tad Amsterdam, heeft 'Strijd om schoon heid' geredigeerd. Het bevatte 21 artikelen met een ten geleide van mr. Yvo Scholten, de toenmalige staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen en een woord vooraf door mr. S. P. Baron van Bentinck, voorzitter van de Bond Heem schut. Koot schreef zelf het herdenkingsartikel en besteedde veel aandacht aan de activiteiten van architect AA. Kokdie in de oorlogsja ren de door Allert de Lange uitgegeven Heemschutserie begon. 'Handzame zak boekjes, elk met een afzonderlijk Heem- schutonderwerp, populair belicht door toe gewijde deskundigen'. Tussen 1940 en 1954 verschenen 74 deeltjes, waarvan vele een herdruk beleefden: vijf herdrukken ver schenen er van 'Een jaar in Thijsse's hof', zes van de 'Historische schoonheid van Amsterdam'. Met dat deel had Kok de serie geopend. Uiteraard deed Ton Koot ook het begin van het bestaan van de Bond Heemschut nog eens uit de doeken. Dat begin ligt in het Amsterdam van 1909. Houten wipbruggen werden door ijzeren draaibruggen vervan gen, de Nieuwezijds kapel aan Kalverstraat en Rokin was genadeloos gesloopt, grach ten werden gedempt... De Amsterdamse ar chitect A. M. Weissmann - bouwer van o.a. het Stedelijk Museum - maakte in die dagen een wandeling door Monnickendam - en 'zag daar een eertijds eenvoudig maar goed hoekpand vervangen door een bouw kundig gedrocht, dat zich in het overigens harmonieuze straatbeeld in al zijn mis- vormdheid opdrong'. (Tot troost voor het nageslacht - dit hoekpand heeft inmiddels ook al het tijdelijke met het eeuwige verwis seld.) Weissmann riep voor dinsdag 27 april 1909 om half drie in het Muntgebouw te Amster dam een aantal mannen bijeen. Onder gn waren K. PC. de Bazel, S. de Clerq, Jan Feith, H. van der Kloot Meyburg, mr. G. van Tienhoven. Nog vijf vergaderingen werden gehouden voor het tot de stichting van de Bond kwam, waarvoor Weismann de statuten ontwierp, architect De Bazel een programma van actie. Er was nog geen naam. 'Mooi Nederland', 'Schoon Neder land', 'Bond ter bescherming van plaatse lijk schoon' werden voorgesteld... Op 8 ju ni 1910 kwam Weissman met de naam Bond Heemschut. Die vond allerwege in stemming. Op 2 februari 1911, desmiddags weer te half drie, en opnieuw in het Muntgebouw, werd de constituerende vergadering gehou den. En wel onder voorzitterschap van K. P. C. de Bazel. Bij de afvaardigingen was er ook een van het Kon. Oudheidkun dig Genootschap, maar ook de ANWB en de Nationale Bond voor Vreemdelingenver keer en de Nederlandse Hotelhoudersbond waren aanwezig. Alle belangrijke organisa ties op het gebied van bouwkunst, beelden de kunst, oudheidkunde en het toerisme wa ren bij de oprichting vertegenwoordigd. Of wel - ze waren er in gekend. Als zetel van de Bond werd Amsterdam aangewezen. Personen konden aanvankelijk geen lid worden. Wel kon men donateur worden, maar de belangstelling bleef be perkt. In 1913 konden personen buitenge woon lid worden. Er traden direct 70 perso nen toe. Ton Koot constateerde dat bij het gouden feest er nog enkelen van in leven waren. Het waken voor de schoonheid bleek ook in het Nederland van 1911 een aanzienlijk moeilijker taak dan men aanvankelijk had gedacht. Vaak bleek het moeilijk om dege ne op te sporen, die verantwoordelijk was voor het bedreigen van de schoonheid op een bepaald punt. Vooral overheidsinstan ties bleken 'gebouwen met vele muren' waarin men nog al eens 'van 't kastje naar de muur werd gestuurd' Ook bleek al ras, en wij citeren hier Ton Koots relaas nog eens, dat men nieg hoog genoeg kon gaan voor zijn besprekingen en overleg. Het bestuur van 1911 begreep dat spoedig en ging persoonlijk op bezoek bij gemeentebesturen, commissarissen van de koningin, bisschoppen en men ging zelfs op audiëntie bij koningin Wilhelmina. Dit laat ste had tot gevolg dat zij in 1914 het Be-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 34