239 en advies' worden aldus de hoogleraar. Hij wist ook te melden, dat het gemeentelijk bureau Monumentenzorg een ruimtebeurs gaat beginnen voor monumentale gebou wen, die hun oorspronkelijke functie heb ben verloren. Het bureau gaat met een pros pectus de boer op om voor die gebouwen nieuwe huurders of kopers te vinden. Van Swigchem bepleitte ook ruim te denken over de mogelijkheden van herbestemming. Hij vond het 'onhistorisch' om te beweren, dat liturgisch gebruik niet kan samengaan met profaan gebruik. Een aardig aangever- tje voor de discussie die dag over hoe ver je kunt gaan bij hergebruik. 'In het Huis des Heeren zijn vele wonin gen', citeerde een bijbelvast spreker niet zonder ironie. 'Maar toch protesteer ik te gen de nieuwe mode van het bouwen van woningen in oude kerken'. En een kerkbe stuurder uit Lisse had niets tegen multifunc tioneel gebruik van kerken maar 'een kerk zonder altaar - zoals bij de Posthoorn in Amsterdam - is geen kerk meer' VAN SAUNA TOT SLAGERSBEDRIJF Architect E. J. Hoogenberk, bekend van het door bisschop Simonis afgekeurde ontwerp voor verbouwing van de kleine Eusebius- kerk in Arnhem dacht daar anders over. 'Voor mij is een kerk aan de buitenkant publiek bezit', sprak hij. 'Als een kerk met sloop bedreigd wordt moetje in vredesnaam het interieur maar veranderen als je hem daarmee kunt redden. Het gebouw blijft dan behouden voor de stad en het stadsgezicht wordt althans niet aangetast. Desnoods moetje een kerk kunnen ontwijden'. Hoogenberk zag ook voor de overheid een belangrijke taak. Zij moet zodra er sloop- plannen dreigen van de eigenaar eisen, dat er onderzoek naar mogelijk behoud wordt gedaan. In de tussentijd moet de overheid met subsidies zorgen, dat het gebouw niet verder verkrot. Van Hoogenberk wist een indrukwekkende en soms tot hilariteit voe rende lijst van reeds toegepaste mogelijkhe den van hergebruik op te sommen. Van sla- gersbedrijf tot sauna. Met daartussen decen- tere oplossingen als bibliotheek, museum en architectenkantoor. De heer G. G. van Hasselt van de Vereni ging van beheerders van monumentale kerk gebouwen wil geïnteresseerden graag infor meren over de mogelijkheden voor herge bruik. Voor technische en financiële infor matie kan iedereen bij zijn vereniging te recht (tel. 050-131905). Hij vertelde ook, dat zijn vereniging bijvoorbeeld het circule ren van exposities in kerken over het hele land stimuleert via een kerkencircuit. Kort om mogelijkheden te over om het in de discussie ook aangeroerde dilemma 'neer halen van kerken om de zielzorg overeind te houden' uit de weg te gaan door middel van het vinden van nieuwe bestemmingen. BADKAMERVERF Tenslotte laaide ook nog even de discussie op over de vraag of de rijke interieurs van de kerken van Cuypers nog wel passen bij de moderne godsbeleving en of Cuypers' decoraties überhaupt het behouden waard zijn. Pastoor L. van Ulden van de St. Marti- nus in Sneek huldigde aanvankelijk het standpunt, dat die decoratie de ontmytholo gisering in ons religieus denken ontkent. Echter, betoogde hij met relativerende iro nie, na verloop van tijd is er toch een rede lijk gelukkig huwelijk ontstaan tussen de moderne eisen van de liturgie en Cuypers' liefde voor symboliek en overdaad. Reali teit huist ook in surrealiteit. En hij liet een waarschuwing horen aan het adres van ie der, die het waagde Cuypers' polychromie geweld aan te doen. 'Bezint eer ge begint' want nieuw aangebrachte badkamerverf is er, eenmaal aangebracht, haast niet meer af te krijgen. Breng, als het dan toch moet, eerst een plank aan, beschilder die, zodat de oorspronkelijke beschildering onaangetast blijft. Jaap Kamerling Gravure van de Heilig Hartkerk in Breda. Herbestemming of sloop? Collectie: E. M. Dolné JUBILEUMJAAR 1986 Hebt u uw contributie voor 1986 al voldaan? Het jubileumjaar brengt uiteraard extra onkosten met zich mee. Een extra bijdrage boven de minimum-contributie wordt zeer op prijs gesteld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 39