Luchtfoto van het totale complex Sint Gerlach. Het complex bestaat uit een kasteel met daaraan vastgebouwd de kerk van Sint-Gerlach. Aansluitend daarachter de boerderij de Panthof uit het begin van de J8de eeuw. Ten oosten van deze gebouwen de carrévormige monumentale hoeve, de Pachthof uit 1755. Belangrijk voor de vorming van Couven was ook zijn contact met de vermaarde Zuidduitse barokarchitect Conrad Schlaun (1695-1773), die voor de Prinsbisschoppen van Würzburg en MUnster werkte. Deze was in de periode 1729-34 voor opdrachten in Limburg. Hij ontwierp voor de Graaf von Plettenberg de kerk te Eijs en de Kapucij- nerkerk te Wittem. Dat Couven Schlaun ge kend heeft en door hem beïnvloed is bewijst het volgende: Een tekening van de kerk te Eijs bevindt zich onder de tekeningen van Couven, waarbij het niet duidelijk is, of het een tekening van Schlaun zelf is of een kopie gemaakt door Couven. Schlaun en Couven zijn vaak verwisseld. Of Schlaun Couven naar Würzburg verwezen heeft, waar de Prinsbisschoppen de grote opdrachtgevers van kerkelijke barokbouwkunst waren, is niet bekend.4 Couven's bouwactiviteiten bestrijken de pe riode 1730-1760. Hij werd in Aken be noemd tot burger- en stadsarchitect en volg de Laurenz Mejferdatis 1677-1748op, die tot in het begin van de jaren veertig werk zaam was als 'Stadtsteinmetz'Mejferdatis werd vooral beroemd door het bouwen van het Cornelius- en Karlsbad. Ook werd hij gevraagd voor het bouwen van huizen voor particulieren. Een voorbeeld hiervan in Limburg is de bouw van het kleine heren huis en de verbouwing van het grote heren huis Strijthagen 1708) te Schaesberg. Mejferdatis is nog traditioneel als handwer ker/vakman werkzaam, terwijl Couven meer theoretisch geschoold was en theoretisch te werk ging. Het ambt van Couven valt te vergelijken met het hedendaagse beroep van ingenieur-architect.5 Couven beheerste het door Mejferdatis gehanteerde vormenappa- raat, hetgeen bewezen wordt door zijn teke ningen van Mejferdatis' vensters. Alleen in zijn beginperiode maakte Couven van Mej ferdatis' ontwerpen gebruik, later stond hij vooral onder invloed van de architectuur van Zuid-Duits land en Frankrijk.6 Couven heeft een duidelijk stempel gedrukt op de ontwikkeling van het woonhuis in het gebied Aken-Luik-Maastricht, zoals Huis Vereken te Eupen en het Wespienhuis in Aken. Zijn belangrijkste ontwerpen zijn echter ont staan ten dienste van kerkelijke en vorstelij ke opdrachtgevers, bijvoorbeeld: de R.K. te Oud Valkenburg, de abdijgebouwen van Sinnich en Munsterbilsen en de Pachthof van het Stift Houthem Sint-Gerlach. DE PACHTHOF HOUTHEM SINT-GERLACH De omstreeks 1750 door Couven ontworpen Pachthof van Houthem Sint-Gerlach is car- révormig en symmetrisch aangelegd. Te genover de ingangspartij ligt een grote schuur waarop ooit een mansardedak rustte. De bijgebouwen hebben op de hoeken ver hoogde paviljoens met mansardekappen. Vooral de schuur, waarvan de monumentale poort, voorzien van pilasters, kroonlijst en tympaan, is verdwenen, verkeert in een zeer slechte staat. Door middel van betonstenen steunberen wordt momenteel getracht de scheefgezakte noordelijke muur recht te houden. Enige jaren geleden is de mansar- dekap vervangen door een noodkap van ijzeren golfplaat. Doch ook de overige de len van het complex dienen dringend geres taureerd te worden. Met de dag brokkelt het monumentale gebouw verder af. De dakgo ten hangen zwaar door, struikjes groeien in de voegen tussen de mergelblokken. Wat binnen ooit stucwerkplafonds waren, ligt nu in stukken op de vloer. De contouren van de schoorsteenmantels zijn nog vaag te herken nen, vocht en schimmel zijn overal aanwe zig. Het geheel kan nog hersteld worden, indien er niet te lang mee gewacht wordt. Door het verval wordt restauratie immers met de dag duurder. De hoeve zal anders snel een onherstelbare ruïne worden. DE PLANNEN In het voorjaar van 1981 is het eerste schets- plan voor een golfbaan in Houthem Sint- Gerlach ontstaan. De aanleg van een golf baan houdt in dat de Pachthof gerestaureerd wordt en als paviljoen gebruikt wordt. De Pachthof is in de plannen bestemd als ac commodatie bestaande uit een beheerders- woning, enige appartementen, een restau rant, een golfwinkel en een garage voor golfkarretjes en onderhoudsmateriaal. De aanleg van het golfpark betekent niet dat er ingrijpende wijzigingen in dit mooie gebied komen. Slechts op enkele plaatsen zijn be scheiden ophogingen nodig. Er worden geen grootschalige bouwwerken neergezet en flora en fauna blijven intact. Het plan kon tot nu toe niet verwezenlijkt worden, omdat een der pachters op het landgoed bezwaren maakt. Het kerkbestuur zelf ziet het meeste heil in een functie als congrescentrum of museum. Of deze ideeën financieel haalbaar zijn is de vraag, gezien het feit dat er in Valkenburg al enige congresruimtes en een streekmu seum zijn. Een restauratie van het landgoed zal in fases aangepakt moeten worden. In de eerste fase

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 13