Dankzij restauratie Kasteel Groeneveld nu aardig beeld van behangselkunst achttiende eeuw Eind 1980 werd mijn atelier opgebeld om enkele grote linnen bespanningen uit een kamer van kasteel Groeneveld af te nemen en op te rollen, teneinde deze op te kunnen slaan in een bijgebouw. Op deze linnen lap pen waren bloemrandcn gevonden op blau we vlakken; later zou waarschijnlijk over gegaan worden tot restauratie. Enkele medewerkers gingen op weg om het gevraagde uit te voeren; een prozaïsche be zigheid. Op dat moment hadden wij, mijn medewer kers en ik, geen vermoeden, dat dit tot een van onze meest boeiende werkzaamheden zou worden Zij troffen de wat chaotische toestand aan van een huis in restauratie. Het ging om de grote zaal beneden, waar langs de wanden zwart geverfde linnen lappen hingen, met hier en daar gaten. Dat was dus de opdracht: deze lappen van de wand afhalen en oprol len op plastic pijpen. Het eerste doek werd afgenomen met raam en al, waarbij al spoedig bleek, dat de handsmeedspijkers, die gebruikt waren voor het opspannen van de doeken, zeker acht tiende eeuws moesten zijn. In ieder geval leek het er wel op, dat de spijkers ouder moesten zijn dan de rest van het reeds gevonden bloemenrandje. Er moest dus nog een schildering onder het bloemenrandje zijn. Er bleken minstens vijf lagen verf over elkaar te liggen. In het mid den van ieder vlak werd een proef gemaakt, JELLE OTTER waarbij tot onze verbazing al heel spoedig allerlei voorstellingen, portretten, dierkop pen, delen van een landschap enz. voor de dag kwamen. Uiteraard werden hierdoor de werkzaamhe den sterk vertraagd, omdat allereerst zorg vuldig gefotografeerd en gedocumenteerd moest worden. Meerdere proeven werden genomen en deze bevestigden alle, dat het gehele oppervlak beschilderd was en nog in goede staat. Dit veranderde grondig ook het uitgangspunt van de opdrachtgever: Staats bosbeheer. Wel werd overgegaan tot voor lopig opslaan, maar tegelijkertijd werd op dracht gegeven tot een restauratie-rapport en kostenopstclling. Nachtelijk tafereeltje in heuvelachtig landschap. Bij een vuurtje zoeken enkele nachtelijke passanten wat warmte.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 14