Noord-HoUand Zuid-Holland 22 ning voor het plaatsen van een luifel wordt op zich bekeken maar niet als onderdeel van het totaalbeeld. Men vraagt zich af wat aan deze 'chaos' gedaan kan worden. De Hortus botanicus van de Rijksuniversi teit aan de Nieuwe Gracht wordt bedreigd in zijn bestaan omdat in 1990 een deel van de Universiteit gelegen om de tuin die plaats verlaat. De Ginko Biloba, een grote Japanse note- boom geplant in 1726, vormt de glorie van de tuin. De Hortus werd in 1639 aangelegd, zoals gebruikelijk aanvankelijk als kruiden tuin voor medische doeleinden. De dienst ruimtelijke ordening van de gemeente voelt voor woningbouw waar nu ook gebouwen staan, o.a. de kassen. Er heeft zich een werkgroep gevormd die met het buurtcomi- té 'Tussen de Grachten' de tuin zoveel mo gelijk wil beschermen. Beperkte openstel ling en een educatieve functie voor scholen is hun doel. Gehoopt wordt dat de gemeente met deze uitstekende opzet accoord zal gaan. Utrecht. De panden Pieterskerkhof 18 t/m 22 en Pieterstraat 8 t/m 12 worden geres taureerd in opdracht van het bouwbedrijf Heymerink onder leiding van de architect J. H. Sluymer. Pieterskerkhof 19 staat op de monumentenlijst. Het is van oorsprong een koetshuis met koetsierswoning geweest. Mogelijk behoorde het bij het uit ongeveer 1300 daterende z.g. claustrale huis. Krom me Nieuwe Gracht 11waar nu de drukkerij Hoeyenbos is gevestigd. Dit huis heeft in de vroege Middeleeuwen gediend als woning van de kanunniken van de Pieterskerk. De Lutherse Kerk op de hoek van de Ham burger en Lange Nieuwstraat is gedeeltelijk gerestaureerd. De werkzaamheden aan de kappen en de daktoren zijn klaar. Nu komen de gewelven, muren en vloeren aari de beurt. De kerk is oorspronkelijk, middel eeuws maar heeft in de 18de eeuw haar huidige vorm gekregen. Bij restauratiewerkzaamheden aan het huis Oudaen aan de Oude Gracht zijn 16de- eeuwse aardewerk ovens te voorschijn ge komen. In verband met het maken van een kelder onder Oudaen, het oudst bekende stadskasteel van Nederland uit de 13de eeuw, is men op 3 ovens gestuit met daar omheen misbaksels en hulpstukken. Uit dit alles heeft men de conclusie kunnen trekken omtrent datering en wijze van werken. Montfoort. De z.g. voorburcht van het kas teel te Montfoort is gerestaureerd. Dit nog bestaande deel bestaat uit een poortgebouw met links daarop aansluitend een wat ge kromde vleugel aan de oostzijde. De rest van het oorspronkelijke, uit de 12de eeuw stammende kasteel werd in 1672 door de Franse troepen opgeblazen. Het valt op dat het kasteel niet aan de IJssel gelegen is, terwijl het toch als versterkte plaats bij de rivierovergang bedoeld is geweest. Onder zoek heeft uitgewezen dat destijds de rivier 100 meter zuidelijker gestroomd moet heb ben, dus wel langs het kasteel. Het nu gerestaureerde gebouw heeft vele functies gehad, als laatste die van Rijks tuchtschool voor meisjes. In 1973 kwam het in handen van de ge meente en na vele verwikkelingen in ver band met de restauratie is het nu dan her steld en in gebruik genomen o.m. als restau rant. Rechts van de poort treffen wij een langwer pig gebouw aan dat dienst doet als medisch centrum waar ook de kruisverenigingen en maatschappelijk hulpbetoon een plaats in gevonden hebben. Verder wordt op het terrein achter de Voor burcht een complex van 36 woningen voor 55-plussers gebouwd. Daarnaast zal binnen kort het nieuwe stadskantoor van Montfoort verrijzen. De op het plein aanwezige oude kastanjebo men zullen zorgvuldig behoed worden. Amsterdam heeft een nieuw Gemeentear chief gekregen; de tot voor kort verspreide locaties zijn ondergebracht onder één dak. Amsteldijk 67, 1047 HZ Amsterdam, tele foon 020-646916. Het is een samengesteld complex bestaande uit oudbouw, o.a. het voormalige raadhuis van Nieuwer Amstel uit 1892 en nieuw bouw van vier bouwlagen en twee depots. Alle gebouwen zijn door brede gangen met elkaar verbonden. De totale planklengte van het archief is nu circa 40 kilometer. De bouw stond onder directie van de Dienst Openbare Werken, architect is Ir. H. 't Hoen, Aannemer was de Amsterdamse Aannemingsmaatschappij te Den Haag. De kunstwerken volgens de 2% regeling zijn van Bob Bonier. De totale kosten bedroegen 22.455.000,-. Het gebouw zal ongetwijfeld in een behoef te voorzien. In 1955 waren er 3593 bezoe kers; in 1984 was dit aantal gestegen tot 24.650. Mede met hulp van het archief fonds werd onlangs een fototentoonstelling gehouden over Amsterdam van 1950 tot 1959. Naar aanleiding hiervan verschijnt bij de Uitgeverij .Fragment het boek Amster dam 1950 - 1959 - 80 foto's van 20 foto grafen met een inleiding van Remco Cam- pert, prijs 39,50. Amsterdam. In Amsterdam wordt momen teel hard gewerkt aan de hergeboorte van de 'verziekte' Amsterdamse Zeedijk. De N.V. 'Economisch Herstel Zeedijk' steekt de handen uit de mouwen om dit verpauperde gebied weer een zeker aanzien te geven. Er zal veel gerestaureerd moeten worden. De gemeente heeft 20 panden in handen en men hoopt dat ook particulieren belangstelling zullen gaan tonen, maar men is hier voorlo pig nog niet al te optimistisch over. Het grote probleem is dat de zo nodige poli tiebijstand binnen afzienbare tijd vermin derd zal worden, omdat dit voor het politie apparaat een te hoge belasting gaat vormen. Leiden. Bij het graven van de bouwput voor een nieuw te bouwen winkel van C A te Leiden op de plaats waar vroeger Ma- redorp lag, de samenvloeiing van Rijn en Mare, is men op een 14de-eeuwse nederzet ting gestoten. Een schoenmakerij en een houtbewerkersplaats konden gelokaliseerd worden, ook werd een 15de-eeuws Maria- beeldje van pijpaarde aangetroffen. C A, de gemeente Leiden en de provincie hebben voor dit onderzoek 35.000,- bij eengebracht. Den Haag. Op 17 december is in Den Haag het gerestaureerde 'Marishuis' aan Noord einde 96 feestelijk heropend. Dit van oor sprong 17-de eeuwse pand is door 'Stads herstel Den Haag en omgeving' gerestau reerd. In 1916 werd het pand ingrijpend veranderd door architect Jos Duinstee. Als reactie op de sobere bouwstijl van Berlage kreeg het pand een zeer karakteristiek aan zicht in expressionistische stijl. De architect liet zich daarbij enigszins beïnvloeden door Dë Bazel. Hij ontwierp ook in 1929 de nieuwe arm van de Passage in de prachtige art deco-stijl. In het gerestaureerde pand aan het Noordeinde komt een nieuwe kunsthan del. De nieuwe galeriehouder Paul Beelen heeft de naam 'Marishuis' aangehouden. 's-Gravenhage. De geschiedkundige ver eniging 'Die Haghe' looft sinds 1970 per twee jaar een prijs uit van 1000,- voor een oorspronkelijk artikel aangaande de ge schiedenis van Den Haag. Er wordt hierbij gedacht aan een werkstuk op sociaal, archi tectonisch, bestuurlijk, archeologisch, kunsthistorisch en menig ander gebied. De inzendingen moeten voor 1 september 1986 plaats vinden en gestuurd worden naar de secretaris van de jury, Drs. Ch. Dumas, Gemeentearchief, Loosduinseweg 17, 2571 AA 's-Gravenhage. Voor nadere informatie kan men zich eveneens tot de heer Dumas wenden. Hellevoetsluis. De vesting Hellevoetsluis is tot beschermd stadsgezicht verklaard. In de vesting bevindt zich een aantal reeds veel eerder beschermde monumenten, waaron der de huidige industriehaven achter de sluis, het droogdok, de bolwerken, het bas tion Haerlem, de molen De Hoop, het Prin sehuis en de vuurtoren. Rotterdam. Het 17de eeuwse Schieland- huis in het hart van de stad kwam in 1975 leeg te staan. De in 1981 begonnen restaura tie is nu vrijwel voltooid. Het gebouw is teruggebracht op grond van het oorspronke lijke ontwerp van Pieter Post en Jacob Loos. Museumdirecteur A. M. Meyesman en het gemeentebestuur hebben verschil van me ning gehad met de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg over de aanpak van deze res tauratie. In 1864 verwoestte een felle brand het dak en bovenverdieping totaal en het daarop volgende herstel werd bij het maken van de restauratieplannen van Rotterdamse

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 26