Nieuws uit de provincies Noord-Holland Zo op het eerste gezicht was daarmee alles keurig geregeld, maar de bebouwde kom men vielen er buiten deze provinciale veror deningen en lang niet alle gemeenten von den toezicht op de buitenreclame noodzake lijk. Daar kwam nog bij, dat deze provincia le verordeningen niet sluitend bleken te zijn. Zo werd veelvuldig vrijstelling ver leend voor het aanbrengen van reclame langs plattelandswegen en de randen van de bebouwde kommen. Heemschut bleef dan ook alert. Zo kwam zij in 1930 in het geweer tegen het feit, dat de elders verdreven recleme verschoof naar verkeerswegen en spoorbanen, wat voor de overheid vaak moeilijker te controleren was. Ook een andere ontsnappingsmogelijkheid werd tot ver in de jaren '30 intensief door adverteerders benut. Het bleek namelijk, dat de meeste verordeningen niet van toe passing waren op reclame voor het eigen bedrijf, omdat reclame was toegestaan voor 'zaken, die worden vervaardigd onroerend goed, of verhandeld of voor bedrijven die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed, waarop of waaraan de reclame was aangebracht...' Wanneer iemand ook maar één busje motorolie voor de verkoop in voorraad had, mocht er een groot reclame bord worden geplaatst. Hetzelfde gold voor verzekeringsagenten, aldus Heemschut in 1937. Rond dat jaar werden de teugels in vele verordeningen echter zo strak aange haald, dat ontduiking steeds moeilijker werd, zo juichtte Heemschut toen. Heemschut juichtte echter te vroeg, want na 1945 namen andere reclamemedia een grote vlucht zoals reclameborden aan lantaarnpa len, aanplakbiljetten en neonreclame. De scherpte van de Heemschutacties verdween in de jaren '60, toen neonreclame alweer op zijn retour was en de nieuwe vormen van buitenreclame gereglementeerd werden. Meer en meer volstond de overheid niet langer met ingrijpen achteraf, maar moest de adverteerder voor het aanbrengen van reclame een vergunning aanvragen. Illustratief voor het straffe overheidsoptre den is het geval in Aalburg uit 19??. De eigenaar van een pand, dat 'behangen' was met zo'n 25 reclameborden vroeg bij de gemeente een bouwvergunning aan. Hem werd verstaan gegeven, dat deze vergun ning alleen zou worden verleend, als hij alle emaille reclameborden zou verwijderen!' Aldus Peter Nijhof, die het hoofdstukje als- volgt besluit: 'Al met al is het emaille recla mebord al jaren als 'vijand' uit de annalen van Heemschut verdwenen. Wie weet, ver schijnt er in de toekomst in dit blad nog eens een lovend artikel over de laatste emaille reclameborden, die als cultuurhistorische relicten steeds meer gevels sieren in open luchtmusea zoals het Buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen, het Drent se museumdorp Orvelte of de Aolders Ar- froute in Friesland.' J .K. Emaille reclameborden in Nederland. Uit gegeven bij Van Soeren en Co, Amsterdam, 1986. Prijs 35,- ISBN 9068810049. 67 Haarlem - Het provinciebestuur van Noord-Holland zit met grote ruimteproble men. Gedeputeerde Staten hebben sinds 1983 serieuze plannen om voor het ambte narenapparaat in de een of andere vorm uit breiding te vinden. Ambtenaren zijn niet alleen in het grote gebouw van de Provinci ale Griffie gehuisvest, maar ook in een aan tal grote, fraaie villa's in de buurt. Op deze manier is er natuurlijk geen sprake van effi ciënt werken. Daarom gaven G.S. opdrach ten aan architecten met suggesties te komen. Voor een geheel nieuwe behuizing 'ergens in de polder' voelt het provinciebestuur niets. Zoiets is bestuurlijk een onding omdat het onbereikbaar is. Twee suggesties zijn er nu nog. Beide leiden tot sloop van enkele van de kapitale villa's die zo beeldbepalend zijn voor de omgeving. De gekozen sugges ties voldoen aan de provinciale wensen, maar doen zeer veel schade aan de bestaan de bebouwing. De Dreef zou de Dreef niet meer zijn zonder de fraaie villa's. De uit een prijsvraag onder architecten naar voren ge komen nieuwbouwontwerpen zijn stede bouwkundig gezien matig tot slecht en - zeker op deze locatie - erg lelijk. Nu moet de mallemolen van de inspraak in beweging komen. Meteen toen de suggestie voor afbraak naar buiten kwamen, was het protest niet van de lucht. Ook Heemschut wil de fraaie, beeldbepalende villa's niet opofferen, maar wie komt er met een goede oplossing voor de provincie? Een van de bedreigde villa's (foto Jos Fielmich, Openbare Werken Haarlem).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 31