212 graag zien dat Oude water een openluchtmu seum wordt. Ook 19de-eeuwse beeldbepa lende panden moeten blijven. Een architect van nu moet ook de kans krijgen in de binnenstad iets te bouwen als dat te pas komt. Enige aanpassing daar voel ik wel voor, maar geen namaak. De stad moet le vend blijven zoals dat nu gelukkig het geval HERGEBRUIK Een belangrijk uitgangspunt bij het behoud en beheer is de aandacht die het Oudewater- se stadsbestuur schenkt aan het hergebruik van monumentale panden. Naast het boven genoemde spectaculaire voorbeeld van de Ursulakapel zijn er tal van geslaagde voor beelden te vinden van hergebruik, waarbij particulier en overheidsinitiatief elkaar aan vulden. Zo is het Oudewaterse Stadskantoor gevestigd in het vroegere St. Franciscuspen- sionaat. Het voormalige St. Jacobzieken- huis - tegenover het Stadskantoor gelegen - biedt nu onderdak aan tal van maatschappe lijke instellingen en bevat tevens 34 één- en tweekamerappartementen. Het vroegere Thalia-theater wordt nu gebruikt alsJeugd- en Jongerencentrum, twee openbare school gebouwen functioneren als verenigingsge bouw en een garage is herschapen in een leeszaal annex bibliotheek. Op deze wijze is men erin geslaagd in Oudewater - naast een groot aantal monumenten - ook niet-monu- mentale maar beeldbepalende of karakteris tieke panden te behouden in het kader van een zinvol en verantwoord hergebruik. TOERISME Uit bovenstaande bespreking van de hek- senwaag komt naar voren dat toerisme be langrijk is voor Oudewater. Ook het alom bekende ooievaarsnest op het stadhuis, dat al afgebeeld staat op een schil derij van Dirck Stoop uit 1656 en dat in de trouwzaal van het stadhuis hangt, is zo'n trekpleister. Sinds 1980 zitten er jammer genoeg geen ooievaars meer op, nadat een volwassen ooievaar, die zich in een mol bleek te hebben verslikt, en een jong er dood op werden aangetroffen. Met gemeentelijke subsidie is aan de Kapel- lestraat 5 tegenover het stadhuis een V.V.V.info-post gevestigd en is het afgelo penjaar een bijdrage van 12.500 verleend aan de activiteiten van de Stichting Oude water Promotie waarin o.a. de Oudewaterse ondernemersvereniging en enkele culturele instellingen participeren. Voor 1986 staan weer enkele culturele acti viteiten op het programma, onder meer een grote Herman de Man-expositie ter gelegen heid van de verfilming van 'Het Wassende Water' door de N.C.R.V. Verder heeft de gemeente opdracht verleend aan de Heide- mij om een voorontwerp te maken voor een recreatie-gebied, waarin onder meer aanleg plaatsen aan de Hollandsche IJssel zijn gedacht. In aansluiting op het bestaande particulier initiatief streeft de gemeente ernaar om de toeristische infrastructuur van Oudewater te verbeteren, zonder dat daarmee uiteraard de sfeer van het oude monumentenstadje aan de IJssel wordt aangetast. Interieur van de Heksenwaag met weegschaal. Foto's: Jan van Klaveren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 12