Vier belangrijke woonmonumenten DOOR M. RUTTEN-VISSER* Oudewater heeft een relatief groot aantal woonhuizen dat in de loop van deze eeuw is gerestaureerd. Deze panden bepalen mede het zo fraaie aanzicht van de stad. Restaure ren is altijd een kostbare zaak geweest; een particulier was en is hiertoe zelden of nooit in staat zonder een zeer grote financiële steun van de overheid: rijk, provincie, ge meente, of alle drie. Op I januari 1985 is de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing van kracht geworden, waarbij talloze subsidieregelingen zijn ver vallen. Alle gelden voor restauraties moeten thans uit die ene pot stads- en dorpsvernieu- Donkere Gaard 3, het huis met de negen koppen. In de latei boven de deur zijn de drie goddelijke deugden afgebeeld. Links het geloof in de vorm van vrouwenfiguur met een kruis in de rechterhand en rechts eveneens een vrouwenfiguur met een anker in de linkerhand als symbool van de hoop. Beide houden zij in het midden een schild omhoog met daarop een Christusmonogram en de letters I.H.S. als afkorting van de naam Ihesus. In de late Middeleeuwen was dat een gebruikelijke symbolische afbeelding van de liefde. Arminiushuis, Markt Oostzijde 14, op de plaats gezet waar voorheen het geboortehuis van de bekende theoloog Arminius stond. wing komen. De provincies hebben deze gelden onder hun hoede. Elk provinciebe stuur is vrij in zijn beleid met betrekking tot de verstrekking van de gelden: of de ge meente kan zelf beschikken over het haar toegemeten deel, öf ze moet voor elk plan bij de provincie te biecht. Die beslist dan uiteindelijk wie welke subsidie krijgt. Ou dewater ligt in de provincie Utrecht, die gekozen heeft voor de laatste constructie. Het feit dat - los van elke beleidsopvatting - de beschikbare bedragen over de hele linie steeds lager dreigen te worden, is de oor zaak van een wat somber toekomstbeeld voor mogelijk gewenste restauraties in de komende tijd. Des te 'rijker' is Oudewater met de restauraties die zijn gerealiseerd in de jaren dat het financieel allemaal wat ge makkelijker ging. Zoals gezegd: Oudewater bezit relatief veel gerestaureerde woonhuizen. Het is uiteraard ondoenlijk ze alle hier te noemen. Ik zal er daarom vier uitlichten om die wat nader te bespreken. Dit houdt natuurlijk niet in dat niet-genoemde panden minder interessant zouden zijn. DONKERE GAARD 3 Dit prachtige pand valt direct op door de negen houten consoles aan de onderpui. De mannenkoppen, die daarin zijn gesneden, hebben het huis de naam 'het huis met de negen koppen' bezorgd. Wie het pand van een afstand bekijkt, zal zien dat de gevel licht vooroverhelt, een vaker toegepaste bouwmethode, handig voor de afvoer van hemelwater, catastrofaal bij brand in ver band met instorten. Boven de deur is een fraaie deurbalk aangebracht, waarop de deugden geloof, hoop en liefde zijn gesym boliseerd. Oorspronkelijk was dit uit 1611 daterende pand een kaaspakhuis. Ook hier

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 16