Noord-Brabant Limburg tiefonds gaat op deze wijze functioneren. Grote beleggers zoals bijv. het A.B.P. blij ken geïnteresseerd. Hieruit blijkt wel dat deze 'gezonde' aanpak vertrouwen wekt. Los hiervan heeft de Utrechtse Gemeente raad voor 1986/1987 1,1 miljoen gulden vrijgemaakt om een proefprogramma moge lijk te maken voor herstel van monumentale panden - 348 van de 607. Gemeentelijke monumenten verkeren in slechte staat. Ingrijpen is noodzakelijk, o.a. met dit programma, maar ook door monu menten voor een symbolisch bedrag over te doen aan particulieren met de plicht ze te op te knappen. Ter opluistering van de binnenstad komt er een 'oude' waterpomp op de hoek van de Breedstraat en Kort Lauwerstraat. Het wordt een replica van de pomp die daar vroeger vlak in de buurt stond, compleet met pompzwengel, emmerbeugels enz. De theekoepel in het park Oog in Al is aan restauratie toe. Hiertoe heeft zich een actie committee gevormd, in het leven geroepen door de familie Schoo. De restauratie zal 125.000 kosten. Men denkt hem te gaan gebruiken als theeschenkerij en mogelijk ook voor culturele zaken als kleine tentoon stellingen e.d. Maarssen: In mei van dit jaar is na een procedure van ruim 20 jaar een bestem mingsplan-Centrum- eindelijk definitief wettelijk geregeld. Reeds in 1962 was al een beschrijving van het dorpsgezicht Maarssen klaar dus een jaar na het aanne men van de Monumentenwet. Het 'beschermd dorpsgezicht' vormde ech ter in de gemeenteraad een zeer langdurig punt van discussie. Pas in 1982 kwam de 'verrassende uitspraak' dat de bezwaren on gegrond waren en op 8 december 1983- werd Maarssen ingeschreven in het register van beschermende stads- en dorpsgezichten. De heer J. H. Gagel, secretaris van de Histori sche Kring Maarssen geeft in de periodiek van deze vereniging (11e jaargang No. 4, maart 1985) een beschrijving van hetgeen dit dorpsgezicht omvat. In het voorjaar 1985 zijn vele bezwaar schriften ingediend betreffende bestem mingsplannen in het dorp, ook Heemschut heeft zijn stem laten horen tegen de aanleg van een parkeerterrein achter de woonhui zen aan de Herengracht. Vooral het wel of niet bebouwen van het stuk grasland aan deVechtzijdë van de Binnenweg tegenover de buitenplaats Vechtenstein heeft in de Ge meenteraad veel stof doen opwaaien. Ge lukkig werden alle bezwaarschriften om het bestaande dorpsgezicht te respecteren, ge honoreerd. de plek reeds in de 8ste of 9de eeuw een kerk gestaan. De onderbouw van de toren stamt van vóór 1300. De Elisabeth's vloed uit 1421 spaarde de toren en mogelijk ook een deel van de kerk. Daarna is de kerk in laatgotische stijl herbouwd. Verschillende branden hebben het gebouw geteisterd: zo viel in 1878 de door bliksem getroffen bran dende toren in het schip, maar steeds heeft men de kerk weer hersteld. Oorspronkeljk had de kerk St. Lambertus als patroon en viel onder het bisdom Luik. In 1609 ging het gebouw over in Hervormde handen. Momenteel is de kerk aan een gron dig herstel toe. De uitwendige restauratie is geraamd op 1100.000.-. Rijk, provincie en gemeente dragen daartoe bij De kerkelijke gemeente zal 200.000,- daarvan moeten betalen en daar komt nog bij 100.000,- voor een inwendige op knapbeurt. Dat zal zeer moeilijk bijeen te brengen zijn. Giften zijn van harte welkom op banknr. 11.56.03.522 of op giro 1091303 t.n.v. restauratiefonds N.H. kerk te Raanisdonk. Kerkepad te Geertruidenberg. De Kerkvoogd van de N.H. Kerk te Geer truidenberg deelde ons mee teleurgesteld te zijn over de verslaggeving in Heemschut betreffende de vermeende ongastvrijheid van de kerkvoogdij jegens het Heemschut Standteam gedurende de tweede Kerkepad- dag. Deze meldt ons de Heemschutmedewerkers de eerste zaterdag goed verzorgd te hebben; ten aanzien van de tweede zaterdag is er blijkbaar sprake geweest van een misver stand. Breda - Er is een Gemeente informatie blad uitgegeven over Muziek en Monumen ten, genaamd Indruk (no. 69). Hieruit het volgende: In 1982 is er een gemeentelijke nota verschenen: 'Anders omgaan met Mo numenten'. Er is een monumentenverorde ning gemaakt en men is begonnen een mo numentenlijst op te stellen. Naast de oude monumenten zoals de Grote Kerk is vooral de belangstelling gericht op gebouwen, in het bijzonder woonhuizen ge bouwd na 1850, Neostijlen (Cuypers), Ju gendstil, Het Nieuwe Bouwen (G.Th. Riet veld), Functionalisme (J.J. Oud) enz. Van al die stijlen vindt men gebouwen in Breda terug. In deze gemeentelijke uitgave staan de meeste van deze huizen genoemd. Voor belangstellenden kan verwezen wor den naar de afdeling: Voorlichting en in spraak, Reigerstraat 16, Breda, tel. 076 - 249111. De Nederlands Hervormde Kerk te Raams- donk is één van de oudste kerken van dit gewest. Zeer waarschijnlijk heeft op dezelf- Roermond. In Roermond bevindt zich ach ter het Gemeente Museum de voormalige houtloods van de bekende architect P. J. H. Cuypers. Men wil nu deze loods restaureren en laten dienen als Cuypers-museum. De Bond Heemschut heeft hiertoe een plan in gediend bij de Gemeente. Deze zomer heeft men de gehavende torenspits van de St. Dominicus kerk uit Alkmaar, uiteraard van Cuypers, hier naar toe gebracht en ook en kele andere objecten die duidelijke voor beelden vormen van het werk van Cuypers. Na herstel van de 10 m hoge torenspits zal deze opgesteld worden op de binnenplaats van de houtloods. Vanaf 1 april jl. is men begonnen met het restaureren van een van de oudste kerken in Zuid-Limburg: het uit de elfde eeuw stam mende kerkje van H. Johannes de Doper in Oud-Valkenburg. De kosten worden ge raamd op één miljoen gulden. Behalve de opknapbeurt staatook nog de restauratie van het orgel en het carillon en de vervan ging van de verwarming op het verlanglijs tje van de bouwheer, Pastoor Corby. Het grootste gedeelte van de kosten wordt ge dekt door bijdragen uit de P.N.L.-pot. Ver der financieren mee: de gemeente, het Bis dom en het Prins Bemhard Fonds. Ook de parochie zelf (180 zielen) moet een deel van de kosten opbrengen. Gennep B. en W. van deze gemeente heb ben een verzoek gericht aan het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, kring Maas en Niers, te gaan samenwerken met de Stichting Gennepse Monumenten en Bond Heemschut, om de activiteiten te bun delen omtrent de monumentenzorg van Gennep. Verder zal een beroep worden ge daan op het Kunsthistorisch Instituut van de Nijmeegse Universiteit. RESTAURATIE TRAINING CURSUSSEN Ook in 1986 zullen cursussen worden ge houden in het San Servolo Centre in Vene tië. Deze instelling die reeds sinds 1977 ambachtslieden uit geheel Europa een bij scholing biedt op het gebied van monumen tenzorg (conservering van natuursteen, hout, stucwerk, schilderwerk en metaal) is een creatie van de Europese Stichting Pro Venezia Viva en is sedert een vijftal jaren op het eiland San Servolo gevestigd, ook ter ondersteuning van restauratiewerkzaamhe den in Venetië. Het Centre staat onder lei ding van bouwkundig ingenieur W. Elbert. Naast de gebruikelijke driemaandelijkse cursussen, die duren van medio april tot medio juni en van medio september tot me dio december zijn ook korte intensieve cursussen in voorbereiding, gedurende 7 - 14 dagen gedurende de periode medio janu ari tot medio april 1986. In deze korte cur sus legt men zich op één specifiek onderdeel van een ambacht toe. Voor meer informatie of aanmelding: San Servolo Centre, Isola di San Servolo, Casella Postale 676 I 30100 VENETIË Ita lië. Tel. 09-3941768546.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 42