In memoriam dr. R. Hoegen, dwarsligger èn diploimat Aaiden (gemeente Zweéloo) Bergen op Zoom Assen zullen zijn mee te werken aan het tot stand komen van een verordening in Hilvaren- beek. Het brinkdorp Aalden gaat weer iets van zijn karakteristieke schoonheid verliezen nu aan Oud-Aalden 8 een beeldbepalend schuurtje wordt afgebroken en een groep zeer fraaie eiken moet worden gekapt ten behoeve van een ligboxenstal met machine berging. Gedeputeerde Staten van Drenthe hebben de bezwaren die Heemschut hiertegen inbrach ten ongegrond verklaard. Zij vinden het handhaven van de cultuur-historische en landschappelijke waarden van het be schermde dorpsgezicht van Aalden op ge spannen voet staan met de belangen van de aanvrager, die zo efficiënt mogelijk zijn be drijf moet kunnen uitoefenen. Dit college schrijft Heemschut ook dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een positief ad vies heeft uitgebracht. Het provinciaal bestuur blijft in alle geval len attent op Eventuele alternatieven, maar kon die in dit geval niet vinden, zo schrijven G.S. De gemeente wil het pand Lievevrouwen straat 47 laten slopen en er een aantal flat woningen bouwen. Heemschut heeft het ge meentebestuur erop gewezen dat de zeer gevoelige ligging van dit perceel nabij de Gevangenpoort maakt dat hier met de uiter ste zorgvuldigheid zal moeten worden ge werkt. Nieuwbouw zal wel een duidelijke verbetering van de situatie moeten geven, zo schreven wij Met betrekking tot het verkeerscirculatie plan van de gemeente berichtte Heemschut B. en W. dat de zuidelijke omgang rond de Gen vangenpoort kan worden afgesloten, volgens een voorstel van de Vereniging Binnenstad, dat Heemschut graag willen ondersteunen. De gemeente heeft de plannen herzien voor de woningbouw aan de Gymnasiumstraat. Heemschut heeft tegen de nieuwe plannen vrijwel dezelfde bezwaren. De voorgeno men nieuwbouw levert een hinderlijk, ver vreemdend effect op van flatbouw in de knusse, slechts 7,20 meter brede Gymnasi umstraat. Heemschut schreef B. en W. dat dit soort bebouwing hier niet thuis hoort. Flatbouw past niet in Assens binnenstad, zeker niet die met de voorgenomen vormge ving van door de gootlijn doorschietende erkerstroken. Uit een oogpunt van welstand acht de bond die zelfs nergens aanvaard baar, ook niet in nieuwbouwwijken. 'Leven leidt tot vervallen en verouden in menschen en in wat de menschen bouwden. Alleen de schoonheid is van langere duur Heemschut wil haar op eigen erf behouden' Deze dichtregels van A. Roland Holst mochten we citeren in ons tijdschrift ter gelegenheid van het afscheid van dr. Robert Hoegen als voorzitter van de Bond Heem schut. En we voegden er aan toe: 'Ofschoon nog beschikkende over een benijdenswaar dige dosis vitaliteit, zal Hoegen de laatste zijn om de juistheid van Roland Holst's dichterlijke woorden te ontkennen'. Voor Hoegen is het ogenblik van die waarheid thans aangebroken. Op 12 maart jl. is hij op 76-jarige leeftijd overleden. Het is de tweede maal in kort tijdsbestek, dat onze bond een voorvechter voor het be houd van ons bouwkundig erfgoed heeft verloren; eerst Ton Koot, nu Robert Hoe gen, wiens werk voor Heemschut voortleeft in het Hoegen Fonds, dat bij zijn afscheid als voorzitter, in de zomer van 1978 werd gesticht, een fonds voor bijzondere doelein den ter bevordering van het werk van de Bond Heemschut. De oprichting van dit fonds typeerde Hoegen. Hij wilde alleen een afscheidsgeschenk als dit de vorm zou krijgen van een fonds in het belang van de Heemschut-gedachte We noemden hem hiervoor een 'vechter' en dat was hij ook, maar wel van totaal andere signatuur als Ton Koot, die in zijn strijd zich manifesteerde als een felle, uitbundige vechter. Hoegen daarentegen was veeleer een uitgesproken diplomaat, die de belan gen die Heemschut voorstond - en gelukkig nog voorstaat - met groot doorzettingsver mogen, met kennis van zaken, beheerst ver dedigde. Hoegen heeft in de tien jaar dat hij voorzit ter was van Heemschut, sterk het nationale karakter van de doelstelling van de bond tot Oud-Heemschut-voorzitter dr. R. Hoegen reikt de eerste Ton Koot-penning uit aan Ton Koot in 1971 (foto Maarten Brinkgreve).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 21