Gelderland Utrecht 241 bijna alle boerderijen gelegen aan de oude Rijksstraatweg en Gemeenteweg. De be planting die hier een essentieel deel uit maakte van het dorpsbeleid is deels verdwe nen: doel nu is om deze beplanting weer in ere te herstellen. Hengelo (Gld.). Naar aanleiding van een stukje in 'Heemschut in actie', mei 1985 blz. 92 over de N.H. kerk te Hengelo, merkt de heer W. Drost uit Hengelo (Gld.) op, dat het wenselijk zou zijn de beide Hen- gelo's te onderscheiden. Hij vraagt aan dacht voor N.H. Kerk in Hengelo (Gld.). Wij hebben hier te maken met een laat Goti sche pseudo-basiliek waarvan het koor als oudste gedeelte uit het laatste kwart van de 14de eeuw stamt. Het gebouw kende oor spronkelijk geen zijbeuken, deze zijn later aangebracht. De kerk zelf heeft een aantal wandschilderingen die pas in 1911 ontdekt en in 1930 gerestaureerd zijn. Zij stammen waarschijnlijk uit de 15de eeuw en stellen de 12 apostelen voor, ook de drie koningen zijn afgebeeld en de Heilige Margaretha en Agatha. Uit de 17de eeuw zijn verder af komstig drie kaarsenkronen en de zeskanti- ge eikehouten kansel. Doetinfchem: De Stichting Doetinchemse Molens koestert verregaande plannen voor de herbouw van de tussen 1920 en 1940 verdwenen 'Veldink-mölle' in het kerkdorp Gaanderen. Deze watermolen met onderslagrad moet reeds volgend jaar, wan neer Doetinchem 750 jaar stadsrechten her denkt, klaar zijn en in gebruik worden genomen. Het houten molengebouwtje met pannendak krijgt een fundering van Bentheimer zand steen. Het ontwerp is van Jan Ernst, wiens vader Frans (oud-wethouder van Doetin chem) sinds jaren ijvert voor de herbouw DOETINCHEM Watermolen Gaander, Uiig. firma W.J,Raadgeep Ooetfnchem. De Veldink-watermölle anno 1900 (uit 'Gaanderen in oude prenten' van Hans van Det, oorspronkelijke foto firma W. J. Raadgreep, Doetinchem. van deze verdwenen trots van Gaanderen. Andere animator is Bernard Heuthorst, raadslid van Doetinchem en bestuurslid van de Stichting Doetinchemse Molens. De stichting heeft zich, bij de uitwerking van haar plannen, inmiddels verzekerd van de medewerking van de gemeente Doetin chem en het Waterschap van de Oude IJs- sel. De grond is belangeloos afgestaan door C. W. Veldink, zoon van de laatste mole naar. Omstreeks 1918 werd de molen ontdaan van zijn schoepenrad, omdat moderne kracht bronnen de energievoorziening overnamen. Het molengebouwtje werd kort voor de oor log gesloopt. De Veldink-mölle wordt, na de herbouw, de vierde molen van Doetinchem. De andere drie (Walmolen, Aurora en Benninkmolen) zijn windkorenmolens. Tussen 1965 en 1980 zijn ze alle drie gerestaureerd. Nationaal Museum van Speelklok tot Pie rement te Utrecht In 1956 werd een tentoonstelling georgani seerd: 'Van Speeldoos tot Pierement'. Het initiatief ging uit van Romke de Waard en Jules J.A. Jongenelen, de laatste is op 26 november 1983 overleden. Uit deze ten toonstelling groeide het museum dat tot voor kort gehuisvest was in de museum ruimte Achter den Dom. Sinds 1984 heeft het Museum een veel ruimere expositiemo gelijkheid gekregen in de daartoe van bin nen geschikt gemaakte Buurkerk. Het bezit van 'orgelachtige' muziekinstrumenten heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid, ook het bezoekersaantal van meer dan 100.000 per jaar maakte het noodzakelijk naar een grotere ruimte uit te zien. De Buur(Burger) kerk wordt beschouwd als in oorsprong de oudste kerk van Utrecht. Al voor het jaar 1000 moet er een Buurkerk geweest zijn. In 1523 is deze door brand verwoest en bij haar opvolger heeft zich dit drama in 1279 herhaald. Met de bouw van de. in aanleg nu aanwezige kerk is in 1280 begonnen. In 1406 kwam de verlenging van het schip met 3 traveeën gereed. Ook onge veer in die tijd kreeg de toren zijn huidige vorm. Tussen 1435 en 1456 werd de kerk van basilica omgebouwd tot Halle kerk waarbij dus de zijschepen verhoogd werden tot het gewelfniveau van het middenschip. In de 16de eeuw werden de zijbeuken nog maals vergroot. Het ons toegestuurde blad bevat de volgen de hoofdstukken: De geschiedenis van het Museum (1974-1984). De geschiedenis van de Buurkerk 'Een museum in de Buurkerk, het Walkerkerk draaiorgel en 'Het grote kerkorgel' (Het z.g. Witte orgel uit 1883). Tenslotte een zeer lezenswaardig hoofdstuk over de muurschilderingen in de kerk. Het nu zo fraai gehuisveste museum is wel genoemd het meest beminnelijke van Ne derland, omdat men niet alleen kan kijken maar ook luisteren naar het tentoongestelde. De periodiek is uitgegeven 6 november 1984 en verkrijgbaar voor 3,50 via het Redactiesecretariaat Buurkerk 10, Utrecht. Utrecht: Naar Amsterdams voorbeeld is eind januari de Utrechtse Maatschappij tot Stadsherstel opgericht. Het gaat hier vooral om instandhouding van woonhuizen in de Utrechtse binnenstad. De Crediet- en Effec- tenbank in Utrecht en de vereniging Oud- Utrecht hebben het initiatief genomen. Naar aanleiding van het gunstig resultaat van de Amsterdamse Maatschappij heeft men de stap gewaagd. Men heeft gekozen voor de vennootschaps vorm dus het werken met aandelen in plaats van er een stichting van te maken, omdat subsidies, waarvan stichtingen veelal afhan kelijk zijn steeds minder worden verleend. Men denkt dat ongeveer 1500 woonhuizen voor herstel in aanmerking komen. Van belang is dus dat steeds meer de nei ging ontstaat monumente-zorg zakelijker aan te pakken, ook het Nationaal Restaura-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 41