Jaarlijkse Heemschut excursie Zuid-Holland Voorjaarsexcursie Utrecht Brochure over subsidieregelingen en fiscale faciliteiten Jubileumagenda en prijsvragen Nieuwe hoop voor hortus 42 -» De Provinciale Commissie Z-H nodigt be langstellende leden uit tot deelname aan de jaarlijkse excursie. De excursiedatum is vastgesteld op 10 mei 1986 van 10 u - 17 u en zal gehouden worden in Delft en omge ving. De deelnemers zijn die dag te gast bij het Hoogheemraadschap Delfland en zullen behalve de gemeenlandshuizen te Delft en Maassluis ook een deel van het polderge bied van Delfland bezoeken. In verband met het tijdig kunnen huren van een (of twee?) autobus(sen) wordt verzocht uw eventuele deelname z.s.m. te melden aan het 'Korenmetershuis' Nwe Zijds Kolk 28 Amsterdam (020-225292) onder vermelding 'excursie Delft'. De deelnemerskosten zullen - afhankelijk van het aantal deelnemers - tussen de 20 en de 25 gulden bedragen inclusief lunch. Het definitieve programma en verdere me dedelingen volgen in het maart/april nummer.' Op 24 mei organiseert de Provinciale Com missie van Utrecht een voorjaarsexcursie naar vier Utrechtse landgoederen: Houdrin- ge, Beerschoten, Oostbroèk en Vollen hoven. Wie aan deze excursie wil deelne men dient zich tijdig aan te melden. U kunt dat doen door 25over te maken op giro 124326 van de Bond Heemschut te Amster dam onder vermelding 'vooijaarsexcursie Utrecht'. Inschrijving geschiedt in volgorde van binnenkomst. Informatie: 030-521228. Vanaf 1 januari 1986 is een nieuwe subsi dieregeling van kracht voor het restaureren van monumenten. Er is een aantal procedu res vereenvoudigd en men kan gebruik ma ken van aantrekkelijke regelingen op finan cieel en opmerkelijke faciliteiten op fiscaal gebied. Deze nieuwe aanpak heeft onder meer tot doel het aantal uit te voeren restau raties te vergroten en te versnellen. Een doelstelling, die de Heemschut-lezers zeker zal aanspreken. Voor de uitvoering van een deel van de nieuwe regeling en het verlenen van facili teiten en voorlichting op Financieel gebied werd met medewerking van het ministerie van WVC de Stichting Nationaal Restaura tiefonds opgericht. De stichting heeft nu een brochure uitgegeven, waarin alles staat wat men weten moet wanneer men restauratie plannen heeft. Alle subsidieregelingen en fiscale faciliteiten om particuliere monu mentenpanden te restaureren op een rijtje. De brochure is te verkrijgen' bij het Natio naal Restauratiefonds Westerdorpsstraat 66, postbus 15, 3870 DA Hoevelaken. Tel. 03495-39439. Als geheugensteuntje hieronder nog even een beknopte opsomming van de jubileum prijsvragen en de jubileumagenda. Voor de leden is er allereerst de prijsvraag (geen restauratie-prijsvraag zoals abusievelijk in het vorige nummer in de kopj stond vermeld) 'Welk naoorlogs gebouw zou in het jaar 2035 monument kunnen zijn'Verder voor de leden de prijsvraag 'Watds de origineel ste gevelsteen', die u kent. Inzendingen voor beide prijsvragen vóór 15 december. Aan de Heemschut jubileum restauratie prijsvraag kan iedereen meedoen. Per pro vincie wordt een oorkondeuitgeloofd voor het best gerestaureerde particuliere gebouw, dat na 1980 is gerestaureerd. Journalisten kunnen tenslotte meedingen naar de pers prijs voor het beste artikel 'over monumen tenzorg in 1986. Meer bijzónderheden over deze prijsvragen staan in het januari-num- mer. Daarin kunt u ook vinden, dat de PTT op 6 juni een speciale Heemschut-postzegel uitgeeft. De uitreiking daarvan vindt plaats in Utrecht, in de Senaatskamer van de Rijksuniversiteit. Een absolute 'must' voor filatelisten want de zegel van 50 cents zal slechts enkele weken 'courant' zijn als ge volg van tariefsverhoging. Öp 13 september is er in Utrecht de traditionele landelijke Heemschut-dag met een volledig dagpro gramma, lezingen, excursips etc. Op 7 no vember vindt in het Haagse Congresgebouw (i.v.m. de verwachte opkomst niet langer de Nieuwe Kerk) het symposium plaats. Thema: 'Overheid en burger in de monu mentenbescherming De Hortus Botanicus van de Universiteit van Amsterdam wordt in haar bestaan be dreigd. Om de toekomst van de hortus - met of zonder museum - wat meer zekerheid te geven is er onlangs een vereniging opge richt. De ruim 300 jaar oude hortus behoort tot één der oudste botanische tuinen van het land. De universiteit, die eigenaresse is van de hortus, wil de tuin met ingang van 1 januari 1987 afstoten. In verband met bezui nigingen, het toverwoord,, dat elk besluit schijnt te kunnen rechtvaardigen. Niet bekend is of de hortus hiermee defini tief uit het historische straatbeeld van de hoofdstad verdwijnt. Wanneer de Nationale Natuurhistorische Presentatie naar Amster dam komt (in het Hugo de Vries laboratori um komt dan een museum) kan de hortus daar deel van gaan uitmaken. Minister Brinkman twijfelt daar nog over, óók Leiden is in de markt. De opgerichte vereniging stelt zich aller eerst het behoud van de hortus ten doel. Ze wil ook bekendheid gaan geven aan de acti viteiten van de hortus en zijn vereniging. Verder wil zij het beleid t.a.v. de hortus gaan volgen en allerlei onderwijstaken voor studenten en leken gaan bevorderen. Tenslotte wil zij eventuele andere functies van de hortus gaan inventariseren en mee helpen aan activiteiten hierbij (bijvoorbeeld exposities, open dagen etc.). Dat werk vraagt een hoop werk en veel leden. Wie de vereniging wil steunen kan bellen naar Merel Toussaint 020-854847 of andere verenigingsleden (020-992949, 020- 717511 of 020-261784(Red.) Kas in de Amsterdamse Hortus Botanicus (Foto David van Dijk, Amsterdam, uit 'Wonen en wetenschap in de Plantage,' uitgave Universiteit van Amsterdam, 1982).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 20