'Stoepen, stoeppalen en stoephekken Werkgroep Heemschut in Hilversum e.o. rectificatie NIEUWSTE UITGAVE HEEMSCHUTSERIE AANGEBODEN In 1984 en 1985 verschenen in de Heem schutserie vier nieuwe uitgaven. Allereerst 'Dorpen in Drenthe' geschreven door Mr. A. Kleijn, daarna 'Leeuwarden 700 jaar bouwen' van de hand van onze vaste mede werker Drs. G. P. Karstkarel, vervolgens 'Landschap Waterland' door Jan Erik Bur ger e.a. en onlangs het door T. Brouwer geschreven boek 'Stoepen, stoeppalen, stoephekken' De Heemschut-serie is opgezet om een bi bliotheek te vormen van populair-weten- schappelijke en historische onderwerpen, bedoeld om in ruimere kring 'te ijveren voor de bescherming van de schoonheid en het historisch karakter van ons land in het alge meen en van cultuurmonumenten in het bij zonder'. Deze serie komt in de plaats van de oude Heemschut-serie, uitgegeven door Al- lert de Lange. De nieuwe Heemschutreeks verschijnt bij Uitgeverij Terra te Zutphen. Incidenteel wordt binnen de reeks gastvrijheid verleend aan andere uitgevers. Zo is het boek van T. Brouwer uitgegeven door de Walburg Pers onder auspiciën van Heemschut en Uitgeve rij Terra. In het jubileumjaar 1986 zal in de nieuwe Heemschut-serie nog een aantal delen ver schijnen o.a. betreffende s-Hertogenbosch, Vestingwerken, Nieuwe bestemming van oude gebouwen en Heemschut is bijzonder ingenomen met de nieuwe aanwinst: het boek Stoepen, Stoeppalen en Stoephekken van T. Brouwer. Onlangs werd in de zoge heten Landbouwschuur van de Rijksdienst Monumentenzorg in Zeist het eerste exem plaar van dit boek aangeboden aan de heer J. Jesserun, hoofddirecteur van Monumen tenzorg. Bij die gelegenheid hield prof. dr. C. A. van Swighem een toespraak. Na een kort uitstapje over de boeiende ont staansgeschiedenis van Heemschut wees hij erop, dat in de oude Heemschut-reeks tot nogtoe van alles aan de orde is gekomen: zilver en bomen, munten en bruggen, torens en daken en de weg in het landschap. Zon der schroom werd hier over geschreven, zonder wetenschappelijke kram maar door auteurs, die wisten waar zij het over had den. In 1933 werd door Heemschut een aparte commissie ingesteld onder de naam 'De weg in het landschap.' Merkwaardigerwijs is het daarnaast nooit gekomen tot een commissie Straatprofiel, hoewel de straat en zijn profiel bij de mo derne verkeers-ontwikkeling minstens zo zeer in het geding zijn als de weg in het landschap. Wat in 1933 zeker niet kon wor- T. Brouwer Ot Walburg Bera Omslag van het boekje 'Stoepen, stoeppalen en stoephekken van T. Brouwer. den voorzien, en in 1961 ook nog niet, is dat vele steden en dorpen voetgangerszones zouden krijgen en, soms, een beschermd gezicht, waarin niet alleen de gevels, maar ook het straatprofiel zou kunnen blijven voortbestaan in z'n oude context, in be staande vorm, eventueel hersteld, of in een nieuwe mooie vorm. Bij dit straatprofiel is de stoep van grote betekenis. Het boek dat hier ten doop gehouden wordt bevat naar zijn mening bouwstenen voor diverse facetten van de Nederlandse stoep- historie. Het boek is wervend, overtuigend, informatief; het is leesbaar voor iedereen en past uitstekend in de nieuwe Heemschut Reeks. Het is een oproep om zelf aan het werk te gaan, het wijst op waarden en mo gelijkheden tot behoud daarvan, en nodigt uit tot inventariseren. De stoep is het verbindingselement tussen de straat (het straatgebeuren) en het pand aan de straat; de woning, de winkel, het bedrijfspand, het pakhuis. De stoep heeft zijn eigen geschiedenis en, door de eeuwen heen, zijn eigen kenmer ken, gelieerd aan de straat (het straatleven) en aan het pand, het huis. Als'zodanig is hij een cultuurhistorisch monument van de eer ste orde. Hij heeft ook zijn eigen rechtsgeschiedenis: Wie is rechthebbende? Wat houdt het recht in? Aan welke beperkingen is het onderhe vig? Hoe wordt het recht verkregen, overge dragen? Hoe houdt het op te bestaan? En, net als bij ieder recht: wat is de maatschap pelijke ontstaansgrond van dat recht? Dat laatste bracht Van Swighem op een tweede punt: De stoep heeft zijn eigen ge- bruiksgeschiedenis. Als de manier waarop de straat wordt gebruikt verandert, veran dert ook de functie van de stoep. Als de manier verandert waarop het huis wordt be woond, het pand gebruikt, verandert ook het gebruik van de stoep. De stoep is die naar van twee heren, straat en huis. Hij kan ons iets vertellen over de manier waarop die twee met elkaar omgaan, op elkaar zijn af gestemd. Hoe de stoep door de eeuwen heen fungeer de valt af te lezen uit de vormgeving ervan. Soms in samenhang met de onderpui van het huis, altijd op zijn minst in samenhang -met de voordeur. Omdat er allerlei soorten van straten zijn, en allerlei soorten van panden, puien en deu ren, zijn er allerlei soorten van stoepen. Omdat de geschiedenis van de straat en van het huis, zo afwisselend is, maakte alleen al daarom de stoep zoveel lotswisselingen mee. Als je de geschiedenis van een stad wilt leren kennen is het het meest voor de hand liggend dat je je verdiept in de ge schiedenis van het gebruik van de panden en het leven in de huizen én daarnaast van het gebruik van de straat, het leven op straat. Maar, zoals zo vaak, over de meest voor de hand liggende dingen uit het verleden zijn geen boeken geschreven. Althans niet het soort boeken waar de mens van vandaag behoefte aan heeft: die de verschijningsvor men van het leven koppelen aan het leven zelf, die de kunstproducten - artefacten - bekijken in verband met hun functie, waarin die samenhang in zijn historische ontwikke ling systematisch wordt doorgelicht. Van daar dat we wel dankbaar mogen zijn voor het totstandkomen van een boek over de stoep. VERZAMELWOEDE Aldus prof. dr. C. A. van Swighem, die de auteur van het boekje Teun Brouwer een bijzonder mens noemde. Hij prees diens verzamelwoede, speurinstinct en de behoef te om de resultaten daarvan wereldkundig te maken. Niet zoals wij abusievelijk vermeldden de heer C. J. de Jonge maar C. J. de Lange uit Hilversum wil meer bekendheid geven aan het werk van Heemschut in Hilversum en omgeving. Hij wil dat doen door het organi seren van allerlei evenementen (film- of dia shows, lezingen, tentoonstellingen etc. Wie belangstelling heeft om tot de werkgroep toe te treden melde zich: Oosterengweg 303, 1212 CL Hilversum, tel. 035-830445 (na 17.00 uur).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 19