r- 1. MiM»! 220 •«Mi -t ^Ue. Riviergezicht op Oudewater met op de achtergrond de spits van de R.K. kerk, daarvoor de Grote of St. Michaelskerk en de scheepswerf de 'Hollandse IJssel'. Oost-Azië. In 1981 werd de fabriek geslo ten, mede vanwege de verminderde toevoer van deze tropische grondstof. Van het ge bouw is nog een deel aanwezig, dat echter bouwkundig weinig interessant is. Pal naast het voormalige Brinkers ligt de graanmalerij van Six, en daarnaast het fa brieksterrein van de scheepswerf De Hol- landsche IJssel: met de insteekhavens, scheepshellingen, bedrijfswoningen en 'ei gen weg', een zeer interessant fabriekscom plex op de al eind 19de eeuw geslechte Westerwal. De scheepswerf dateert uit 1872, maar de gebouwen zijn grotendeels aangepast en verbouwd. Van de oorspron kelijke bebouwing resteert alleen nog een houten loods. Verder is nog in gave staat het voormalige generatorgebouw (nu tekenka mer/kantoor) uit 1910. Het bedrijf is mo menteel gespecialiseerd in de produktie van baggerwerktuigen en zandzuigers. Op het bedrijfsterrein ligt ook de Oudewa- terse Stoomwasserij De Jongh, gesticht in 1885; eind 1981 is dit bedrijf, fraai gelegen aan de Blekersgracht(l) opgeheven. Hoewel het momenteel een bedrijfsfunktie heeft, is het behoud van het wasserijgebouw op lan gere termijn allerminst verzekerd. Verder staan in Oudewater nog diverse oude kaaspakhuizen, sommige uit de 17de of 18de eeuw, onder andere aan de Donkere Gaard en de IJsselkade. Een voormalige zuivelfabriek, later trappenfabriek, en de uit 1868 daterende gemeentelijke gasfabriek moesten enkele jaren geleden - met een hoop giftige grond - het veld ruimen voor woningbouw in het kader van het plan-Gas- plein. Alleen de direkteurswoning van de gasfabriek bleef behouden. Vermeldens waard in Oudewater zijn tenslotte enkele oude stadsboerderijen, onder andere aan Leeuweringerstraat en Kromme Haven. In het buitengebied liggen voorts twee 19de eeuwse gemaalgebouwen aan de Benschop per Boezem; als deze gebouwen binnenkort hun waterstaatkundige funktie verliezen in het kader van de ruilverkaveling Lopikerw- aard, kunnen ze wellicht een nieuwe woon- funktie krijgen. GEEN BELEID Met dit overzicht is aangegeven, dat Oude water nog beschikt over tal van restanten van een (pre-)industrieel verleden. Van een duidelijk beleid, gericht op bescherming en behoud van deze restanten, is echter nog geen sprake. Aan zo'n beleid ontbreekt vooralsnog de noodzakelijke onderbou wing: een inventarisatie van de jongere bouwkunst waarbij men zich niet beperkt tot de officieel erkende grote en woonhuismo numenten in het beschermde stadsgezicht. Op basis van een inventarisatie, die ook de 19de-eeuwse boerderijen in het buitenge bied zou moeten omvatten en mogelijke hergebruiks-functies van de diverse panden zou moeten aangeven, zou de gemeente kunnen anticiperen op mogelijke wijzigin gen in het gebruik. Indien deze wijzigingen zich thans voordoen, wordt nog (te) veel overgelaten aan het toevallig voorhanden zijnde particuliere initiatief. De belangrijkste objecten voor een gemeen telijke lijst van bedrijfsmonumenten zijn: de oude touwbaan en enkele andere onderdelen van de touwfabriek Van der Lee, de twee baanschuren, enkele gebouwen op het be drijfsterrein van de Hollandsche IJssel, en de kaaspakhuizen. Wanneer behoud in situ niét mogelijk is, moet gestreefd worden naar behoud van waardevolle onderdelen, zoals gevelstenen. Zo zijn gevelstenen van o.m. gasfabriek en maquettes van olieslage rij en gasfabriek bewaard gebleven. Op zijn minst zou het verrichten van een dergelijke documentatie op zijn plaats zijn. Daarbij dienen ook de ervaringen van getuigen - werknemers over de vroegere produktiepro- cessen en ook de sociale omstandigheden - te worden vastgelegd. Steeds meer wordt deze 'oral history' beschouwd als een be langrijke informatiebron voor de historicus. Hoe dan ook, de kennis van eeuwenoude produktieprocessen in dit historische lJssel- stadje mag niet verloren gaan voor het na geslacht. Foto's J. F. Saltet Drs. B.R. Feis is wethouder van cultuur, wel zijnszaken en subsidiebeleid van Oudewater.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 20