i 1!' 217 per is, stamt uit 1601. Tot het begin van de twintigste eeuw maakte het deel uit van de gevel, toen werd het overgebracht naar het Rijksmuseum in Amsterdan. In 1961 kreeg de gemeente Oudewater het weer terug, weliswaar in bruikleen. De gevel heeft veel mooie en soms merk waardige details. De driehoekige frontons boven de benedenramen die men ook aan de gevel van het stadhuis kan zien, dragen hier een leeuwekop. De bogen boven de vensters op de eerste en tweede etage zijn bijvoor beeld niet, zoals overal elders in Oudewa ter, gevuld met baksteen-mozaïek, maar met schelpmotieven. NOORDERKERKSTRAAT 20-22 Deze pandjes met twee dezelfde trapgevel- tjes zijn van 1619 en werden waarschijnlijk bewoond door een neringdoende (wijn? la ken?). De horizontale klapluiken zouden hiervoor een bewijs kunnen zijn, het onder ste diende in dat geval in opengeklapte toe- Zuiderkerkstraat 4-6. Voormalige pastorie van de St. Miehaelskerk. Noorderkerkstraat 20-22. Kosterswoning St. Miehaelskerk Foto's: F. P. Brink en J. F. Saltet sloegen rijk, provincie en gemeente de han den ineen om tot een verantwoorde restaura tie te komen. De eerste correspondentie hierover werd gevoerd in mei 1966 en in de herfst van 1968 werd het pand in gebruik genomen als bankgebouw. De totale kosten waren 91.000,waarvan de gemeen te Oudewater naast de toekenning van een eigen subsidie de subsidies van rijk en pro vincie heeft voorgefinancierd. Die kwamen pas los in 1971 en eind 1972. HETZ.G. ARMINIUSHU1S Dit huis dankt zijn naam aan het feit dat op deze plaats (Markt Oostzijde 14/hoek Gast huissteeg) het geboortehuis stond van Armi- nius, de beroemde theoloog uit de tijd van de Remonstranten en Contra-Remonstran ten. Het oorspronkelijke pand werd bij de 'moord op Oudewater' in 1575 verwoest en zijn bewoners werden vermoord. (Arminius zelf ontsprong de dans doordat hij in die tijd in Duitsland woonde). Aan het begin van de zeventiende eeuw werd het huidige pand gebouwd. In 1957 deed het toenmalige ge meentebestuur een voorzichtige poging het huis dat er treurig en verwaarloosd bij stond, te verkopen aan de vereniging 'Hen- drick de Keyser', die het wellicht zou kun nen opknappen. Toen deze verkoop wegens gebrek aan geld geen doorgang kon vinden, nam de gemeente de restauratie zelf ter hand. Met behulp van subsidies van zowel het rijk als de provincie werd het huis prach tig gerestaureerd. Eind 1963 was de restau ratie een feit. De totale kosten waren 126.000,—. Het eerste dat opvalt in de prachtige renais- sance-gevel is in een nis een zandstenen beeld dat Vrouwe Fortuna voorstelt, staande op een wereldbol. Dit kunstwerk waarvan Hendrick de Keyser vermoedelijk de schep- l'~- 5 N

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 17