210 In 1977 heeft men Herman de Man herdacht met een beeldengroep van de bekende beeldhouwster Ineke van Dijk, voorstellend een boerenfamilie zittend op een bank, ge plaatst voor de Heksen waag. HEKSENWAAG Historisch gezien is Oudewater bekend uit 1575 toen het door de Spaanse troepen werd uitgemoord. Maar vooral dankt het zijn faam aan de rol die het gespeeld heeft in de heksenprocessen. De vroegere stadswaag, nu heksen waag genoemd, legt daar nog ge tuigenis van af. Door het bijgeloof dat men sen behekst konden zijn en als zodanig een gevaar betekenden voor de gemeenschap, vonden in Europa in de 16de eeuw bijna een miljoen mensen de dood op de brandstapel. Eén van de proeven, waaraan verdachten van hekserij werden onderworpen, was de zgn. 'weegproef'. Een 'heks' moest immers licht zijn om op een bezemsteel door het zwerk te kunnen vliegen. Omdat in Oude water - in tegenstelling tot veel andere ste den - altijd eerlijk werd gewogen, kreeg de stad in 1545 van keizer Karei V het privile ge om certificaten uit te schrijven, waarop het gewicht in ponden stond vermeld. Dit 'certificaet van weginghe' gold als een vrij brief. Uit heel Europa kwamen daarna van hekserij verdachte personen naar de Oude- waterse Heksenwaag om het felbegeerde papier te bemachtigen, na weging op de oude schaal uit 1482. Met zekerheid heeft men kunnen vaststellen dat in 1754 voor het laatst een van hekserij verdachte man en vrouw gewogen zijn. Ook heden ten dage kan men nog eerlijk worden gewogen door de in historisch kostuum gestoken waag- meester, teneinde het certificaat te kunnen verkrijgen. Het Waaggebouw dateert uit 1595. In 1938 is het grondig gerestaureerd onder leiding van de gemeentearchitect, de heer J.C. Ho- Roode Zand 32, 'Zeventiende-eeuwse' woning uit 1932. Foto.). F.Saltet gendoorn. Het gebouw wordt beheerd door de Stichting Heksenwaag. De Heksenwaag vormt al sinds jaar en dag de voornaamste toeristische trekpleister van Oudewater en wordt per jaar door ca. 40 a 50.000 toeristen bezocht. Het gemeentebestuur draagt hier aan bij door van de Stichting Heksenwaag een symbolische huur te vragen; het onder houd van het pand geschiedt ten laste van de gemeente. MONUMENTENBELEID Een plaatselijke particuliere vereniging voor Stadsgezicht vanaf de Markt, Foto: Jan van Klaveren monumentenbehoud kent Oudewater niet. De vereniging Hendrick de Keyser heeft hier slechts één pand, Kapellestraat 5. Voor 1950 was de Weeskamer van het Weesbestuur der Hervormde Gemeente nogal actief op dit gebied. Een merkwaardig voorbeeld daarvan is het huis Rode Zand 32, dat in 1932 geheel in oude stijl gebouwd werd. Na de oorlog heeft Monumentenzorg gedacht dat het werkelijk een 17de-eeuws pand betrof en het in bescherming geno men. Over het restauratiebeleid van de ge meente schrijft Mevr. M. Rutten-Visser, wethouder van Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Stadsvernieuwing in haar artikel over woonmonumenten. De belangrijkste beeldbepalende monumen ten komen in dit nummer aan de orde; De heer P.G. Knol, chef Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, behandelt het stadhuis en de restauratie daarvan. Onze redacteur, de heer J.F. Saltet, geeft een beschrijving van de St. Michaelskerk en gaat vooral in op de iconografische aspecten. Ook namen we een verhandeling op over Oudewaters oudste monument, van de restauratiearchi tect W. Annema, de kapel van het Ursula convent uit 1415, dat in 1985 na restauratie in gebruik is genomen als politiebureau. Traditioneel krijgen in Nederland de grote monumenten - kerken, stadhuizen, monu mentale woonhuispanden - nog veel aan dacht, maar de laatste jaren groeit ook de belangstelling voor de objecten van jongere bouwkunst, onder meer de monumenten van bedrijf en techniek. Vandaar dat we ook een bijdrage opnemen van de Oudewaterse wethouder van Cultuur, Welzijnszaken en Subsidiebeleid, drs. B.R. Feis, over de zo genaamde bedrijfsmonumenten in Oudewa ter, met name in relatie tot de eeuwenoude touwindustrie. Over de manier waarop het stadje als totaal monument beheerd zou moeten worden zegt gemeenteambtenaar P.G. Knol: 'Ik zou niet

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 10