Heemschuf ut akfie Reactie Minister Brinkman Assen Nijmegen Haarlem Gemert Limburg Ohé en Laak 224 Naar aanleiding van de brief die Heemschut over de ontwerp-rijkssubsidieregeling res tauratie monumenten aan de Minister zond (zie ook het introducerend stukje in ons ok tobernummer p. 187) bericht deze laatste ons, dat hij geen reden ziet dwang in deze regeling in te bouwen ten aanzien van de meerjarenprogramma's die de gemeenten dienen op te stellen om in aanmerking te komen voor rijksmiddelen. Heemschut is bang, dat er gemeenten zullen zijn die op dit punt structureel in gebreke blijven, waar door in die gemeenten schade aan monu menten zal ontstaan en eigenaren van monu menten in hun belang zullen worden ge troffen. De minister echter zegt geen reden te heb ben, gezien zijn ervaringen, dat er gemeen ten zullen zijn die na zullen laten de nodige meerjarenprogramma's voor monumenten herstel te maken. Zou een gemeente op dit punt nalatig of laks blijken, dan is het vol gens hem aan de lokale democratie, zo no dig met steun van plaatselijke of landelijke monumentenorganisaties, zoals onze Bond, om het lokale bestuur ertoe te bewegen wel een programma op te stellen. Heemschut maakte op grond van artikel 19 Wet R.O. bij B. en W. bezwaar tegen een bouwplan voor 10 woningen aan de Gymna siumstraat. Wij brachten naar voren, dat de Gymnasiumstraatbebouwing overwegend uit woonhuizen bestaat, bevattende begane grond en kap, alsook woonhuizen bevatten de begane grond, verdieping en kap. Alle huizen zijn gebouwd in de rooilijn langs een smal trottoirtje en een smalle' rijweg. De afstand tussen tegenoverliggende voorge vels bedraagt derhalve slechts 7.50 m. Kleinschaligheid is derhalve kenmerkend voor het stadsbeeld ter plaatse. De voorgenomen bouw draagt duidelijk de kenmerken van vrij grootschalige flatbebou wing. Voorts ligt de ingang aan de achter zijde, alwaar in plaats van tuinen een par keerplaats is geprojecteerd, welke doorloopt onder de te bouwen woningen, waarvan de begane grond vloer 1.20 m. boven het straatniveau is gelegen. Ook de behandeling der gevels, waaraan gekoppelde erkers voorkomen ter hoogte van 10 m., met on middellijk daarnaast gelegen inspringende balkons ter diepte van 1.30 m., zal bijdra- gen tot het vervreemdend effect van derge lijke bebouwing in zijn omgeving. De voor genomen bebouwing past dus in het geheel niet in het kader van de Gymnasiumstraat, en omgeving - welke deel uitmaken van een Beschermd Stadsgezicht. Heemschut reageerde telegrafisch op de on verwacht begonnen sloop van het kapitale pand 'Stella Maris' aan de Van Schaeck Mathonsingel dat begin oktober getroffen werd door een felle, waarschijnlijk aange stoken, brand. In dit telegram werd aange drongen op stopzetting van de sloop en op een onderzoek naar mogelijke herbouw, waarbij in ieder geval de markante voor- en zijgevel zoveel mogelijk intact zouden moe ten blijven. Daartoe moeten de waardevolle bouwfragmenten verzameld worden. Het gebouw komt voor op de ontwerplijst van gemeentelijke monumenten en is een bij zonder beeldbepalend onderdeel van de 19de-eeuwse singelbebouwing en de moeite van een dergelijk herstel zeker waard. De Bond verzocht B. en W. geen bouwver gunning te willen verlenen voor een plan van een gebouw met 21 appartementen aan de Hildebrandlaan, hoek Kleine Houtweg, omdat dit gebouw een uitermate storende invloed op de omgeving zal hebben. Als argumenten werden naar voren ge bracht: - het plan is slechts schematisch en zelfs als schetsontwerp onvolledig - dus nog niet rijp voor beoordeling waardoor het een ongeldige aanvraag betreft; - het bestaande gebouw op deze plek heeft een aanvaardbare grootte en vorm; het ont worpen gebouw (46 m lengte i.p.v. de hui dige 23!) niet; - het betreffende stadsdeel - een villawijk - wordt gekenmerkt door een open bebou wing; - de situatie aan de rand van het bescherm de gezicht, dat hier gevormd wordt door de Haarlemmer Hout, vraagt om een gevoelige aanpak; - 21 appartementen zullen een onaanvaard bare parkeerdruk betekenen voor dit waar devolle gebied. Wij berichtten de gemeenteraad ons ernstig zorgen te maken over de nadelige gevolgen van de voorgenomen uitvoering van de Westelijke ontsluitingsweg voor de nog zo gaaf bewaard gebleven historische struc tuur. Een zo omvattende ingreep zou o.i. dienen te berusten op een totaal-verkeers plan, waarin ook alternatieven zijn onder zocht in samenhang met de gevolgschade. De voorgenomen weg doorsnijdt de verbin ding tussen kasteel en kerk en de qua struc tuur en bebouwing het best bewaard geble ven oude bestuurlijke kern van Gemert in de omgeving van het huidige gemeentearchief. In de hele provincie hebben slechts vier gemeenten (Venray, Venlo, Stein en Heer len) een eigen monumentenverordening. Onbegrijpelijk, omdat zonder deze de ge meenten geen wapen hebben, om sloop en misvorming van hun bezit aan monumenten te keren, voorzover deze niet op de rijkslijst staan. De provinciale commissie Limburg van de Bond Heemschut vinden dat deze situatie niet langer mag voortduren. In een brief aan de gemeenteraden aan alle Limburgse ge meenten wordt aangedrongen om snel over te gaan tot de invoering van een plaatselijke verordening. Bovendien pleit de commissie voor de invoering van lokale monumenten lijsten. Ter toelichting van dit verzoek werd verwe zen naar een bijgesloten artikel van Mr. W. Silfhout in het blad van onze bond en naar de aangepaste Model-verordening 1982 van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Als verontschuldiging voor het niet-invoe- ren van een gemeentelijke monumentenver ordening wordt wel eens aangevoerd, dat de financiële consequenties daarvan onaan vaardbaar zouden zijn. Het enkele feit van plaatsing op de gemeentelijke monumenten lijst levert echter volgens genoemd artikel nauwelijks grond voor schadevergoeding op; daarvan is slechts sprake als concrete verbouw- of sloopactiviteiten aan de orde zijn. En dan kan telkens incidenteel bezien worden, óf en in hoeverre de gemeente in haar beurs kan tasten. Zonder de verorde ning heeft zij echter geen stok achter de deur. De eigenaresse van de Walburgruïne werd onlangs veroordeeld tot een geldboete van wege het verwijderen van natuurstenen vloertegels. Ook vloertegels behoren tot een monument, zelfs als ze - zoals in dit geval - los zijn komen te liggen, omdat ze er door hun bestemming een deel van vormen. Heemschut en de plaatselijke heemkunde- vereniging Echter Land hadden aangifte ge daan van deze schending van de monumen tenwet, omdat een dergelijke actie het be houd van deze bijzondere ruïne zou kunnen schaden. Hoewel daar plannen voor zijn, is het zeer de vraag of de ruïne en haar directe omgeving door ontgrinding zullen verdwij nen. Over deze desastreuze plannen en de waarde van de ruïne publiceerden wij in het januarinummer van 1984 van ons orgaan (pp. 2, 3, 4 en 5).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 24