Heemschut 75 jaar Jaargang 63, no. 1 januari 1986 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Hèemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Jubileumprijsvragen Straatmeubilaris in Amsterdam De Pachthof van Houthem St. Gerlach Graffiti bestrijding Rolluiken Waterstaatskerken Deining om cilindervormige toren Foto omslag: De vroegere kiosk op de hoek van de Paulus Potterstraat en de Van Baerlestraat in Amsterdam. Ontwerp uit 1925 van N. Lansdorp van Publieke Werken van de gemeente Amsterdam. Zie het artikel over straatmeubilair. Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur J. Th. Balk, (a.i.) Medewerkenden Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. Roelfs Sr., Badhoevedorp J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020 - 22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,-per jaar Reductie voor 65 en 30" Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn Dit is het eerste nummer van een belangrijk jubileumjaar voor Heemschut. De bond wordt dit jaar 75 jaar oud. Ons bestuurslid W. L. Jansen, tevens voorzitter van de redactieraad, staat in het artikel hieronder stil bij de ontstaansgeschiedenis van Heemschut. Ook geeft hij een kort overzicht van de jubileumactiviteiten Geen jubileum zonder jubileumprijsvragen. Wat die behelzen leest u op pagina 3. Lunch in het Amstelhotel in Amsterdam op de dag van de 25-ste Algemene Vergadering van de Bond Heemschut op 6 juni 1936 in het jubileumjaar van de 50-jarige bond. Opname van N.V. Polygoon Amsterdam. Sinds kort beschikt Amsterdam over een centrale coördinator voor het straatmeubi lair. Uiteindelijk neemt hij de beslissingen over de vormgeving van papierbakken, straatlantarens, urinoirs en alles wat je zoal op straat aantreft. In dit nummer een inter view met deze nieuwe functionaris. Naargeestige rolluiken zijn veel wande laars, die willen genieten van het stads- schoon een doom in het oog. Vele binnen stadsstraten worden erdoor bedorven. De Alkmaarse politie geeft nu adviezen over de diverse mogelijkheden op dit gebied. Er zijn ook esthetisch verantwoorde alternatieven. In het Geuldal tussen Meerssen en Valken burg ligt het landgoed Houthem Sint-Ger- lach. De restauratie van de kerk, die bij dit landgoed hoort is voltooid maar het kasteel en vooral de Pachthof, een monumentale hoeve, verkeren in een verwaarloosde staat. De heer Ir. K. J. C. Merks schreef daar een artikel over. Verder leest u over graffitibe strijding in Zwolle, de lelijke opstallen van de hoofdstedelijke bloemenmarkt, een ver slag van een congres over stedebouw in het nieuwe World Trade Centre in Amsterdam, een uiteenzetting over Waterstaatskerken en Waterstaatsstijl en de dreigende aantasting van de koffiekamer van de schuilkerk Ons Lieve Heer op Solder in Amsterdam. En tenslotte een verhaal over de bekende Heemschut-serie en de nieuwste uitgaven, de boekenrubriek en uitgebreid nieuws uit de provincies. J.K. Vele leden weten het natuurlijk al, doordat de jaarlijkse acceptgirokaart een oranje bij sluiter heeft, maar het zij herhaald: in 1986 viert de Bond Heemschut zijn 75e verjaar dag. Nadat in 1909 de Amsterdamse archi tect A. W. Weissman een aantal mensen had bijeengeroepen om 'iets' te gaan doen aan het verval en de ontsiering in 'de bouwwe reld', volgde een aantal besprekingen, die er toe leidden, dat op 8 juni 1910 in principe een organisatie werd opgericht, die de naam Bond Heemschut kreeg. Op 2 februari 1911 des middags om 2.30 uur vond de officiële constituerende verga dering plaats in het Muntgebouw te Amster dam en bestond Heemschut ook formeel. Statuten en huishoudelijk reglement waren toen al klaar en het eerste bestuur kwam tot stand. Tegenwoordig doet het natuurlijk wat vreemd aan, dat verontruste en verontwaar digde mannen twee jaar nodig hadden om een actiegroep op te richten, maar in 1911 lag het levenstempo kennelijk lager dan nu en was men ook in zulke dingen bedacht zaam en degelijk. Ton Koot, tot niet zo lang geleden de ziel van onze bond, geeft de sfeer van die tijd treffend weer in het jubi leumboek, dat bij het 50-jarig bestaan ver scheen: 'De stad is nog omgeven door tientallen malende windmolens. Het verkeer staat nog toe, dat de kinderen rustig hoepelen of knik keren op het midden van de straten. Zowel de naderende paardetram als de karren ma ken tijdig ontwijken gemakkelijk mogelijk. De ritmische stappen van paardehoeven en het geratel van karrewielen op de straat keien maken met belgelui van scharensliep of uitrukkende brandweer en fluitstoten van voorbijvarende stoomboten het voornaam ste straatlawaai uit. Er zijn nog comestibleszaken, water- en vuurhuizen, kruiers en porders. Er hangen nog lancastergordijnen met balletjes voor de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 5