WfcÈÉÈ$: Oudewater Concertgebouwen Jaargang 62, no. U/12 november/december 1985 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Oudewater. - Drie grote monumenten - Industrieel verleden - Woonhuizen Renovatie Concertgebouween: Amsterdam, Arnhem en Nijmegen Verslag studiedag 19de-eeuwse kerkgebouwen. Foto omslag: De Heksenwaag te Oudewater met het monument ter ere van Herman de Man van beeldhouwster Ineke van Dijk. Foto Jan van Klaveren. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph Drs. H. S. Korthals Altes-Rudolph Dr. J. F. Saltet Drs. J. Kamerling Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. Roelfs Sr., Badhoevedorp J. E. van der Wielen,'s-Gravenhage Drs. B. C. M. barones van Hövell tot Westerflier- van Hellenberg Hubar, Ohé en Laak: Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar Reductie voor 65+ en 30~ Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv I Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 i gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn 209 Het verheugt ons ter afsluiting van het Jaar van de Muziek een zo toepasselijk artikel als dat over de renovatie van drie belangrijke concertgebouwen - Amsterdam, Arnhem en Nijmegen - te kunnen plaatsen. Zie pp.226 t/m 236. Onze vaste medewerker Drs. W. J. Pantus is erin geslaagd de vele aspecten die er bij het herstellen van deze uitzonderlijke monumenten, die ook voor het behoud van hun oorspron kelijke functie aanpassing behoeven, op een boeiende wijze te behandelen. Hij geeft op grond daarvan een overwogen oordeel over de restauraties van dit zo tot de verbeelding sprekende stuk cultuurbezit. De hierna volgende inleiding over het bekende oude stadje Oudewater, waaraan een belangrijk deel van dit nummer is gewijd, is - behoudens enige redactionele toevoegingen - van de hand van de wethouder van Oudewater Drs. B. R. Feis. Oudewater, oud vestingstadje aan de Hol landse IJssel, is zeker een bezoek waard, zoals een zeer geslaagde Heemschutexcur sie die dit jaar plaats vond bewees. Oudewater telt ca. 7000 inwoners en is in 1972 vrijwel geheel aangewezen tot be schermd stadsgezicht. Verhoudingsgewijs bezit het met zijn 118 beschermde panden van alle Utrechtse gemeenten het grootste aantal monumenten. Herman de Man geeft een schitterende beschrijving van de stad in zijn boek 'Mijn Toren'. Hij verhaalt hierin hoe hij als knaapje dromend in bezit is ge komen van de Michaelstoren en uitziet over Oudewateren omgeving. 'Ik zie nu, liggend op mijn buik, gansch de nering en de doening van deze kleine stad. De wagenmaker doopt het wiel met het gloeiend bandijzer in de stadsgracht, de bakker leegt zijn vuuroven, want rosse gloed verschijnt voor zijn ramen. Ginds bij het Amsterdamsche Veer hanteert de slager een onwillig varken, dat hij aan den achter poot leidt. En op de Donkere Gaarde zie ik een bewegenlijk wit vlekje. Dat is de mees- ter-schilder en wagenlakker met den won derlijken naam Roeloffs of Rolffs, die, zijn eigen werkstuk met vakmansvreugd bewon derend, rond een glanzende boerenkoets springt. Kooplieden met handkarren doorkruisen traag de straten, verdwijnen achter gevel partijen en dan ontdek ik ze weer verderop, alsof ze door een aardrit zijn gekropen als mollen. Dof stommelt de koekenfabriek; verder is alles waardig stil in mijn toren. De zeldza me malen, dat klinkklank uit de smidse hier zoo hoog vernomen wordt, gelijkt het klein gerucht van een hamelbelletje. Wat werkt zoo'n kleine stad intensief en ernstig. Met een ernst, alsof het de wereldstad zelve was. Maar het is toch ook een wereldstad, zij het in 't miniatuurlijke.' De Markt in 1967. Derde pand van rechts: het zg. Arminiushuis uit het begin van de 17de eeuw; vierde pand van rechts: de beroemde Heksenwaag - die oorspronkelijk uit 1595 dateert - nog zonder de beeldengroep die in 1977 werd geplaatst, ter nagedachtenis van Herman de Man. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 9