Behoud en beheer 19de-eeuwse kerken 157 Jaargang 62, no. 9 september 1985 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: De St. Nicolaas te Amsterdam. Kerkennota's. De Vondelkerk, een voorbeeld. De verwarming van kerken. Minister WVC voorstander van hergebruik kerken. Foto omslag: De vieringkoepel van de St. Nicolaaskerk te Amsterdam vóór het verwijderen van de binnenkoepel en het dichtmetselen van de vensters van de buitenkoepel. In deze kerk zal op 10 oktober de studiedag 'Beheer en behoud van 19de eeuwse kerken' worden gehouden. Foto: Gemeentelijke Archiefdienst, Amsterdam. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph Drs. H. S. Korthals Altes- Rudolph Dr. J. F. Saltet Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. J. Kamerling, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. Roelfs Sr., Badhoevedorp J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. B. C. M. barones van Hövell tot Westerflier- van Hellenberg Hubar, Ohé en Laak. Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar Reductie voor 65+ en 30~ Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn De Bond Heemschut organiseert in samenwerking met het Cuypersgenootschap een studie dag op donderdag 10 oktober a.s. in de St. Nicolaaskerk te Amsterdam (Prins Hendrikka de 73, schuin tegenover het Centraal Station) met als thema: Beheer en behoud van 19de-eeuwse kerken Heemschut hoopt dat deze studiedag door veel van onze leden bezocht zal worden. Er kan niet genoeg aandacht van overheid en publiek gevraagd worden voor de problema tiek van de hun functie verliezende kerkge bouwen. In de loop van deze eeuw, maar vooral de laatste 10 a 20 jaar, krijgen ze steeds minder betekenis als religieus en sociaal middel punt van onze samenleving, waardoor het draagvlak van hun instandhouding steeds meer verzwakt. Van de 19de-eeuwse kerken is de toekomst veelal nóg onzekerder dan die van de oudere. Zo werd recentelijk de Dominicus in Alkmaar van de grote P. J. H. Cuypers gesloopt, omdat dit vier kante meters binnenstad oplevert die duur verkocht kunnen worden. Het cultuurhisto risch belang van zo'n gebouw voor de ge meenschap is nu eenmaal niet in geld uit te drukken en dus verloor dat belang het, hoe wel er een haalbaar plan voor behoud van het gebouw was. Vele andere belangrijke jonge monumenten worden momenteel be dreigd en het lijkt wel of het uitroepen van 1985 tot Cuypersjaar - het Rijksmuseum bestaat 100 jaar; en er zijn verschillende belangrijke tentoonstellingen en publicaties over deze bouwmeester dit jaar - meer ne gatieve dan positieve gevolgen heeft voor het behoud van zijn scheppingen. Hier moet worden opgemerkt, dat ook als kerken voor de eredienst in gebruik blijven, 'aanpassing' aan veranderde ideeën hierover vaak tot grote vernielingen leidt, waartegen de mo numentenwet niet opgewassen blijkt. Het organiseren van een studiedag over deze problematiek in dit jaar is dus zeer zinvol. Door de voordrachten van verschillende specialisten en van andere actief bij het be houd en beheer van 19de-eeuwse kerken betrokkenen tijdens deze studiedag kunnen nuttige kennis en ervaringen worden uitge wisseld. Ook dit speciale themanummer wil een bij drage leveren aan het kweken van meer daadwerkelijke belangstelling voor het be houd van het bouwkundig erfgoed uit de periode van na 1800. Juist op het gebied van de kerkelijke bouw kunst is de 19de eeuw - ook omdat de bevolking in deze eeuw sterk toenam - zeer productief geweest. Dan denken we meteen aan het weer op gang komen van de Katho lieke kerkenbouw na de gelijkstelling van alle godsdiensten in 1798, die na het weer instellen van de bisschoppelijke hiërarchie in 1853 een enorme vlucht nam. Ook kwa men in de 19de eeuw veel nieuwe Protes tantse kerken tot stand: op de plaats van de bestaande in de binnenstad als die te klein of bouwvallig gevonden werden en - in het laatste kwart van deze eeuw - in stadsuit breidingen. Vooral in het begin van de 19de eeuw bouwde men kerken nog 'traditioneel', zo als de eenbeukige dorpskerkjes en de statige kerkgebouwen in 18de-eeuwse architectuur en in de bouwwijze van het 17de-eeuwse classicisme. In de loop van de eeuw ontwik kelen zich twee 'typen' die veruit het mees te voorkwamen: de z.g. 'Waterstaatstijl' - in neoclassicisme - en de neogotiek. Een aantal kerken daterend uit het eind van de 19de eeuw kan met neorenaissance en neo- barok worden aangeduid, hoewel veelal verschillende stijlkenmerken tesamen wer den toegepast. Een fraai exemplaar is de St. Nicolaas te Amsterdam, waar de studiedag gehouden zal worden en waaraan in dit the manummer een artikel is gewijd. Veel vroeg 20ste-eeuwse kerken zijn vaak van een prachtige architectuur (w.o. Jugendstil, Berlagiaans en Amsterdamse School); ook in het bestand van deze gebouwen zijn al grote bressen geslagen. Op verschillende plaatsen in dit nummer worden voorbeelden genoemd van aanpas singen en veranderingen voor ander ge bruik, zoals de Vondelkerk te Amsterdam, de Grote Kerk in Hoorn en die van enige 'Waterstaats'kerken. Hoe we deze voor beelden op den duur zullen beoordelen is de vraag. Een inbouw, hoe 'gevoelig' deze ook is aangepakt, tast altijd één van de belang rijkste kwaliteiten - de binnenruimte - van een kerkgebouw aan. Bij de keuze tussen sloop of inbouw voor een andere functie zal, zeker als dat kerkgebouw stedekundig van belang is (en dat is bijna altijd het ge val), voor het laatste gekozen moeten wor den. Om deze reden steunt Heemschut het streven van het Arnhemse gemeentebestuur om de leegstaande St. Eusebius te behouden door de inbouw van appartementen. In dit nummer staat veel over de positieve rol die de overheid zou kunnen spelen als zij haar taak in deze serieus zou nemen. Tech nische beheers- en behoudsproblemen ko men slechts summier aan de orde in dit nummer en zijn ook moeilijk in de gekozen opzet, die bovendien beperkt wordt door de beschikbare plaatsruimte, in te passen. In dit verband betreuren we het zeer dat we gens omstandigheden een artikel dat het voortreffelijke onderhoudswerk, dat de pro vinciale Monumentenwacht voor veel kerk gebouwen verricht, niet geplaatst kon wor den. Heemschutlezers houden dit tegoed. J.B.R.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 5