Waterstaatskerk en Waterstaatsstij 13 DOOR THOMAS VON DER DUNK* De RK kerk van Loenen (Gelderland) de St. Antonius Abt. Waarschijnlijk de enige bewaard gebleven echte Waterstaatskerk van Gelderland, die niet alleen gecorrigeerd maar ook ontworpen is door Waterstaat. De kerk is in 1846/48 gebouwd met een rijkssubsidie van 6000,- naar ontwerp van opzichter Engelbertus Kroon en in 1927 wat de zijbeuken betreft sterk verbouwd. Waarschijnlijk uniek is, dat een arrondissementsingenieur een plan van een opzichter voor commentaar voorlegde aan een andere opzichter. De kritiek van B. Berkhout was niet mals. 'Het uiterlijk van het gebouw is zeer eenvoudig en de zij- en achtergevels zelfs schraal. De houten toren zal, uitgevoerd zijnde, zich bekrompen en gedrukt voordoen en den steenen toren zal van terzijde gezien door de helling der kap een onaangenaam gezigt opleveren'. De kritiek werd echter niet overgebracht aan de hoofdingenieur en het ontwerp werd wat voor- en achtergevel betreft ongewijzigd uitgevoerd. Naar aanleiding van het artikel in Heem schut van september over de restauratie van de Josefkerk in Assen, een Waterstaatskerk, wil Thomas von der Dunk, graag wat meer duidelijkheid scheppen over het begrip Wa terstaatskerk. Hieronder laten we hem aan het woord. Het onderstaande zal met name gebaseerd zijn op mijn bevindingen in de provincie Gelderland voor de periode tussen 1824 (toen Waterstaat bij de kerkenbouw betrok ken raakte)) en 1849 (toen de dienst Water staat grondig gereorganiseerd werd). Ik heb echter, gezien dat wat al over de kerken uit deze tijd in andere provincies bekend is, weinig reden om aan te nemen dat Gelder land een uitzondering vormt. Allereerst lijkt het mij nuttig om strikt on derscheid te maken tussen de termen Water staatskerk en Waterstaatsstijl, termen die vaak zeer willekeurig door elkaar gebruikt worden Een Waterstaatskerk zou men mijns inziens op drie manieren kunnen definiëren: - als een kerk, gebouwd (of verbouwd!) onder oppertoezicht van (ingenieurs of op zichters van) Rijkswaterstaat - oppertoe zicht, want voor het dagelijks toezicht had het kerkbestuur te zorgen. - als een kerk gebouwd of verbouwd naar ontwerp (en onder oppertoezicht van) (inge nieurs of opzichters van) Rijkswaterstaat. - als een kerk, waarvan het ontwerp goed gekeurd moest worden door de provinciale hoofdingenieur van Waterstaat, en waarbij deze dus in principe de mogelijkheid gekre gen heeft de plannen, al dan niet door een Waterstaatsambtenaar vervaardigd, naar zijn inzichten te (doen) wijzigen. Laatstgenoemde definitie geniet mijn voor keur, en daarin ben ik niet de enige' Ter toelichting het volgende: Ook al werd per Koninklijk Besluit op 16 augustus 1824 bepaald, dat geen kerk in dit LECOR BUSIER Hierbij wordt gewezen op de verdiensten van het ontwikkelen van een nieuwe vor mentaal voor het industriële tijdperk, zoals die o.a. door Le Corbusier, Gropius, Mies van der Rohe, en hier te lande door de Stijlgroep (Oud, Rietveld, Wils), de 'op bouw' in 'de 8' werd toegepast. In 1965 wordt de nieuwe wet öp de Ruimtelijke Or dening van kracht. Op rijksniveau wordt door Drs. S. E. Pronk de tweede nota ruim telijke ordening behandeld en door Mr. J. Witsen de derde nota en de procedure van de land zonder toestemming van de overheid gebouwd of verbouwd zou mogen worden, en voor deze zaken van overheidswege sub sidie beschikbaar werd gesteld, dit beteken de in de praktijk niet automatisch, dat die kerk ook onder toezicht van Waterstaat ge bouwd - laat staan door een Waterstaatsbe- planologische kernbeslissingen. Op provinciaal niveau worden streek- en regionale plannen behandeld aan de hand van plannen voor de Randstad, door Prof. ir. N. A. de Boer en de ontwikkeling van het rivierengebied door Prof. ir. J. P. A. van den Ban, waarbij uitgebreid de ruilver- kavelingsproblematiek aan de orde komt. Het tweede deel van het boek is gewijd aan de Planvorming op gemeentelijk niveau, in geleid door ir. C. de Cler. Afzonderlijke aandacht kregen de stedebouwkundige ont wikkeling in de 19de eeuw en de steden Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam. ambte ontworpen is. Van de goed honderd kerken, voor een der de Hervormd, voor tweederde Katholiek, die tussen 1824 en 1849 in Gelderland her- of verbouwd zijn, is van ongeveer veertig geen enkel spoor in de Waterstaatsarchieven aan te treffen, en het werk dus hoogstwaar- 'Stedebouw in Nederland' wordt besloten met een breed overzicht van plannen in tal van gemeenten: structuurplannen, plannen voor nieuwbouwwijken en buitengebied. Een laatste bijdrage van ir. H. Ch. M. Heij- ning tenslotte is gewijd aan de landelijke gebieden, hun verleden, heden en toekomst. J. K. A. Stedebouw in Nederland, 50 jaar B.N.S. uitg. de Walburgpers, Zutphen. Prijs 69,-(gebonden editie)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 17