34 PROVINCIAAL APPARAAT Heemschut is de enige monumentenvereni ging in ons land met een provinciaal appa raat en dus de meest gegadigde om in deze nieuwe behoefte te voorzien, natuurlijk in nauwe samenwerking met plaatselijke en re gionale organisaties die eenzelfde doel na streven, maar die vaak minder geëquipeerd zijn en over minder know-how beschikken inzake procedures en juridische mogelijk heden. Bovendien beschikt Heemschut over een landelijk overzicht van hetgeen mogelijk is om het behoud van monumenten na te stre ven. Hier ligt een grote taak voor de Provin ciale Commissies. Iedere provincie heeft er één. Zij bestaan uit een voorzitter en een secretaris en een per provincie wisselend aantal leden en worden bijgestaan door een Technisch Adviseur, een deskundige op het gebied van monumenten, architectuur en ruimtelijke ordening. Hun taak is de beoor deling van de in hun provincie spelende 'gevallen', het in eerste instantie bepalen van het meest wenselijke beleid terzake en het onderhouden van contacten op regionaal en plaatselijk niveau. Voorts hebben zij een groeiende rol bij het bevorderen van belang stelling voor monumenten en hun behoud. De medewerkers van Heemschut anno 1977 ter gelegenheid van de ingebruikneming van het Korenmetershuis tien jaar eerder. Foto: M. Brinkgreve. Ook dat kan nooit alleen vanuit Amsterdam gebeuren. Van deze activiteiten zijn de ex cursies voor de leden uit de provincie en daarbuiten voldoende bekend evenals onze aanwezigheid bij de Kerkepadkerken en zal het jubileumjaar nog verscheidene nieuwe initiatieven laten zien. Zonder werkers is Heemschut niet denkbaar en al deze nieuwe taken doen een beroep op de leden om niet alleen contributie te betalen, maar ook waar mogelijk werk te verzetten. Niet iedereen is daar natuurlijk toe in staat, maar wie het wel kan en wil is welkom. De 75-jarige bond is nog lang niet klaar en het monumentenbe- houd is in ons land nog steeds niet volmaakt geregeld. Zonder burgers, die bereid zijn het overheidswerk aan te vullen en te con troleren, zal het nooit optimaal functio neren. ADRESSEN Waar moet u zijn, als u iets voor Heemschut wilt doen of als u wilt dat Heemschut iets voor u of voor de gemeenschap gaat doen? Het centrale adres blijft natuurlijk het Ko renmetershuis, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. Zoekt u liever contact in uw provincie, dan volgen hier de meest ge rede adressen. De secretarissen van de PC's zijn: ir. P. Reijenga, Iddekingeweg 167, 9721 CG Groningen; ir. G. Akkerman, Weerd 14B, 8911 HM Leeuwarden; G. Kranenborg, Parkstraat 26, 9401 LJ Assen; H. C. Methorst, Hasebroekstraat 13,-7552 VX Hengelo (O); A. A. E. M. Gijsbers, P. C. Hooftstraat 8, 6573 CE Beek; mevr. drs. L. J. Westermann-van der Steen, p.a. Plompetorengracht 9-11, 3512 CA Utrecht; R. Schimmel, In de Houtzaagmolen 24, 1115 GJ Duivendrecht; ir. D. van der Veen, Jeltje de Bosch Kemperstraat 57, 2401 KC Alphen aan de Rijn; J. de Hoogh, 'Coppen- hage', Punt 5, 4332 AB Middelburg; J. Ber- tens, Hooidonksestraat 3b, 5275 HV Den Dungen en P. Michielsen, Postbus 253, 6300 AG Valkenburg aan de Geul. Comple te lijsten van de namen en adressen van de Provinciale Commissies zijn op aanvraag verkrijgbaar bij het Korenmetershuis W. L. Jansen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 12