1 m 211 Gravure uit 1632 Ongeveer 800 jaar geleden werd Oudewater gesticht als een Stichts grensfort tegen de graven van Holland. Het gestichte karakter van de stad blijkt uit de aanleg volgens een regelmatig stratenpatroon, dat wordt doorbroken door de bebouwing langs de lage dijken van de Hollandsche IJssel. De laat in de Middeleeuwen aangebrachte verdedigingswerken bestonden uit acht poorten, een muur en een gracht. In deze voor de léde eeuw al ouderwetse fortificatie ging het stadje de Tachtigjarige Oorlog in, met het bekende gevolg: in 1575 werd Oudewater op gruwelijke wijze door de Spanjaarden uitgemoord. Na 1575 werden stad en vesting hersteld. De muur werd door aarden wallen vervangen en een brede gracht met bastions en ravelijnen verving de oude omwalling. Omdat ook de ontwikkeling in de krijgskunde niet stilstond - de artillerie werd steeds zwaarder en de belegeringstechnieken werden verbeterd - moest men hier in de 18de eeuw nog een ravelijn aan de zuidkant aan toevoegen, ter verdediging van de Waardsepoort. Daarnaast kwam een 'enveloppe', waarover de zuidelijke toegangsweg liep. In het midden van de 19de eeuw verloren de vestingwerken hun betekenis en werden ze afgebroken, om plaats te maken voor industrie (Westerwal, Zuiderwal) of groengebieden. Toch is het beloop van de oude wallen en grachten nog goed terug te vinden in het stratenpatroon van Oudewater. KORTg KAPECCJ c E N WAL 1. Markt 2. Heksenwaag 3. Arminiushuis 4. Familiewapen van de adellijke familie Van Vliet, die een kasteel even buiten Oudewater bewoonde. 5. Fraaie panden, waaronder Donkere Gaard nr. 3 uit 1611. 6. Standbeeld van een boerenfamilie ter herinnering aan de schrijver Herman de Man. 7. Sluisje, dat al eeuwenlang de waterhoogte tussen de rivieren de Linschoten en de Hollandse IJssel regelt. 8. Plaats waar de Linschoter Poort heeft gestaan, rechts nog een stuk van de stadsgracht. 9. Stenen bruggetje 10. Verkensbruggetje 11. Gevelstenen, waaronder Wijckstraat 28 (Vrede is Rijkdom). 12. Grote of St. Michaëlskcrk 13. Romeynbrug 14. Stadhuis 15. Halverwege de Korte Havenstraat mooie blik op o.a. Stadhuis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 11