Heel wat alternatieven voor lelijke rolluiken ■vr' POLITIE ALKMAAR ADVISEERT Het artikel van de heer J. J. Schilstra over de ernstige ontsiering door moderne rollui ken (januari-nummer 1985), dat vergezeld van ons persbericht werd toegezonden aan de media en aan een aantal fabrikanten van rolluiken en zonneschermen, heeft enige aardige reacties opgeleverd. O.a. in afleve ringen van het tijdschrift Zonvakberichten, een vakblad uit de rolluikenbranche. In één van deze afleveringen werd het artikel van de heer Schilstra onverkort overgenomen onder de titel: Het verschijnsel rolluiken - 'Ze zijn in de binnensteden in opmars' De heer Schilstra stelt dat hoge kosten wor den gemaakt om het karakter van de binnen steden te behouden en te verbeteren met behulp van subsidies voor restaureren en saneren, maar dat het bereikte resultaat weer verloren dreigt te gaan wanneer de ontwikkeling van ongenaakbare, potdicht afgesloten winkelpuien voortschrijdt. De winkelier wil zijn etalages en ingang met rolluiken afschermen tegen toenemend ge weld, criminaliteit, vernielzucht en verloe dering. Maar daardoor krijgt na sluitingstijd en op zon- en feestdagen de gezellige bin nenstad steeds meer een doodse, zelfs sinis tere sfeer van verlatenheid. Het Gemeentebestuur van Alkmaar heeft naar aanleiding van onze signalering vari rolluikproblemen in binnensteden het uitste kende idee opgevat om alle Alkmaarse win keliers een brief te zenden, die als volgt aanvangt: 'Rolluiken in de strijd tegen het toenemend vandalisme. Het lijkt zo voor de hand lig gend. Maar: móet het een gesloten rolluik zijn? Kan het een ópen scherm zijn? Moet die kille aluminiumkleur? Of kan er een minder afstandelijke kleur worden gebruikt? Eén die meer aansluit bij de rest van de gevel. Zijn er geen andere mogelijkheden om uw eigendommen te be schermen? Speciaal glas bijvoorbeeld.' Vervolgens wordt ingegaan op de wijze Zondagmiddag in de Kalverstraat in Amsterdam. Rolluiken geven de straat een lugubere aanblik. Foto Bert Franssen. Ill Wil. I waarop de twee belangen, het levend hou den van de stad èn bescherming tegen van dalisme en inbraken, verenigd kunnen worden. GROOTMAZIG OF VAN GLAS De winkeliers wordt aangeraden zich met de speciale afdeling van de politie 'voorko ming misdrijven' in verbinding te stellen. De heer J. J. de Vries die zich op dit gebied specialiseerde, komt de winkeliers dan ad viseren inzake de te nemen maatregelen die verantwoord zijn in het kader van bovenge noemde voorwaarden en wenselijkheden. Immers behalve grootmazige rolluiken kan men ook glassoorten aanbrengen die be stand zijn tegen geweld. De heer De Vries (tel. 072-118888) heeft namen en adressen beschikbaar van fabrikanten, leveranciers en installateurs van deze produkten. Ongetwijfeld zijn in vele andere steden der gelijke maatregelen genomen of kunnen de ze initiatieven worden gevolgd! In een andere aflevering van Zonvakberich ten meldt een woordvoerder van de fa. Ha- milton te Best dat dit bedrijf opdracht had gegeven tot het ontwerpen van een prototy pe van een inbraakvertragende winkelaf- scherming aan industriëel ontwerpster Car- men van Vilsteren aan de Technische Hoge school te Delft. Mw. van Vilsteren heeft dit afstudeerpro ject, na enige interne verwikkelingen, op de TH afgerond en op het technisch principe - met mogelijke bewegingsvarianten - oc trooi aangevraagd. Zij heeft gekozen voor een beweegbaar pa nelensysteem, het z.g. fagadesysteem. In gesloten toestand van afscherming vormen de panelen een dicht vlak. De transparantie wordt verkregen door juiste materiaalkeuze. Kleur- en andere accenten zijn aan te bren gen, zodat het systeem is aan te passen aan het gezicht van de gevel wand. Het is gemakkelijk toepasbaar en het me chanisme is eenvoudig. De kostprijs ligt tussen 10 en 30% hoger dan een rolluik. Of deze prijstoename opweegt tegen de belang rijke meerwaarde van dit systeem zou een marktonderzoek moeten uitwijzen. Het is te hopen dat door gecombineerde actie van ontwerpers, bedrijfsleven en ge meentebesturen, de onaantrekkelijkheid van gevels in de winkelstraten (waardoor min der mensen étalages gaan kijken, de sociale controle vermindert en de criminaliteit toe neemt), geleidelijk aan tot het verleden zal behoren. P. A. H.-B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 11