215 kan worden met de loop van de IJssel. (Zie plattegrond bij 9a) De I7de-eeuwse preek stoel is afkomstig uit de Nieuwe Kerk te Dordrecht en overgebracht tijdens de laatste restauratie. De mooie eenvoudige kerkban ken, waarvan vele nieuw gemaakt zijn naar voorbeeld van de nog bestaande, harmonië ren met de omgeving. De nieuwe koperen kronen ontlenen hun model aan de 17de- eeuwse kronen uit de Oude Kerk in Alk maar. Het grote kleed, met symbolische voorstelling in het midden van de kerk, is tijdens de restauratie-periode geknoopt door leden van de kerkelijke gemeente. GERFKAMER Rechts in het koor vinden wij de toegang tot de genoemde gerfkamer. Deze kamer is overkluisd met vier gotische stergewelven. De ribben steunen op een kraagsteen in de muur, een soort halfkapiteelDeze kraag stenen tonen alle tien een gebeeldhouwde voorstelling. Eén ervan, die nieuw gemaakt is, toont een man, gezeten op een stoel, die Binnenzijde van de deur van de kast van het avondmaalservies met zgn. 'gebiljoeneerde' klampen het vuur in de haard aanblaast. Dit beeld kan passen bij de maand februari. In ro- maanse en gotische kerkportalen ziet men vaak de jaarcyclus afgebeeld in de vorm van de tekens van de dierenriem, afgewisseld met deze plastische voorstellingen die be trekking hebben op wat er in een bepaalde De zo typerende accoladevensters van de Noorderkapel Interieur van de St. Michaëlskerk naar het zuidwesten; in het koor zijn de zuilen rond, in het schip achtkantig. Foto: Rijksdienst van de Monumentenzorg, Zeist maand gebeurt. De overige afbeeldingen op deze kraagstenen zijn niet goed te duiden. Twee ronde gehavende muurschilderingen zijn tijdens de laatste restauratie te voor schijn gekomen, voorstellende Marcus en Mattheus. Zij vallen direct bij binnenkomst op, ter rechterzijde. Men neemt aan dat aan de overzijde van het gewelf voorstellingen en Lucas en Johannes geweest moeten zijn. Er zijn aanwijzingen dat de I2de-eeuwse kapel, nu dus gerfkamer, een houten gewelf heeft gehad. Het is daarom aannemelijk dat de muurschilderingen gemaakt zijn in aan sluiting op de bouw van de ster-gewelven, dus vroeg in de 16de eeuw. Onder de afbeelding van Marcus zien wij een ingebouwde kast met vier deuren, voor het avondmaalservies. De klampen van de ze deuren laten aan de binnenzijde, iets bui ten het midden, vierkante ruimten vrij, waarvan de randen rond gestoken (gebiljoe- neerd) zijn, een bekend versieringsmotief uit het eind van de 15de begin 16de eeuw. De binnenzijde van de westdeur van de kerk geeft eveneens dit versieringsmotief te zien. De huidige consistoriekamer, destijds sa cristie, die dwars op de gerfkamer staat, heeft eenzelfde stergewelf als de gerfkamer maar dan enkelvoudig. Ook de noorder ka pel, die wij betreden via een trapje vanuit de kerk, toont eveneens twee van dit type ge welven. Bij bezoek aan de kerk kunt u een handlei ding in de vorm van een boekje en een stencil kopen met o.a. een uitvoerige be schrijving van het orgel. Tegen de west- wand van de kerk heeft het huidige orgel in 1840 zijn plaats gekregen. Tot slot de vraag waarom de kerk aan de aartsengel Michaël is gewijd. Op één van de vroeg 16de-eeuwse luidklokken komt de naam Willibrordus voor. Men neenit op grond hiervan wel aan dat de kerk vroeger aan hem gewijd was. Vanuit Engeland kwam Willibrordus in 690 naar Nederland als brenger van het geloof. In 695 werd hij bisschop van Utrecht. Onlogisch is dus ge noemde veronderstelling niet. Mocht dit zo zijn dan is het onbegrijpelijk waarom later de kerk genoemd is naar Mi chaël. Meestal wordt Michaël op een hoogte vereerd, bijv. de Mont St. Michël voor de normandische kust of de Michaëlskapel in de Utrechtse domtoren: Wat doet nu Mi chaël zo laag in de polder? JF. Saliet Foto's: F. P. Brink en J. F. Saltet Geraadpleegd werk: Hervormde Kerk - Oudewater van W. A. van Wijn gaarden Korte samenvatting van de geschiedenis van de Gro te of St. Michaëlskerk te Oudewater. Drs. C. Blenk (beide te verkrijgen in de kerk). Symboliek en Iconographie der Christelijke kunst, 1947. Prof. dr. J. J. M. Timmers. uitgeverij Ro men, Roermond. Documentatierapport Hervormde Kerk Oudewater van 14-4-1962 van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg-Zeist. Kraagsteen van heit gewelf in de gerfkamer, voorstellende de maand februari.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 15