Nieuws uifde provincies Friesland Noord-Holland Longerhouw - Tijdens restauratiewerk zaamheden in de Nederlands Hervormde kerk is in december van het vorige jaar een oude mozaïekvloer tevoorschijn gekomen bij het opbreken van de bestaande vloer. Het mozaïek kwam op enkele plaatsen aan het licht. Op deze vondst was niet gerekend, zodat het werk aan de vloer voorlopig is stilgelegd tot er zekerheid bestaat dat het financieel haalbaar is alle tegels bloot te leggen. Zo mogelijk wil men het pas ont dekte mozaïek in zijn geheel gebruiken in de nieuwe vloer waarin de restauratie voor ziet. Het mozaïek is waarschijnlijk enkele vier kante meters groot. In Friesland zijn derge lijke kunstzinnige vloerbedekkingen tot nu toe onbekend, althans in deze afmetingen. De oude kerk in Longerhouw, direct weste lijk van Bolsward aan de grote weg naar de Afsluitdijk, is overigens ook in het bezit van een mooi gesneden preekstoel in rococo stijl uit 1757, de tijd waarin de kerk werd herbouwd, waarbij de middeleeuwse toren in tact werd gelaten. Leeuwarden - Lange tijd maakt de gevel van de Waalse kerk aan de Grote Kerkstraat een erg vervallen indruk. Zij is hoognodig aan restauratie toe. Architect Roelof Kijlstra uit Beesterzwaag kreeg al vijf jaar geleden de opdracht met plannen te komen voor een inwendige en uitwendige restauratie van de ze zeventiende-eeuwse kerk. De subsidie is nu afgekomen. In het plan tot restauratie kan ook een ande re opstelling van de kerkstoelen worden op genomen waardoor volgens de architect de kerkruimte harmonieuzer wordt benut. De Waalse kerk is een oude kloosterkapel die in 1580 na de religieuze omwenteling in handen kwam van het stadsbestuur. Toen Franssprekende protestanten in Leeuwarden hun eigen godsdienstoefeningen wilden gaan houden, is hen dit gebouw toegewe zen, vandaar de naam Waalse kerk. In de huidige tijd is het gebouw in gebruik bij de Nederlandse Hervormde kerk. Oosterend - In de afgelopen jaren heeft de plaatselijke bevolking ongeveer anderhalve 39 ton bijeengebracht om de voorname Neder landse Hervormde kerk te laten restaureren. Toen in december 1985 het werk verricht was, had het alles bij elkaar zo'n anderhalf miljoen gulden gekost, een bedrag dat met grote moeite van de rijksoverheid kon wor den losgepeuterd. De stoere Martinikerk, waarvan de oudste delen dateren uit de laat- dertiende eeuw, pronkt nu, weer hoog boven het omgrachte kerkhof uit. In het interieur is veel gerestaureerd aan het opmerkelijke doksaal (ook wel oksaal of kraak genoemd). Deze scheidingswand werd in 1554 opgetrokken tussen koor en schip van de kerk, geheel volgens de ge dachte van die tijd dat de liturgie zich be hoort af te spelen tussen clerus en monniken in het koor, een reeks handelingen verrich tend waarbij de gelovigen ternauwernood toeschouwer waren. Na de contrareformatie werd in menige kerk het doksaal afgebro ken, maar Oosterend bleef het zijne be houden. Bij de restauratie is het doksaal minder mas sief gemaakt. Delen van de achterwand werden weggenomen waardoor de koor ruimte nu meer bij het schip van de kerk is getrokken. Behouden bleef het schitterende houtsnijwerk in kleur met bijbelse teksten en voorstellingen, versieringen die waar schijnlijk door Friese ambachtslieden zijn vervaardigd. Wommels - Het oude kaaspakhuis aan It Aid Hiem in Wommels is voor de dorpsge meenschap behouden, nu de Stichting It Tsiispakhüs het kon aankopen voor 25.000,-. De dorpsvereniging van Wom mels heeft deze stichting speciaal opgericht om eigenaar te kunnen worden van dit mar kante gebouw. Het kaaspakhuis is in 1905 gebouwd. De particuliere eigenaar wilde er al enige jaren van af. Toen in 1983 de PTT er een post kantoor in wilde gaan vestigen, stak de ge meenteraad er een stokje voor omdat het gebouw te beeldbepalend en monumentaal werd gevonden voor een postkantoor. Aanvankelijk wilde de dorpsvereniging het wel kopen om er een jeugdsociëteit in te vestigen, maar dat plan kon niet doorgaan omdat omwonenden tegen waren. Nu wil de Stichting It Tsiispakhüs er expositieruimte van maken of een informatieruimte voor de gemeente. Marken - Sinds enkele jaren kent het voor malige eiland Marken een museum zodat het niet meer nodig is dat toeristen, die kennis willen nemen van folkloristische ge bruiken op het oude Marken, zich bij parti culieren vervoegen. Het Marker museum heeft het particulier initiatief kunnen over nemen en is daarin goed geslaagd, zodanig zelfs dat het museum nodig uitbreiding behoeft. De provincie Noord-Holland kocht belen dende percelen van het museum voor dit doel aan en vroeg ruim 86.000,- rijkssub sidie als bijdrage in de restauratie van bijna 1.240.000,- die voor de nieuwe panden nodig zijn. Minister Brinkman van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur zegt geen geld meer in de restauratiepot te hebben en verleende de subsidie niet. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vinden dit teleurstellend en stellen de minister voor een toegezegde rijkssubsidie van 147.000,- voor de res tauratie van panden in Amsterdam die niet door blijkt te gaan - nu maar voor een deel te bestemmen voor het Marker museum. De provincie vindt dat het project van het Marker museum een hoge prioriteit verdient en wil meebetalen in de inrichtingskosten. Het Marker museum kan de uitbreiding wel vergeten als de rijkssubsidie niet doorgaat. Als artikel 12-gemeente kan Marken het ontbrekende bedrag onmogelijk voorfinan cieren. Amsterdam - Bij de Universiteit van Am sterdam bestaan vage plannen om de gevel van het Maagdenhuis aan het Spui drastisch te veranderen door van de vier rijen ramen er vijf te maken. Inwendig kan er dan een verdieping extra worden aangebracht waar door het bestuurscentrum van de universi teit, dat in dit monumentale pand is gehuis vest, meer ruimte krijgt, ruimte die het broodnodig heeft. Aldus meldt het universi teitsblad van de Universiteit van Amsterdan Folia. Het idee is afkomstig van het hoofd van de Dienst Bouw en Huisvesting van de univer siteit, ir. F. Dekker, die als bijkomend voordeel van zijn plan noemt dat de inwen dige. verbouwing uit de jaren vijftig dan weer teniet kan worden gedaan waardoor het Maagdenhuis van binnen weer in zijn oorspronkelijke architectonische staat kan worden teruggebracht. Stadsarchitect Abraham van der Hart bouw de dit pand tussen 1873 en 1787 als rooms- katholiek meisjesweeshuis. In de volks mond heette het al snel het maagdenhuis. Na de Tweede Wereldoorlog verbouwde de Rotterdamse Bank, die daar toen was ge huisvest, inwendig veel aan het pand. Een aantal jaren is hét Maagdenhuis nu al weer het universitaire bestuurscentrum. Sinds dien worden er op gezette tijden studenten acties gehouden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 17