100 Jaar Rijksmuseum Tentoon- P. J.H. Cuypers (1827-1921) 184 Maandag 13 juli 1885 werd het nieuwe Rijksmuseumgebouw geopend, waarbij de architect P.J.H. Cuypers een koninklijke onderscheiding ontving. Vanaf 1850 was er steeds meer kritiek ont staan op de manier waarop de nationale kunstcollecties waren gehuisvest in het Am sterdamse Trippenhuis. Zo hing de nacht wacht in de zaal, waar de Academie voor Kunsten en Wetenschappen haar vergade ringen hield). In 1862 werd een prijsvraag uitgeschreven voor een nieuw museumgebouw: 21 ont werpen werden ingezonden, maar het ont werp van eersteprijswinnaars Emil en Lud- wig Lange werd na hevige kritiek, vooral door het gebruik van 'on-Hollandse' Griek se stijlen, niet uitvoerbaar geacht. Voor de nieuwe prijsvraag van 1875 werden vier ar chitecten uitgenodigd: Eberson, Outshoorn, Cuypers en Vogel. Cuypers kreeg de eerste prijs voor zijn twee ontwerpen. Hoewel de jury een voorkeur had voor het '17de eeuwse Renaissance' ontwerp, wist Cuypers uiteindelijk zijn fa voriete gotische variant ten uitvoer te brengen. In 1877 werd met de bouw begonnen. In de loop van de 8 jaar, dat de bouw duurde, bleek het gebouw uiteindelijk 3 keer zo veel te zijn gaan kosten dan aanvankelijk was geraamd. De opening vond plaats in aanwezigheid van prinses Marie von Wied, een zuster van koning Willem III, die zelf niet wilde ko men omdat hij het niet eens was, met de wijze, waarop het gebouw tot stand was gekomen. Van 13-7-'85 tot 10-11-'85 is er in het Rijksmuseumgebouw een tentoonstelling in gericht ter herdenking van de opening van het Rijksmuseumgebouw in 1885, onder de titel: HET NIEUWE RIJKSMUSEUM 1863-1885, ontwerpen en bouwen. Onder de vrijwel gelijkluidende titel. 'Het Rijksmuseum, ontwerpen, bouwen en verbouwen, 1863-1885-1985' is door C. S. T. J. Huijts, mevrouw K. M. Veen- land-Heineman en mevrouw A. A. E. Veis Heijn in opdracht van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer een uitgave samengesteld, waarin de geschiedenis van de bouw van het Rijksmuseum is beschreven vanaf de eerste prijsvraag in 1863 tot en met het jubileum jaar 1985. Het eerste deel van deze uitgave, dat de periode 1863-1885 bestrijkt en geschreven is door mevrouw Veenland en mevrouw Veis Heijn is als apart boekje onder toevoe ging van een catalogusgedeelte verkrijgbaar bij de tentoonstelling 'Het nieuwe Rijks Museum' a 10,-. De uitgave is alleen té bestellen bij: Mini sterie V.R.O.M. Van Alkemadelaan 85, 2597 AC DEN HAAG, tel. 070-264201, toestel 2301 of 2983. Onder redactie van medewerkers van het Rijksmuseum verscheen de uitgave HON DERDJAAR RIJKSMUSEUM 1885-1985. Het boek is ingedeeld in drie periode's: Deel 1 1885-1920 Deel II 1920-1945 Deel III 1945-1985 In dit bijna 200 pagina's tellende werk wordt in woord, maar vooral in beeld, weer gegeven hoe het huidige museum in de af gelopen 100 jaar uitgroeide van 'Nationale Kunst galerij' tot Rijksmuseum en hoe in de loop der jaren de collecties groeiden, welke tentoonstellingen er werden gehouden en welk publiek daar kwam. In verschillende paragrafen komen de res tauraties aan de orde van het gebouw en wordt beschreven hoe het gebouw steeds werd aangepast aan de moderne eisen. Het prachtig geïllustreerde boek werd uitge geven bij Van Holkema en Warendorf. ISBN 90 269 44 75 6 UGI 580 Prijs: 34,50. Het Nederlands Kunsthistorisch Jaar boek 1985 heeft als thema: ASPECTEN VAN DE GESCHIEDENIS VAN HET RIJKSMUSEUM De keuze van het thema voor dit jaarboek is bepaald door het 100-jarig jubileum van het Rijksmuseumgebouw, 'maar de bijdragen beperken zich niet tot de geschiedenis van de jubilaris, het huidige museumgebouw: zij behandelen verschillende aspecten van de nu bijna twee eeuwen omvattende ge schiedenis van het Rijksmuseum volgens de dubbele betekenis van deze eigenaar'. In november 1978 werd een symposium over de ontstaansgeschiedenis van het Rijksmuseum gehouden, georganiseerd door de Werkgroep 19de eeuw. Hiervan verschenen in 1980 de referaten in de vierde aflevering van de vierde jaargang van het documentatieblad De Negentiende Eeuw. Het Nederlands Kunsthistorisch Jaarboek 1985 is een gevolg van dit symposium. Aan de orde komen onder andere de stichting, inrichting en aankoopbeleid van het mu seum, maar ook de bemoeienis van de over heid met de kunst in de 19de eeuw en de twee prijsvragen van 1863 en 1875 vooreen ontwerp van het nieuwe Rijksmuseum. Een referaat is gewijd aan een der infitiatiefrijk- ste directeuren die het muséum heeft gehad: Dr. F. Schmidt-Degener. De gebundelde opstellen vormen niet alleen een bijdrage tot de geschiedenis van een enkel museum, maar ook tot een aanzienlijk deel van onze cultuurgeschiedenis. Het Nederlands Kunsthistorisch Jaarboek, waarvan dit jaar het 35ste deel verschijnt, is een wetenschappelijke uitgave van De Stichting Nederlandse Kunsthistorische Pu blicaties. ln het Nederlands Documentatiecentrum voor de Bouwkunst te Amsterdam is tot 15 september de tentoonstelling gehouden: P.J.H. CUYPERS EN AMSTERDAM Gebouwen en Ontwerpen 1860-1898 In de tentoonstelling, georganiseerd in sa menwerking met het Gemeente-Archief, staan de Vondelstraat en het Centraal Stati on en de zes Amsterdamse kerken centraal. (Posthoorn, Vondelkerk, Dominicus, De Liefde en de - helaas - gesloopte Willibror- dus en Magdalena). In de hoop dat deze tentoonstelling verlengd zal worden, wil Heemschut hierop de aan dacht vestigen, en bovendien de catalogus van deze tentoonstelling aanbevelen, ge schreven door Guido Hoogewoud, Janjaap Kuyt en Aart Oxenaar. Aan de orde komen o.a. Cuypers stedebouwkundige ontwerpen en een aantal niet-uitgevoerde ontwerpen, o.a. van het Concertgebouw. Het boeiend geschreven 6de deel in de serie Cahiers van het Nederlands Documentatiecentrum voor de Bouwkunst is rijk voorzien van afbeel dingen van deze ontwerpen ISBN 90 12 04971 7 Prijs: 24,- Staatsuitgeverij Bij STAAL BANKIERS NV, Lange Hout straat te 's Gravenhage, werd op 5 juli de tentoonstelling geopend: CUYPERS ALS KERKENBOUWER (tot 1 oktober) Hoewel de bouwmeester in 's Gravenhage slechts één kerk ontwierp, de St. Jacobus aan de Parkstraat, is hier toch een tentoon stelling aan 'deze grootste van onze 19de eeuwse architecten' gewijd, vanwege zijn relatie met de residentie. De Haagse Cuyperstentoonstelling, inge richt door kunsthistorica drs. Gerda Végh, geeft een kleine, maar kwalitatief uitsteken de selectie van bouwkundige en kerkelijke kunstnijverheid. Er is o.a. een ontwerptekening te zien voor de westgevel met toren van de St. Lamber- tus in Veghel uit ca 1855, een der eerste Cuyperskerken, en tekeningen voor de St. Vitus in Bussum uit ca. 1883. De tentoonstelling wordt begeleid door een catalogus, geschreven door Drs. Gerda Végh, met een voorwoord van Drs. H. P. R. Rosenberg. Prijs: ƒ10,- (met kleurendrukken)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 32