Kerkepad 1985 F Part-time secretaresse 182 schikking'. Elastische interpretaties beho ren dan mogelijk tot het verleden. Tot slot mag hier nogmaals op de marginale betekenis van de derde-belanghebbende, de actievoerende monumentenzorger, voor de overheid gewezen worden. Het is de eige naar, bezitter dan wel vergunninghouder wiens belangen tellen en niet zozeer die van het monument. Opnieuw is gebleken dat uitsluitend bij de gratie van deze eerste be langhebbenden de zorg voor monumenten in Nederland op verantwoorde wijze inge vuld kan worden. Voor de liefhebber pur sang resteert de rol van Don Quichot. *Zie ook van dezelfde auteur: 'Van uitstel tot afstel, 19de-eeuwse uitmonstering der St.-Servaaskerk be dreigd', Heemschut 60 (1983) 40-43; en samen met drs Wies van Leeuwen, "Een gemutileerde Cuypers aanbidden", de restauratie van de Maastrichtse Sint Servaas', Heemschut 6 (198 128-131. En voorts van ir K. J. C. Merks, 'De beschildering van de Sint Servaas, een architectonische beschouwing', Heemschut 62 (1984), 106-109, waarin ook voor moderne schilderijen wordt gepleit. "Onze minister neemt met betrekking tot een ker kelijk monument geen beslissing ingevolge artikel 15 (restauratie- of sloopvergunning) dan in over eenstemming met de eigenaar, indien en voor zover het betreft een beslissing waarbij de wezenlijke be langen van de godsdienstoefening in dat monument in het geding zijn. Bernadette van Hellenberg Hubar FACSIMILE-HERDRUK ALGEMEEN UITBREIDINGSPLAN AMSTERDAM De Amsterdamse Raad voor de Ste- debouw geeft in facsimile een her druk uit van de twee delen van het Algemeen Uitbreidingsplan Amster dam 1935. fjeel I: Nota van Toelichting, 169 pp, excl. kleurenkaarten, vogel vluchtperspectieven e.d. Deel II: Bijlage, 214 pp, excl. ge kleurd kaartmateriaal. Verkrijgbaar bij de Raad van de Ste- debouw, St. Agnietenstraat 4', 1012 Amsterdam tel: 020/5522396. Bij voorintekening is dit verkrijg baar voor 100- (excl. porto kosten). In het kader van het 75-jarig bestaan van Heemschut wordt een beroep gedaan op ie mand met een gedegen secretaresse-ervaring die zich enige (halve) dagen ten dienste wil stellen aan de Jubileumcommissie-leden, ter assistentie van mw. P. A. Hengeveld-Brand, die met de coördinatie van de jubileumviering is belast. Onkostenvergoeding is eventueel mogelijk. Nadere informatie bij mw. Hengeveld, Heem schut, tel. 020-225292. Het succesvolle Kerkepad van de NCRV heeft ondanks de slechte zomer veel belangstelling genoten. Dit ondervonden tenminste onze leden die de Heemschut-stands bevolkten langs de route. In het land van Leeghwater moest de Provinciale Commissie Noord-Holland dit jaar helaas verstek laten gaan. In de Achterhoek daarentegen was de Gelderse Commissie paraat in de N.H- Kerk in Eibergen, waarvan de oudste delen van de kerk nog dateren van omstreeks 1400. Langs de Friese IJsselmeerkust waren een drietal stadjes uitverkoren voor bezoek aan de kerken. In de Grote of St. Gertrudis- kerk te Workum - waar het koor om streeks 1480 op de plaats kwam van de kleine kapel die wellicht reeds in de 10de eeuw werd gesticht - stond een Heemschut stand. Een groot aantal Friese Heemschutleden schoot de Provinciale Commissie te hulp toen het er de schijn van had dat gedurende de vier Kerkepad-dagen geen bemanning voor de stands beschikbaar was. En zo ge schiedde het dat telkens drie personen bij iedere Friese Kerkepad-zaterdag aanwezig waren om 'Heemschut' bij de bezoekers uit te dragen. Niet alleen in Workum maar ook in Stiens, even ten noorden van Leeuwarden, dat met een drietal andere plaatsjes in de z.g. Friese Bouwhoek'route was opgeno men was dit het geval. De kerk staat op een door een kring van meer dan 200 jaar oude linden omgeven kerkhof. In de Lopikerwaard spande de Utrechtse Provinciale Commissie zich om in Jaars veld een record aantal leden te werven en een grote omzet van artikelen te behalen. Jaarsveld is een bijzonder aardig stadje langs de Lekdijk, met zijn middeleeuwse kerk en tegen het talud van de dijk het 'Dijkhuis', waar het Waterschap Lopiker waard zetelt. De twee weken daarna waren bestemd voor de Westelijke Mijnstreek waar de stand in Groot Genhoudt, in de jonge St. Huber- tuskerk, onderdak vond. Door een falen van Van Gend Loos was helaas het materiaal de eerste zaterdag niet ter plaatse gearri veerd. De Kerkepad-dagen in Zuid-Holland moesten het jammergenoeg zonder Heem schut stands doen. Daar waren in het Oude Rijngebied plaatsen zoals Alphen a.d. Rijn en Bodegraven voor het Kerkepad uitver koren. De Groningse Commissie was actief in de oude hoofdstad van Fivelingo nl. Appin- gedam, waar in de driebeukige hallenkerk, de Nidolaskerk, Heemschut vertegenwoor digd was. In Geertruidenberg, gelegen in het z.g. Oud-Hollands Brabant, (omdat dit stukje Brabant uit 1815 bij Holland behoorde) was Heemschut te vinden in de oorspronkelijk uit 1100 daterende Geertruidskerk. De be manningsleden van de stand hadden ook een kleine expositie vervaardigd op panelen, die een indruk gaven van de doelstellingen en activiteiten van Heemschut. Helaas werden de Brabantse commissieleden de tweede za terdag letterlijk in de kou gezet, toen de toren niet meer voor hen beschikbaar werd gesteld: met die regen niet bepaald een menslievend gebaar van de kerkvoogdij Evenals de Friezen hadden ook de Bra banders een dubbele portie, want het Kerke pad kon het 800-jarige Den Bosch niet overslaan dit jaar. Dus bezochten de Kerke- padgangers de stand van Heemschut in de St. Jans kerk. Vóórdien was nog Overijssel aan de beurt geweest waar de kerken Van IJssel tot Zwarte Water waren uitgezocht, zoals in Mastenbroek, Hasselt en Zalk. In dit op zuidelijke IJsseloever gelegen plaatsje be vindt zich de St. Nicolaaskerk die nodig gerestaureerd moet worden. Onze actieve Overijsselse Commissieleden bemanden met veel succes de Heemschut-stand. Zo spanden deze zomer weer heel velen zich in voor Heemschut. Woorden van dank komen hen dan ook van harte toe! P.A.H.-B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 30