De Pachthof van Houthem Sint-Gerlach INLEIDING In het Geuldal tussen Meerssen en Valken burg ligt het landgoed Houthem Sint-Ger- lach. Het complex bestaat uit een kasteel (1713) met daaraan vastgebouwd de kerk van Sint-Gerlach en aansluitend daarachter een boerderij genaamd de Panthof (beide uit het begin van de 18de eeuw). Ten oosten van deze gebouwen ligt een carrévormige monumentale hoeve, de Pachthof (1755). Het landgoed bestaat verder uit nog een boerderij en 65 ha. grond. De restauratie van de kerk is enige jaren geleden voltooid; het kasteel echter en voor al de Pachthof verkeren in een verwaarloos de staat. Na de dood van baron de Selys in 1961 heeft het kerkbestuur van Houthem Sint- Gerlach het landgoed geërfd. Sindsdien is er weinig aan de gebouwen gedaan. De al en kele jaren leegstaande hoeve en het onbe woonde kasteel brengen geen geld op. De pachten van beide andere boerderijen zijn zo laag, dat er geen middelen zijn om de gebouwen te restaureren. Dit verhaal wil vooral een pleidooi zijn voor de nodige res tauratie van de Pachthof. Deze Pachthof, in de tweede helft van de 18de eeuw gebouwd door de Akense archi tect Johann Joseph Couven, staat al enige jaren te verkommeren. In de loop der jaren zijn veel vernielingen aangericht en heeft men er allerlei waardevolle onderdelen uit- gesloopt. Regen en vorst hebben grote scha de veroorzaakt. Toch mag dit schitterende monumentale gebouw, gelegen in een van de mooiste natuurgebieden in Nederland - het Geuldal - niet verloren gaan, mede van wege zijn positie binnen de 18de-eeuwse architectuur in Zuid-Limburg in het alge meen en het oeuvre van architect Couven in het bijzonder. Aangezien het niet waar schijnlijk is, dat op stel en sprong iemand gevonden wordt die de Pachthof wil restau reren, zullen op korte termijn maatregelen moeten worden genomen om het gebouw op zijn minst te consolideren en niet nog verder te laten verpauperen. DE ARCHITECT JOHANN JOSEPH COUVEN In de I8de eeuw heeft de vanuit Aken werk zame architect Johann Joseph Couven 1701-1763een stempel gedrukt op de ar chitectuur in Zuid-Limburg. Steunend op lo cale bouwtradities werkte hij zich op tot dé architect van de barok- en rococostijl in het gebied Aken-Luik-Maastricht. In Aken heeft hij altijd de erkenning gekregen die hij waard is. Zo is er een Couvenmuseum aan de Hühnermarkt en werd in 1983 een ten toonstelling ingericht in het Suermondt- Ludwig museum over zijn leven en werk. Helaas zijn in deze stad veel van zijn bouw werken gedurende de tweede wereldoorlog door bombardementen vernield. De familie Couven stamt af van een adellijk geslacht uit het land van Luik en wel uit het dorp Clermont. Johann Joseph werd op 10 november 1701 in Aken geboren, als zoon van Johann Jakob Couven (1656-1740), no taris en eerste secretaris van de 'Reichs- stadt' Aken.' Over de scholing van Johann Joseph ont breken biografische gegevens. Men is aan gewezen op indirecte informatie, zoals zijn studietekeningen. Hieruit blijkt dat hij de bouwwerken van Aken als voorbeeld nam, maar ook kennis had van de toen bekende architectuurboeken. Zo wordt duidelijk uit de studietekeningen en met name uit een manuscript over zuilenordes van zijn hand dat hij architectuurtheoretische werken, zo als die van Vitruvius, Vignola, Palladio en Serlio gelezen had.2 Opmerkelijk is dat hij geen Franse werken citeert, hoewel uit zijn tekeningen waar te nemen valt dat hij het werk van Bérain, Meissonniers, Marot en Blondel gekend heeft. Dit blijkt uit zijn schetsen, waartussen zich ook een kopie van JF. Blondels werk: 'De la distribution des maisons de plaisance' bevindt, dat in 1737/38 in Parijs verscheen,3 Het kasteel van Sint Gerlach uit 1713. Het verkeert in bouwvallige staat. Foto Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 12