Muurschilderingen in 't Zandt verkommeren 47 '- REKENKAMER HAALT FORS UIT NAAR MONUMENTENZORG, DRS. BERT FRANSSEN 'De schilderingen verdwijnen langzamerhand in de stofzuiger van de werkster.' Muurschil deringen. Een van de kwetsbaarste onderdelen van monumenten. Kwetsbaar, maar helaas weinig in de belangstelling. Na een restauratie verkommert zo menig kunstwerk. De Algemene Rekenkamer heeft in een pas verschenen rapport benadrukt, dat het onderhoud van kerken na een restauratie vaak beneden peil is. We namen een kijkje in de Hervormde Kerk te 't Zandt Noord-Oost Groningen.). 'Dc inwoners van het Groningse 't Zandt', verzekert kerkvoogd S. H. Wiersema me, 'zijn erg trots op hun Hervormde Kerk. Ik geef het toe, het dorpje is een juweeltje van Romaanse bouwkunst uit de dertiende eeuw rijk. Maar alles is vergankelijk, zeker een dertiende eeuws kerkje en een gevoel van trots is inflatoir naarmate het verval voort schrijdt.' Het was mij ter ore gekomen, dat Het Monument van 't Zandt met grote pro blemen kampte. Dat vooral de kostbare muurschilderingen uit de vijftiende, sommi ge zelfs uit de dertiende eeuw, aan het ver kommeren waren. Kerkvoogd Wiersema is als ik hem opbel, in eerste instantie niet zo ingenomen met mijn belangstelling. In staat van verval? 'Dat horen we wel meer, maar dan verdedi gen wij onze kerk altijd.' Maar de schilde ringen dan, is het daarmee niet erg slecht gesteld? 'Dat is inderdaad zo, als u daar belangstelling voor hebt, dan heel graag want wij wachten dienaangaande met smart op advies.' 't Zandt wordt omringd door oneindig bouwland. Het dorpje heeft 800 inwoners. Iedereen kent iedereen, denk je, en inder daad blijft een vreemdeling niet onopge merkt. De mensen zijn opvallend vriende lijk en ook al sta je introvert naar het trottoir te staren, iedereen groetje, kinderen zeggen 'hoi', zelfs als ze je voor de vierde keer tegenkomen. De schilderingen van het kerkje blijken niet in verval, maar in ontbinding te verkeren. Bovendien zijn de wanden overdekt met vochtplekken. De rode colonnettes zijn hier en daar sterk verbleekt. In het interieur is de kleur, zo zou je het kunnen samenvatten, overal aan het wegtrekken. Wiersema loopt van het ene punt naar het andere, zijn blik gaat van beneden naar boven, van links naar rechts. Geen dagelijks werk voor hem, een kerkvoogd is tenslotte geen museumconser vator. 'Ja. u hebt toch wel gelijk,' zegt hij. 'Als je het nu vergelijkt met vier, vijf jaar geleden, dan zijn de kleuren wat fletser ge worden.' Wiersema beheert als kerkvoogd nog twee andere kerken, tot voor kort zelfs vijf. 't Zandt beleeft één keer per maand een kerk dienst, de rest van de tijd zit de kerk op slot - hetgeen één van de hoofdoorzaken van het verval is, maar daarover straks. Eén keer per maand een dienst in elke kerk, want 'dan kom je financieel precies rond.' Bo vendien moet de predikant gedeeld worden met Loppersum. REKENKAMER HAALT UIT Van 1963 tot 1968 vond in 't Zandt een grote restauratie plaats. Jelle Otter haalde in deze periode de schilderingen te voorschijn. Toen hij in 1968 met zijn werk gereed kwam, zagen sommige stukken uit de be ginperiode er al minder fris uit. Achttien jaar later is de situatie dramatisch verslech terd. Het is al zo vaak gezegd: na een grote res tauratie blijft onderhoud veelal achterwege. Een rapport van de Algemene Rekenkamer, onlangs uitgebracht, bevestigt dat nog eens. Het rapport gaat over de Rijksdient voor de Monumentenzorg. De rekenkamer trekt flink van leer tegen de dienst. Het is alsof men zich uitermate verbaasd heeft over het gebrek aan efficiëncy bij Monumentenzorg. Slechts op basis van de dossiers van RDMZ zelf deed de Rekenkamer een onderzoek naar de bouwkundige toestand van 180 mo numenten. Het was daarbij opgevallen, 'dat de effekten van restauraties in betrekkelijk veel van de onderzochte gevallen met name bij kerken, min of meer teniet waren gedaan door onzorgvuldige uitvoering van de res tauratie, dan wel door het achterwege laten van deskundig onderhoud na de restauratie. De gevolgen van het laatste - slecht onder houd - staan in de dossiers van Monumen tenzorg keurig beschreven. Om er een paar te noemen: gebreken aan metsel- en voeg werken en pleisterwerk door inwatering, ge breken aan muurplaatkonstrukties door lek kage. aantasting van interieur en pleister werk door verwarming, afvallen van stenen, waardoor daklekkage ontstaat. Het rapport gaat niet speciaal over schilde ringen. Zij vormen maar één aspekt van het monumentenbezit, zij het een aspekt, dat naar verhouding weinig aandacht geniet. Als een grote restauratie eenmaal plaatsge vonden heeft, probeert Monumentenzorg nog slechts met minimale middelen hier en daar iets te doen. De dienst is meestal wel op dc hoogte van achteruitgang, maar dat wil nog niet zeggen, dat ze in aktie komt. Muurschildering in de NH kerk van 't Zandt (Foto Bert Franssen) KERKVOOGD OF KONSERVATOR? De kerkvoogdij heeft sinds de oorlog een museale taak. Kerkvoogden worden met het beheer van kunstwerken opgescheept. Een taak, meestal met liefde vervuld, er zijn vele voorbeelden van ongekende ijver om monumenten in stand te houden. Maar een kerkvoogd is een kerkvoogd en geen mu- seumkonservator. Boer Wiersema is één van hen. Hij vat zijn funktie serieus op en heeft dan ook geen moeite gespaard om de hervormde kerk in 't Zandt op het peil van 1968 te houden. Hij zorgde met zijn medebestuursleden voor een goede drainage, voor een reparatie van het dak, toen vijfjaar geleden bij een storm dakpannen naar beneden kwamen. Toen stukken pleisterwerk loslieten en op de vloer terecht kwamen haalde hij met een ploeg van vijf vrijwilligers (geen deskundi gen, 'handige mensen,' zegt hij) grote stuk ken pleisterwerk weg. Vaklieden zorgden daarna voor een nieuwe laag. Een probleem vormden de muurschilderingen, daar moes ten ze van af blijven: 'Daar kun je natuurlijk met gewone mensjes niets aan doen, daar zijn we ook af gebleven. Hoe belangrijk zijn muurschilderingen? Daarover zal iedere kerkganger in 't Zandt zijn eigen mening hebben. Een kerkganger wil stellig warm en droog zitten maar wil hij ook van schilderingen genieten? Wiersema, een sympathiek man en nog eerlijk ook, zegt onder omwegen: 'Ik geef toe, dat wij ons niet geweldig voor het onderhoud van de schilderingen hebben ingespannen.' Zijn prioriteiten liggen elders. 'Als je zoals wij het netjes houdt, dan erger ik me niet zo, dat hier en daar wat vochtplekken verschijnen.' Het zij hem zonder meer vergeven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 11