Laatste behoudskans Hervormde Kerk Hengelo? 'De ramen in de nissen zorgen voor mooi, zacht getemperd licht' 'Het kerkgebouw is een architektonische schoonheid'. Zo enthousiast als men in 1938 over het kerkinterieur was, zo slecht was men er in de zeventigerjaren over te spreken. 'Men heeft er in de jaren dertig een grote sfeerloze stationswachtkamer van ge maakt' was de mening toen. De langste afstand van kansel tot achterste zitplaats was 30 meter en dit werd als zeer hinderlijk ervaren. De lineaire opstelling langs de lengje-as droeg niet bij tot het gevoel van het samen- gemeente-zijn en de oude foto's met de ban ken in gebogen vorm rond de kansel werden met heimwee bekeken. Hoe heeft men het interieur in 's hemels naam zo kunnen verknoeien en dat nog maar zo kort geleden, vroeg men zich af. Ook waren er geluiden in de kerkelijke ge meente in de trant van: 'Breek de tent maar af' of 'maak er maar een parkeergarage van'. Daaruit blijkt, dat sommigen deze kerk niet op z'n waarde hebben geschat. Gelukkig waren de mensen die pleitten voor het behoud van deze kerk in de meerder heid. Toen de restauratie van het exterieur van de kerk in 1980 mogelijk werd door overheids subsidies, besloot de hervormde gemeente ook het interieur weer aan te passen aan de huidige opvattingen van kerk-zijn. Het liturgisch centrum met kansel staat weer op de oorspronkelijke plaats tegenover de hoofdingang. De beide boogramen aan de westzijde (Col- lardslaan) worden weer aangebracht en de 4 ramen aan de noordzijde boven het dak van de bijgebouwen weer dichtgemetseld. Het derde raam aan de oostzijde (Kerk straat) is gebleven. Ook de 12 gemetselde pijlers met het ver laagde houten gewelf zijn gehandhaafd. Verwijdering van de pijlers met het houten gewelf zou tè grote kosten met zich mee brengen. Bovendien is de bouwgeschiede nis nu meer afleesbaar, dan wanneer alles in de oorspronkelijke staat van 1846 was te ruggebracht. De bestaande eikenhouten banken en stoe len worden weer gebruikt in een zodanige opstelling, dat het liturgisch centrum weer in het midden van de gemeente een plaats krijgt. De kansel is verplaatsbaar, zodat deze podi umruimte ook geschikt is voor concerten, muziekuitvoeringen, e.d. Ook zijn de kerkelijke bijruimten vergroot en verbeterd; een belangrijke wens was het maken van een ontmoetingshal en een goe de toegankelijkheid voor lichamelijk gehan dicapten. Ook nu is de kerkelijke gemeente weer en thousiast over het resultaat van de verbou wing en restauratie; maar wellicht zal een rondvraag op een kerkeraadsvergadering van een volgende generatie weer een om bouw van het kerkinterieur teweegbrengen, wie zal het zeggen. 177 Op de plaats, waar nu de 'Algemeene Be graafplaats' in Hengelo (O.) ligt, stond tot in het jaar 1839 een kleine gotische kapel, die behoorde bij het huis Hengelo. In dit bedehuis kerkten de inwoners van het dorp. Verschillende missives uit 1819 bevatten klachten over de zeer slechte staat, waarin de kapel verkeert, over haar veel te kleine capaciteit, haar moeilijk te vergroten con structie, haar ligging buiten het dorp en over het ontbreken van een eigen kerkgebouw van de Hervormden; gevraagd wordt om een nieuwe, grotere en aan de Hervormde gemeente toebehorende kerk binnen de kom van Hengelo. Deze kerk verrijst echter pas in de jaren 1837-1840, en wel aan de Delde- nerstraat, pal tegenover de Pastoriestraat. Na anderhalve eeuw is het gebouw voor de eredienst overbodig geworden: het staat sinds 1976 leeg. De eigenaar wil de kerk uit functionele, maar vooral uit zakelijke over wegingen laten slopen.* Een aantal buiten staanders probeert voor het bouwwerk een andere bestemming te vinden. Er is een plan gemaakt waarbij kerk en kosterswoning worden gerestaureerd en op het terrein ach ter de kerk een nieuwe musiekschool en nieuwe woningen zullen worden gebouwd. Onlangs is een aanvraag verzonden om dit project te mogen realiseren binnen het kader Ontwerptekening van de Ned. Herv. Kerk te Hengelo (O), getekend tussen 1819 - 1837. De portiek wordt niet, zoals gebruikelijk, bekroond door een tympaan, maar afgesloten door een attiek. De portalen aan de zijkanten hebben wel een tympaan. (foto: G. Th. Delamarre, Kunsthist. Inst. R.U. Utrecht).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 25