n n De Ruimtebeurs vcui Amsterdam! NCM Memorandum gemeenteraads verkiezingen 1986 237 Amsterdam heeft niet alleen een 'koop mansbeurs', een Effectenbeurs en talloze andere beurzen, maar sinds kort ook een Ruimtebeurs. De Ruimtebeurs stelt zich ten doel het tot elkaar brengen van vraag en aanbod van ruimte in grote monumentale gebouwen zo als kerken, kloosters en andere rijksmonu menten. Ruimten voor activiteiten die om ruimte vragen; Ruimten, vaak in het hartje van de stad gelegen, met velerlei voordelen van bereik baarheid, sfeer en bijzondere omgeving. Gedacht wordt aan expositieruimten, thea ters, vergaderzalen, restaurants (met terras mogelijkheden), café's, culturele of sociale centra. Enige hiervoor beschikbare ruimten zijn: - Bethaniënklooster (1460); buurt Nieuw- markt (te huur of bij restauratie te koop) - Oosterkerk (1671); buurt Kattenburg, Scheepvaartmuseum en Entrepotdok (reeds gerestaureerd, te huur) - Olofskapel (15de eeuws); buurt kop Zee dijk bij C.S. (na restauratie te huur) - Het z.g. Wachthuis (ca. 1790); Oude brugsteeg bij Damrak (te huur of te koop) - Voormalige Synagoge in Nwe Uilen burgstraat (1666); buurt stadhuis/muziek theater (te huur) - Noorderkerk aan de Noordermarkt 1620); buurt Jordaan (te huur of te koop) - West Indisch Huis, (1617) Haarlemmer straat in de nabijheid van het C.S.; (te huur) - Opstal aan Amstel nr. 112 (1760); buurt Stadhuis/muziektheater (te huur) enz. enz. Het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg heeft met het instellen van deze ruimtebeurs een uitstekend initiatief genomen, in samen werking met het Grondbedrijf van de Ge meente Amsterdam en verschaft gaarne na dere informatie over de diverse locaties. In lichtingen bij Chris van Oordt (tel. 020- 263947) of Jos Buskermolen (tel. 020- 262611). Het z.g. 'Wachthuis' aan het Damrak te Amsterdam met de bekende geveltekst, vormt één der objecten van de Ruimtebeurs. Het zeer representatieve pand werd in recente tijd met een verdieping verhoogd; onder het schilddak een kolossenlijst met consoles, foto: Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, Amsterdam. In september is een nieuw memorandum verschenen met de titel 'kiezen voor monu menten bij de gemeenteraadsverkiezingen 1986'. Het doel van dit memo mag uit de titel duidelijk worden, namelijk het stimule ren van de monumentenorganisaties om de politieke partijen te wijzen op het belang van de historisch gebouwde omgeving en bij de opstelling van de nieuwe verkiezingspro gramma's hiermee rekening te houden. FEITEN Van de ca. 700 gemeenten in Nederland hebben er slechts 88 een monumentenveror dening van na 1961 toen de monumenten wet in werking is getreden. Zeker gezien de komende decentralisatie is dit bedroevend weinig. Een 'monumenten-gezinde' ge meenteraad is erg belangrijk, waarbij juist gewezen kan worden op de positieve in vloed die monumenten hebben op het leef milieu en vaak ook op de economie. Monu menten en de historische gebouwde omge ving worden niet alleen beinvloed door een cultuurbeleid maar ook door beslissingen op het gebied van ruimtelijke ordening, stads en dorpsvernieuwing, verkeer, natuur en re creatie. MEMORANDUM Na een inleidend hoofdstuk over de beste structuur in een gemeente voor het behoud van monumenten door middel van een mo numentenverordening, commissie en -lijst en daarnaast beschermingsplannen gecom bineerd met een goede sloopverordening, worden er adviezen gegeven de politieke partijen te vragen op de diverse beleidster reinen te denken aan het monument en zijn omgeving. Dit moet tot uitdrukking komen in de verkiezingsprogramma's, die in veel gevallen al aan het einde van dit jaar zullen worden samengesteld. Op deze manier zullen er concrete maatre gelen gevraagd kunnen worden ten gunste van de monumenten, waarop men later zal kunnen wijzen indien er niets gebeurt. De NCM hoopt hiermee een praktische handleiding te geven voor de organisaties die hieraan willen werken. Meer exemplaren zijn te bestellen bij de NCM a 4,- exclusief verzendkosten, Sint Antoniesbreestraat 69, 1011 HB Amster dam. tel. 020-277706.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 37