'Kerken aan buitenkant publiek bezit' Prijs Prins Bemhard Fonds Werkgroep Heemschut in Hilversum e.o. CONCLUSIE STUDIEDAG 19DE-EEUWSE KERKEN: OVERHEID MOET HAAR VERANTWOORDELIJKHEID ZIEN De Prijs voor de Monumentenzorg van het Prins Bemhard Fonds 1985 werd op de Freylemaborg te Slochteren uitgereikt aan de heer H. G. de Olde. De heer de Olde, voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken, ontvangt de prijs ad 100.000,- te besteden aan één of meer Monumentenzorg projecten, voor zijn acti viteiten op het gebied van Groninger kerk restauraties, waarover hij ook een aantal publicaties op zijn naam heeft staan. De prijs is bestemd voor een persoon of een instelling, die zich buitengewoon verdien stelijk heeft gemaakt op het gebied van de monumentenzorg in het Koninkrijk der Ne derlanden. De prijs bedraagt 100.000,-, waarvan de prijswinnaar tenminste 90% dient te besteden aan één of meer projecten op het gebied van de Monumentenzorg. De heer C. Jde Jonge, lid van Heemschut, wil meer bekendheid geven aan het werk van Heemschut door het oraganiseren van allerlei evenementen (film- of diashows, le zingen, eventueel concerten en tentoonstel lingen) in Hilversum e.o. Wie belangstelling heeft om tot de werk groep toe te treden melde zich: Oostereng- weg 303, 1212 CL Hilversum, tel. 035- 830445 (na 17.00 uur). De overheid mag het dan laten afweten als het om het behoud van 19de-eeuwse kerken gaat, bij de groeiende groep liefhebbers van architectuur en monumenten in ons land is dat bepaald niet het geval. De Amsterdamse St. Nicolaaskerk was in jaren niet zo vol toen donderdag 10 oktober Heemschut en het Cuypers Genootschap samen een studie dag hielden over het beheer en behoud van 19de-eeuwse kerkgebouwen. Veel hartverscheurende verhalen die dag, maar gelukkig ook optimisme over de mo gelijkheid van behoud en hergebruik van deze vaak fraaie architectonische beelden van een voorbije eeuw. Voorzitter W. van Leeuwen van het Cuy- pers-genootschap brak de staf over het jam merlijk ontbreken van een totaalvisie bij de overheid ten aanzien van beheer en behoud van 19de-eeuwse kerkgebouwen, die als symbolen van een tijdsgewricht beslist niet in waarde onderdoen voor monumenten uit oudere eeuwen. 'De overheid mist een over zicht van waardevolle gebouwen uit deze tijd en heeft geen goed beeld van het achter stallig onderhoud. Zij laat het evenzeer af weten als het gaat om het ontwikkelen van een visie op wat bij hergebruik van niet meer voor de eredienst gebruikte kerken nog wel aanvaardbaar is en wat niet. Soms worden, op kosten van de overheid gebou wen gerestaureerd op een wijze, die afbreuk doet aan hun karakter,' aldus Van Leeuwen. Als het tenminste al tot restauratie komt, want sloop van deze kerken is aan de orde van de dag. Een actievoerder balde die mid dag zijn vuisten uit machteloosheid over de recente afbraak van de Dominicuskerk in Alkmaar. Een projectontwikkelaar bood het kerkbestuur slechts anderhalve ton meer om er een winkelcentrum neer te kunnen zetten. En dat terwijl er een uitgewerkt plan be stond voor hergebruik van deze fraaie kerk van Cuypers inclusief winkelgalerijen, in gebouwd in de zich voor dit gebruik uitste kend lenende ruimten van de Dominicus. maar de bisschoppen lijken te wedijveren in het gemis aan invoelingsvermogen in wat hun parochianen beweegt. Met een beroep op de Bredase gelovigen zelf nota bene wijst bisschop Ernst van Breda een nieuwe bestemming voor de Heilig Hart Kerk af, terwijl een handtekeningenactie onder die zelfde parochianen aantoont, dat zij massaal - 2300 handtekeningen - herbestemming prefereren boven sloop. De vrijwilligers die niettemin volhouden en toch het kleine on derhoud van de kerk ter hand wilden nemen is nu de toegang tot de kerk voor dit doel ontzegd. Ze hebben daarom maar besloten het kleine schilderwerk tijdens de misvie ring voort te zetten. OOK OPTIMISME Er vielen echter ook enkele optimistische geluiden te horen deze dag. Uit het betoog van de Noordhollandse gedeputeerde JK. Alma bleek, dat zijn provincie de eigen be leidsruimte op dit terrein ten volle benut door het 19de-eeuwse kerkenbestand te in ventariseren en hergebruik te stimuleren. De provincie Noord-Holland voert een ei gen aanwijzings- en subsidiebeleid en heeft ook een eigen monumentenverordening. Al ma ziet de provincie als de bestuurslaag bij uitstek voor deze taken. De provincies heb ben immers een goed overzicht over de mo numenten in een bepaalde regio. Alma vindt het daarom uiterst merkwaardig, dat minis ter Brinkman juist de provinciale taken op dit terrein negeert. Ook sommige gemeenten lopen niet weg voor hun verantwoordelijkheid op dit punt. Ir. Ambachtsheer van het Haagse Bureau Monumentenzorg vond, dat de gemeenten te lang de zorg voor monumenten hebben afgewenteld op eigenaren en rijk. Den Haag heeft een unieke kerkennota het licht doen zien, waarin 30 monumentale kerkgebou wen worden geïnventariseerd en oplossin gen voor behoud worden aangegeven (zie februari nr Heemschut pp 19, 20). In de nota wordt bepleit kerken die hun religieuze functie hebben verloren verder te laten on derhouden op kosten van de overheid. De gemeente Den Haag is nu al bereid per kerk 10.000 gulden per jaar beschikbaar te stel len voor onderhoud. RUIMTEBEURS Amsterdam is wat dit betreft minder ver, maar beschikt ook over veel meer monu mentale kerkgebouwen. Amsterdam heeft nu 130 kerken - dat is nog maar de helft - geïnventariseerd, vertelde prof. C. A. van Swigchem, maar dat gebeurde nogal wille keurig. Hij kondigde een Stichting Amster damse kerken aan, die zich gaat bezig hou den met alle kerken op Amsterdams grond gebied. Dat moet een 'centrale voor alarm Rectificatie Op blz. 123 in het juni-nummer vraagt de heer G. F. van Asselt, om te worden ingelicht over z.g. schoorsteengekken. Het betreft hier natuurlijk bestaande ou de gekken. Wie hierover iets weet te melden, wen de zich tot de heer Van Asselt, van Limbeecklaan 1, 3971 BZ DRIE BERGEN. In het aprilnummer 'Leeuwarden' van Heemschut (1985) pagina 50 is in het artikel Jacobijnerkerk van Rienk Terpstra onder het kopje 'Twee orgels' een storende fout geslopen. De heer M. W. Groeneveld te Amster dam vestigde er de aandacht op dat het uit de 16de eeuw daterende orgel in 1724 niet naar de Westerkerk te Am sterdam is verhuisd. Bij navraag bleek dat de Westerkerk te Leeuwarden was bedoeld, waar het or gel uit de Jacobijnerkerk terecht is gekomen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 38