Behoud van 'Pieck en Gezellen' te Gorinchem als stedebouwkundig monument "1 178 van de additionele werksfeer (zg. terugploegregeling). Van de beslissing ten aanzien van deze aanvraag hangt het lot van het kerkgebouw af! Aangezien de kans op behoud van het ge bouw nog volop aanwezig is lijkt het mij goed, de architectonische betekenis ervan in kort bestek te schetsen. Bij een eerdere ge legenheid (Heemschut april/mei 1983 p. 74) heb ik er al op gewezen, dat Waterstaatsker ken in Overijssel een zeldzaam verschijnsel zijn geworden. Deze kerk behoort tot een bijzonder type binnen die categorie, nl. dat met een overdwars-rechthoekige platte grond. De ongedeelde kerkruimte, die volgens de ontwerptekening binnenwerks 13 bij 26,6 m. meet, wordt voorafgegaan door een ondiepe middenrisaliet. Vóór deze voor sprong verheft zich een portiek met vier vrijstaande, Ionische zuilen zonder cannelu- res. Alle voluten van de kapitelen, dus niet alleen die op de hoeken, zijn iets naar voren gebogen! Een andere merkwaardigheid is dat deze portiek niet bekroond wordt door een tympaan, maar afgesloten door een at- tiek (deze verhoging vindt men al op de ontwerptekening). Wel tympanen hebben de portalen aan de zijkanten (de rechter of oostelijke staat thans in open verbinding met de kerkruimte). Bijzonder is ook de vormgeving van de galmgaten van het klok- ketorentje, waarvan de voorzijde boven de voormuur van de middenrisaliet oprijst, dit torentje wordt uitwendig gedragen door de vrijstaande zuilen van de portiek, en inwen dig door de vrijstaande zuilen van de lange zijde van de galerij en de muur daaronder. Voornoemde galmgaten zijn spitsbogig, al wijkt hun omvang af van die op de ontwerp tekening. Vanwege de originele spitsbogige. vorm hebben wij hier te maken met een vroeg voorbeeld van de toepassing van neo gotische vormen in bepaalde onderdelen van een kerkgebouw. Eveneens oorspronke lijk is de staand-rechthoekige vorm van de grote vensters; de omlijstingen en de begla zing van deze vensters zijn echter in latere tijd gewijzigd. Het gepleisterde interieur vertoont het ty pisch 19de-eeuwse, koele karakter van een voornamelijk op de prediking ingesteld Pro testants kerkinterieur. De niet-oorspronke- lijke kansel tegen het midden van de achter muur vormt het blikpunt van de ruimte. In een boog daaromheen zijn de banken ge groepeerd. Deze vormen blokken en lopen naar achter toe iets op. Mogelijk dateren zij geheel of gedeeltelijk nog uit de bouwtijd. In elk geval is de dispositie van het 'preek- amfitheater' (een term van prof. dr. C. A. van Swigchem) typerend voor de eeuw, waarin de kerk ontstond. De galerij, die doorloopt langs de oost-, zuid- en west muur, komt weliswaar op de ontwerpteke ning voor, maar lijkt in haar huidige vorm uit de eerste helft van deze eeuw te dateren. Tenslotte wil ik nog wijzen op één klein detail: de staand-ovale vorm van de vensters der zijportalen. Deze vestibules ontvangen opzij alleen aan de noordkant, waar op de ontwerptekening dubbele kwartslagtrappen voorkomen die naar de galerij moesten lei den, licht: de zuidmuren zijn blind. De vorm van de plattegrond, van de ven sters en van de galmgaten, alsmede de dis positie en de aanwezigheid van de zuilen portiek: het zijn allemaal elementen, die het behoud van het gebouw rechtvaardigen. Ook uit stedebouwkundig oogpunt is het belangrijk, dat de voormalige kerk blijft be staan: zij markeert namelijk het hart van het toenmalige dorp. Voor Hengelo, dat in de afgelopen jaren zo veel van zijn historische monumenten verloor, is het behoud van dit vrij zeldzame voorbeeld van kerkelijk Wa terstaatsarchitectuur van zeer groot belang. drs. Z. Kolks lid. provinciale commissie Overijssel Voor de voorafgaande procedures rond de Grote Kerk te Hengelo zie Heemschut, sept. nr. 1984 p. 188. Als onderdeel van de Provinciale Heem- R.K. kerk St. Pieck en Gezellen - een wa- schutdag Zuid-Holland op zaterdag 15 juli terstaatskerk - te Gorinchem bezocht. Dit jl. is de tot woongebouw ingerichte v.m. gebeurde na een toelichting van de architect Tekening van de voorgevel van de R.K. kerk Pieck en Gezellen aan de Haarstraat; voorbeeld van een z.g.n.'Waterstaatsgevel'met classicistische en Barokelementen. Ten behoeve van de nieuwe functie werd een glazen ingang gemaakt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 26