Middeleeuwse St. Ursulakapel nu politiebureau Zijgevel van het stadhuis aan de Kapellestraat met op de schoorsteen het ooievaarsnest. profileerde terra cotta Hollandse haardste- nen van rond 1600. Interessant zijn vier echte gaskronen uit 1860 en twee nagiet- sels ervan. In de kelders zijn verschillende 18de- en vroeg I9de-eeuwse tegeltableaus ingemetseld. In de trouwzaal hangt een schilderij van 4,5 bij 2 meter. Het is van de hand van Dirck Stoop en stamt uit 1656 en stelt de uitmoor ding voor van de stad door de Spanjaarden in 1575. Jaarlijks wordt op de eerste zondag na 7 augustus deze gebeurtenis herdacht door het open stellen van het stadhuis van 12 tot 1 uur en het geven van uitleg bij genoemd schilderij. Het stadhuisklokje roept dan de inwoners op voor de herden king. In de raadzaal hangt een schilderij van vrouwe Justitia waarvan ook een beeld, zo als reeds opgemerkt, in de gevel is aange bracht, een teken dat het stadhuis vroeger ook de plaats was waar recht gesproken werd Oudewater bezit voorts een fraaie collectie 17de-eeuwse wapens die in genoemde zalen boven de kelders zijn opgehangen. Uit dit alles blijkt dat het 'nieuwe' stadhuis vooral een representatieve en museale func tie vervult. De overige gemeentelijke zaken, vooral de administratieve, zijn na enkele omzwervin gen sinds 1978 ondergebracht in het stads kantoor aan de Kapellestraat, een gebouw dat in 1883 gebouwd werd en o.a. heeft gediend als meisjesinternaat. De politie heeft onderdak gevonden in de ernaast lig gende, recent gerestaureerde, Ursulakapel. De heer P. G. Knol. is chef Algemene Zaken van de Gemeente Oudewater. DOOR W. ANNEMA* In 1399 werden enkele zusters uiteen kloos ter in Schoonhoven naar Oudewater ge stuurd om aldaar eveneens een klooster te stichten. In 1412 verwierven zij een pand aan de Kapellestraat waarna door verdere aankoop van huurpanden voldoende grond verkregen werd om het convent op te bou wen. De kapel verrees omstreeks 1415. De fundamenten en enig opgaand muurwerk met een doorgang uit die tijd werden bij de restauratie in 1985 nog aangetroffen. De kapel bestond uit een schip met koor en bleek uitgezet te zijn op een maat van 356 cm. Omstreeks 1500 werd de koorsluiting vernieuwd en mogelijk ook de kap. In de oorspronkelijke muren werden nieuwe kerk ramen ingebroken. In het beneden gedeelte van de koorsluitingsmuren kwamen blind- nissen. Het koor kreeg een verhoogde vloer. In het nieuwe buitenwerk werden spekban- den aangebracht in gobertange steen met zandstenen hoekblokjes. Na de reformatie werden grote delen van het convent afgebroken. In de kapel werden een dwarsmuur geplaatst en zolders aange bracht. Het westelijk deel werd beneden als school ingericht en boven als turfbewaar- plaats. Het oostelijk gedeelte beneden werd armenwoning en boven vergaderruimte. Aangezien de grond aan de zuidzijde in par ticuliere handen was, konden de vertrekken alleen licht uit het noorden ontvangen. In 1785 werd het westelijk gedeelte alsnog af gebroken en op de bestaande fundering een nieuwe school gebouwd in hoogte aanslui tend op het oostelijk gedeelte van de kapel. De dwarsmuur bleef staan. In 1826 werd de school naar het westen uitgebreid, de west muur uit 1785 werd toen tot op de grond afgebroken De oostzijde van de in 1985 gerestaureerde Ursulakapel Foto: J. F. Saltet

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 22