'I V Ontwerp van de Groote Schouwburg van Rotterdam aan de Aert van Nesstraat. Aquarel door J. Verheul Dzn, architect. De schouwburg is in 1887 geopend en in 1940 verwoest. zijde niet hoog aangeslagen. Dit is in tegen stelling tot de mening van de Rijksdienst. Uiteindelijk is gekozen voor het oorspron kelijk ontwerp. Het gebouw wordt stadsmuseum; de be roemde Atlas van Stolk, een 150 jaar oude verzameling van prenten en tekeningen, is erin onder gebracht. In Rotterdam wordt van 15 november 1985 tot 26 februari 1986 een tentoonstelling ge houden in de archief winkel Coolsingel 89 van maandag t/m vrijdag van 11-16 uur over het werk van Jan Verheul Dr. (1860-1948) architect en tekenaar. Veel werk van hem stond in Rotterdam en omgeving. Veel van zijn bouwkundige scheppingen zijn verwoest, o.a. de Groote Schouwburg aan de Aert van Nesstraat in 1940. Ook het bekende gebouw van de levensverzeke ringsmaatschappij de 'Utrecht' in Utrecht is verdwenen in verband met de bouw van Hoog Catharijne. Wat nog staat is o.a. het 'Witte huis' aan de Raadhuisstraat in Am sterdam. Later heeft hij veel aan documen tatie gedaan van oude boerderijen in Zuid- Holland. Daarnaast verschenen talrijke krante-artike- len van zijn hand waarin hij pleitte voor het behoud van stedeschoon. Rotterdam. Sinds kort beschikt Rotterdam over een professionele monumentenkaart. Op de kaart, die is gemaakt door het histo risch genootschap Roterodamum staan alle, gebouwen, bruggen en gedenktekens in de stad die monumentale waarde hebben. Rot terdam telt zo'n 500 beschermde monumen ten. De Rotterdamse monumentenlijst is niet nieuw. Twaalf jaar geleden presenteer de Roterodamum ook al zo'n lijst maar die was nog wat amateuristisch van opzet. De nieuwe kaart is gemaakt in samenwer king met de afdeling cartografie van de dienst Gemeentewerken van de Maasstad. Het Rotterdams jaarboek, tevens jaarboekje van Roterodamum over 1985 is trouwens ook weer uit. Delft. In juni vorig jaar is de Groep 'Ge schiedenis van de Bouwtechniek' van de Af deling Bouwkunde aan de TH van Delft begonnen met een onderzoek naar de histo rische ontwikkeling van draagconstructies van gebouwen in Nederland, ontstaan in de periode 1800-1940. Het behoud van de zo genaamde jongere bouwkunst voor een deel vallend onder z.g. 'industriële archeologie', komt steeds meer in de belangstelling. Alom groeit het besef, dat ook bouwwerken uit het recente verleden (vanaf ca. 1800) de moeite van het bewaren waard zijn. Veelal gaat het om 'gewone' bouwwerken, die deel uitmaken van de alledaagse gebouwde om geving en niet alleen laten zien hoe men bouwde maar ook hoe men leefde, woonde en werkte. Voorbeelden hiervan zijn onder meer fabrieken, kantoorgebouwen, stations, warenhuizen en woongebouwen. Het zijn constructies uitgevoerd in baksteen en hout, maar vooral in ijzer en vanaf ca. 1900 ook in gewapend beton. Om dergelijke gebou wen te kunnen behouden is allereerst een inventarisatie nodig. Vervolgens moet hun waarde worden aangegeven om te kunnen beoordelen of ze voor behoud in aanmer king komen. Hoewel er veel literatuur voorhanden is zo als handboeken en tijdschriften, kan hieruit slechts een beperkt inzicht in de bouwtech nische ontwikkeling worden verkregen. De groep geschiedenis van de Bouwtechniek probeert naast de officiële literatuur zoveel mogelijk origineel bronnenmateriaal te ver zamelen, in hoofdzaak voor de ontwikke ling en de toepassing van ijzer- en gewa pend betonconstructies. Daarnaast hebben ook bijzondere hout- en steenconstructies de aandacht. De groep is vooral geïnteresseerd in materiaal uit bedrijfs- en familiearchie ven en in de zogenaamde 'grijze' literatuur: bedrijfsbrochures, jaarverslagen, jaarreke ningen, jubileumuitgaven en relevante cor respondentie. Zij wil graag in contact ko men met particulieren en bedrijven die der gelijk materiaal hebben. De Groep Geschie denis van de Bouwtechniek afdeling Bouw kunde aan de TH Delft zit aan Berlageweg 1, kab. 7.01, postbus 5043, 2600 GA Delft. Inlichtingen: ir. Gj. Arends, tel. 015- 784886 of ir. C. H. van Eldik. tel. 015- 784297. Bodegraven. Leden van de Hervormde Ge meente hebben een verzoekschrift aan de kerkvoogdij gericht, waarin zij aandringen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 27